LEGE nr.5 din 6 martie 2000
privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului național - Secțiunea a III-a - zone protejate
Textul actului publicat în M.Of. nr. 152/12 apr. 2000

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

Art. 1. - (1) Se aprobă Planul de amenajare a teritoriului național - Secțiunea a III-a - zone protejate, potrivit anexelor nr. I-IV care fac parte integrantă din prezenta lege.

(2) În înțelesul prezentei legi, zone protejate sunt zonele naturale sau construite, delimitate geografic și/sau topografic, care cuprind valori de patrimoniu natural și/sau cultural și sunt declarate ca atare pentru atingerea obiectivelor specifice de conservare a valorilor de patrimoniu.

Art. 2. - Legea evidențiază zonele naturale protejate de interes național și identifică valorile de patrimoniu cultural național, care necesită instituirea de zone protejate pentru asigurarea protecției acestor valori.

Art. 3. - Lucrările de salvare, protejare și de punere în valoare a patrimoniului din zonele protejate sunt de utilitate publică, de interes național.

Art. 4. - (1) Zonele naturale protejate de interes național și monumentele naturii, precum și gruparea geografică și localizarea teritorială a zonelor naturale protejate de interes național sunt prevăzute în anexa nr. I la prezenta lege.

(2) Regimul zonelor naturale protejate de interes național se reglementează prin lege specială.

Art. 5. - (1) Valorile de patrimoniu cultural de interes național sunt prevăzute în anexa nr. III la prezenta lege.

(2) Autoritățile administrației publice locale, cu sprijinul autorităților publice centrale cu atribuții în domeniu, vor delimita, în baza unor studii de specialitate, în termen de 12 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, zonele de protecție a valorilor de patrimoniu cultural, prevăzute în anexa nr. III.

(3) În vederea instituirii zonelor protejate autoritățile administrației publice locale vor întocmi documentațiile de urbanism și regulamentele aferente, elaborate și aprobate potrivit legii, care vor cuprinde măsurile necesare de protecție și conservare a valorilor de patrimoniu cultural național din zonă.

(4) În termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi Ministerul Lucrărilor Publice și Amenajării Teritoriului va întocmi Metodologia de elaborare a documentațiilor de urbanism pentru zone construite protejate, care va fi publicată în Monitorul Oficial al României.

Art. 6. - Anexele nr. I și III la prezenta lege se pot reactualiza periodic, pe măsura identificării de noi valori de patrimoniu natural sau cultural, precum și a modificărilor intervenite asupra valorilor protejate. Declararea și delimitarea zonelor protejate aferente noilor valori de patrimoniu se fac potrivit legii.

Art. 7. - Prevederile Planului de amenajare a teritoriului național - Secțiunea a III-a - zone protejate sunt obligatorii pentru autoritățile administrației publice centrale și locale, care vor asigura preluarea acestor prevederi în documentațiile de amenajare a teritoriului județelor, municipiilor, orașelor și comunelor.

Art. 8. - (1) Lucrările necesare de salvare, cercetare, restaurare, protejare, conservare și de punere în valoare a patrimoniului din zonele protejate de interes național se vor executa numai în baza avizelor și aprobărilor autorităților administrative și forurilor științifice din domeniu, prevăzute de lege. Aceste lucrări se cuprind în listele de investiții anexă la bugetele ordonatorilor principali de credite, pe bază de documentații tehnico-economice elaborate și aprobate potrivit dispozițiilor legale, și se finanțează, în completare, în limita fondurilor aprobate cu această destinație, prin legile bugetare anuale.

(2) Finanțarea totală sau parțială a lucrărilor se poate face și de alți investitori, persoane fizice sau persoane juridice, din donații sau din alte fonduri alocate de organisme internaționale sau din resurse financiare obținute în baza unor convenții bilaterale ori multilaterale, în condițiile stabilite de lege.

Art. 9. - Nerespectarea măsurilor specifice de conservare și de protejare a zonelor protejate atrage, potrivit legii, răspunderea civilă, contravențională sau penală, după caz.

Art. 10. - (1) Până la delimitarea prin studii de specialitate a zonelor de protecție a valorilor de patrimoniu cultural, prevăzute în anexa nr. III, în condițiile art. 5 alin. (2), se instituie zone de protecție a monumentelor istorice, de 100 metri în municipii și orașe, de 200 metri în comune și de 500 metri în afara localităților.

(2) Distanțele sunt măsurate de la limita exterioară a terenurilor aferente monumentelor istorice definite la art. 1 alin. (2) din Ordonanța Guvernului nr.68/1994 privind protejarea patrimoniului cultural național, aprobată prin Legea nr. 41/1995.

Art. 11. - Pe data intrării în vigoare a prezentei legi dispozițiile referitoare la avizarea lucrărilor în zonele de protecție a monumentelor, prevăzute la art. 6 lit. a) din Ordonanța Guvernului nr.27/1992 privind unele măsuri pentru protecția patrimoniului cultural național, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.215 din 28 august 1992, cu modificările ulterioare, nu se mai aplică în cazul valorilor de patrimoniu cultural național prevăzute în anexa nr. III la prezenta lege.

Această lege a fost adoptată de Senat în ședința din 28 decembrie 1999, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constituția României.

PREȘEDINTELE SENATULUI
MIRCEA IONESCU-QUINTUS

Această lege a fost adoptată de Camera Deputaților în ședința din 8 februarie 2000, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constituția României.

p. PREȘEDINTELE CAMEREI DEPUTAȚILOR,
VASILE LUPU

București, 6 martie 2000.
Nr. 5.


ANEXA 1

I. ZONE NATURALE PROTEJATE DE INTERES NATIONAL SI MONUMENTE ALE NATURII*)

Potrivit legii, Delta Dunarii are regim de rezervatie a biosferei, de sit natural cu valoare de patrimoniu natural mondial si de zona umeda de importanta internationala (sit Ramsar).

Unele suprafete din perimetrul parcurilor nationale Retezat si Rodna au regimul de rezervatie a biosferei, potrivit programului UNESCO-Omul si Biosfera.

La pct. 2.0 din prezenta anexa, prescurtarile PN, DD vor avea urmatoarele semnificatii:

PN - rezervatii naturale incluse in perimetrul parcurilor nationale sau naturale;

DD - rezervatii naturale incluse in Rezervatia Biosferei "Delta Dunarii".

*) Elaborata in baza datelor existente la data de 1 octombrie 1998, in conformitate cu prevederile Legii nr. 137/1995 privind protectia mediului inconjurator.

    1.0. Rezervatii ale biosferei, parcuri nationale sau naturale
------------------------------------------------------------------------------
 Pozi-             Denumirea        Suprafata               Judetul      
 tia                                  (ha) 
------------------------------------------------------------------------------
 A    Delta Dunarii                  580.000,00  Tulcea, Constanta
 B    Domogled-Valea Cernei           60.100,00  Caras-Severin, Mehedinti, Gorj
 C    Retezat                         38.047,00  Hunedoara
 D    Portile de Fier                115.655,80  Caras-Severin, Mehedinti
 E    Cheile Nerei-Beusnita           37.100,00  Caras-Severin
 F    Muntii Apuseni                  75.784,00  Alba, Bihor, Cluj
 G    Rodna                           46.399,00  Bistrita-Nasaud, Maramures, 
                                                 Suceava
 H    Bucegi                          32.663,00  Arges, Brasov, Dambovita,
                                                 Prahova
 I    Cheile Bicazului-Hasmas          6.575,00  Neamt, Harghita
 J    Ceahlau                          8.396,00  Neamt
 K    Calimani                        24.041,00  Bistrita-Nasaud, Suceava, 
                                                 Mures
 L    Cozia                           17.100,00  Valcea
 M    Piatra Craiului                 14.800,00  Arges, Brasov
 N    Gradistea Muncelului-Cioclovina 10.000,00  Hunedoara
 O    Semenic-Cheile Carasului        36.664,80  Caras-Severin
 P    Muntii Macinului                11.321,00  Tulcea
 R    Balta Mica a Brailei            17.529,00  Braila
------------------------------------------------------------------------------

    2.0. Rezervatii si monumente ale naturii
------------------------------------------------------------------------------
 Nr.              Denumirea                    Localitatea         Suprafata
 crt.                                                                 (ha)  
------------------------------------------------------------------------------
  0                   1                             2                  3  
------------------------------------------------------------------------------
                               Judetul Alba
2.1.   Detunata Goala                       Comuna Bucium               24,00
2.2.   Rapa Rosie                           Orasul Sebes                25,00
2.3.   Detunata Flocoasa                    Comuna Bucium                5,00
2.4.   Pintenii din Coasta Jinei            Comuna Sugag,                1,00
                                            satul Dobra  
2.5    Oul Arsitei                          Comuna Sasciori, satul 
                                            Tonea si comuna Pianu        0,20
2.6.   Masa Jidovului                       Comuna Sugag, satul Tau 
                                            Bistra                       0,20
2.7.   Stanca Grunzii                       Comuna Sugag, satul Tau
                                            Bistra                       0,20
2.8.   Piatra Despicata                     Comuna Rosia Montana         0,20
2.9.   Pestera Vanatarile Ponorului         Comuna Ponor                 5,00
2.10.  Pestera Ghetarul Scarisoara PN-F     Comuna Garda de Sus         (1,00)
2.11.  Pestera Ghetarul de la Vartop PN-F   Comuna Arieseni, satul
                                            Casa de Piatra              (1,00)
2.12.  Cheile Rametului                     Comuna Ramet, satul  
                                            Valea Manastirii            40,00
2.13.  Huda lui Papara PN-F                 Comuna Salciua, satul 
                                            Sub Piatra                  (4,50)
2.14.  Padurea Vidolm                       Comuna Ocolis, satul
                                            Vidolm                      44,20
2.15.  Poiana cu narcise de la Negrileasa   Comuna Bucium                5,00
2.16.  Molhasurile Capatanei                Comuna Bistra                5,00
2.17.  Poienile cu narcise din Tecsesti     Comuna Intregalde, satul 
                                            Tecsesti                     2,00
2.18.  Iezerul Surianul                     Orasul Cugir                20,00
2.19.  Calcarele de la Ampoita              Comuna Metes, satul 
                                            Ampoita                     10,00
2.20.  Cheile Intregalde                    Comuna Intregalde, 
                                            satul Modolesti             25,00
2.21.  Cheile Valisoarei                    Comuna Livezile, 
                                            satul Valisoara             20,00
2.22.  Sesul Craiului-Scarita Belioara      Comuna Posaga, satul
                                            Posaga de Sus               47,70
2.23.  Calcarele cu orbitoline de la        Comuna Metes                 2,00
       Piatra Corbului
2.24.  Dealul cu Melci                      Comuna Vidra                 5,00
2.25.  Paraul Bobii                         Municipiul Aiud, satul 
                                            Garbova de Sus               1,50
2.26.  Calcarele de la Valea Mica           Orasul Zlatna, satul
                                            Valea Mica                   1,00
2.27.  Padurea Sloboda                      Municipiul Aiud             20,00
2.28.  Iezerul Ighiel                       Comuna Ighiu, satul
                                            Ighiel                      20,00
2.29.  Taul fara fund de la Bagau           Lopadea Noua                 7,40
2.30.  Cheile Gardisoarei PN-F              Comuna Arieseni            (15,00)
2.31.  Cheile Ordancusei PN-F               Comuna Garda de Sus        (10,00)
2.32.  Cheile Albacului PN-F                Comuna Albac               (35,00)
2.33.  Cheile Vaii Morilor                  Comuna Vidra, satul 
                                            Ponorel                     30,00
2.34.  Cheile Posegii                       Comuna Posaga, satul
                                            Posaga de Sus               10,00
2.35.  Cheile Runcului                      Comuna Ocolis, 
                                            satul Runc                  20,00
2.36.  Cheile Pociovalistei                 Comuna Ocolis, 
                                            satul Runc                  25,00
2.37.  Cheile Glodului                      Comuna Almasu Mare,
                                            satul Glod                  20,00
2.38.  Cheile Cibului                       Comuna Almasu Mare          15,00
2.39.  Cheile Caprei                        Orasul Zlatna,
                                            satul Fenes                 15,00
2.40.  Cheile Ampoitei                      Comuna Metes, satul
                                            Lunca Ampoitei              15,00
2.41.  Cheile Vaii Cetatii                  Comuna Galda de Jos         10,00
2.42.  Cheile Galditei si Turcului          Comuna Intregalde           80,00
2.43.  Cascada Varciorog                    Comuna Arieseni              5,00
2.44.  Cascada Pisoaia                      Comuna Vidra, 
                                            satul Nemesi                 5,00
2.45.  Piatra Cetii                         Comuna Intregalde           75,00
2.46.  Luncile Prigoanei                    Comuna Sugag                15,00
2.47.  Piatra Bulbuci                       Orasul Zlatna, 
                                            satul Fenes                  3,00
2.48.  Piatra Tomii                         Comuna Ceru Bacainti, 
                                            satul Bulbuc                 1,00
2.49.  Piatra Varului                       Comuna Metes                 1,00
2.50.  Piatra Boului                        Comuna Metes                 3,00
2.51.  Piatra Poienii                       Comuna Ighiu, 
                                            satul Ighiel                 1,00
2.52.  Piatra Grohotisului                  Comuna Ighiu, 
                                            satul Ighiel                 5,00
2.53.  Bulzul Galzii                        Comuna Galda de Jos          3,00
2.54.  Cheile Galzii                        Comuna Galda de Jos          1,00
2.55.  Cheile Tecsestilor                   Comuna Intregalde            5,00
2.56.  Cheile Pravului                      Comuna Ramet,
                                            satul Cheia                  3,00
2.57.  Cheile Piatra Baltii                 Comuna Ramet, 
                                            satul Cheia                  2,00
2.58.  Cheile Geogelului                    Comuna Ponor                 5,00
2.59.  Cheile Plaiului                      Comuna Livezile              2,00
2.60.  Avenul din Hoanca Urzicarului PN-F   Comuna Rosia Montana, 
                                            satul Vartop                (1,00)
2.61.  Coiba Mica PN-F                      Comuna Arieseni,
                                            satul Casa de Piatra        (1,00)
2.62.  Coiba Mare PN-F                      Comuna Arieseni, 
                                            satul Casa de Piatra        (1,00)
2.63.  Pestera Vartopasu                    Comuna Arieseni,
                                            satul Casa de Piatra         1,00
2.64.  Huda Orbului PN-F                    Comuna Arieseni, 
                                            satul Casa de Piatra        (1,00)
2.65.  Hodobana PN-F                        Comuna Arieseni, 
                                            satul Hodobana              (1,00)
2.66.  Avenul cu doua intrari PN-F          Comuna Arieseni,
                                            satul Hodobana              (1,00)
2.67.  Izbucul Tauzului PN-F                Comuna Arieseni, 
                                            satul Hodobana              (1,00)
2.68.  Hoanca Apei PN-F                     Comuna Garda de Sus         (1,00)
2.69.  Avenul de la Tau PN-F                Comuna Garda de Sus         (1,00)
2.70.  Pojarul Politei PN-F                 Comuna Garda de Sus         (1,00)
2.71.  Avenul din sesuri PN-F               Comuna Garda de Sus         (1,00)
2.72.  Izbucul Politei PN-F                 Comuna Garda de Sus         (0,20)
2.73.  Izbucul Cotetul Dobrestilor PN-F     Comuna Garda de Sus         (0,20)
2.74.  Pestera de sub Zgurasti PN-F         Comuna Garda de Sus         (1,00)
2.75.  Pestera Poarta lui Ionele PN-F       Comuna Garda de Sus         (0,10)
2.76.  Pestera Dirninii PN-F                Comuna Horea, 
                                            satul Matisesti             (1,00)
2.77.  Izbucul Matisesti PN-F               Comuna Horea, 
                                            satul Matisesti             (1,00)
2.78.  Pesterile Lucia                      Comuna Sohodol               1,00
2.79.  Pestera de la Grosi                  Comuna Salciua, 
                                            satul Sub Piatra             1,00
2.80.  Cheile Mandrutului                   Comuna Scarisoara            3,50
2.81.  Cheile Silosului                     Comuna Rimetea, 
                                            satul Coltesti               3,00
2.82.  Cheile Manastirii                    Comuna Ramet, 
                                            satul Valea Manastirii      15,00
2.83.  Piatra Corbului                      Comuna Rosia Montana         5,00
                                Judetul Arad
2.84.  Pestera Valea Morii                  Comuna Moneasa               5,00
2.85.  Dosul Laurului                       Comuna Gurahont,
                                            satul Zimbru                32,20
2.86.  Baltele Gurahont                     Comuna Gurahont              2,00
2.87.  Runcu-Grosi                          Comuna Barzava             261,80
2.88.  Poiana cu narcise Rovina             Orasul Ineu                  0,10
2.89.  Balta Rovina                         Orasul Ineu                120,00
2.90.  Balta Soimos                         Orasul Lipova                1,00
2.91.  Padurea Sic                          Comuna Carand, 
                                            satul Selistea              17,80
2.92.  Pestera lui Dutu                     Comuna Savarsin, 
                                            satul Caprioara              0,10
2.93.  Pestera Sinesie                      Comuna Savarsin              0,10
2.94.  Locul fosilifer Monorostia           Comuna Barzava               0,10
2.95.  Locul fosilifer Zabalt               Comuna Dorgos, 
                                            satele Ususau si Zabalt      5,00
2.96.  Padurea de stejar pufos de la Carand Comuna Carand                2,10
2.97.  Rezervatia de soluri saraturate      Comuna Socodor              95,00
2.98.  Arboretul Macea                      Comuna Macea                20,50
                                 Judetul Arges
2.99.  Microrelieful carstic de la Cetateni Comuna Cetateni             10,00
2.100. Granitul de la Albesti               Comuna Albesti de Muscel     0,50
2.101. Locul fosilifer Suslanesti           Comuna Mioarele, 
                                            satul Suslanesti             3,50
2.102. Calcarul numulitic de la Albesti     Comuna Albesti de Muscel     1,50
2.103. Poiana cu narcise Negrasi            Comuna Negrasi               4,10
2.104. Zona carstica - Cheile Dambovita -   Comunele Rucar si 
       Dambovicioara - Brusturet PN-M       Dambovicioara           (2.000,00)
2.105. Golul alpin Moldoveanu - Capra       Comunele Arefu si 
                                            Nucsoara                 5.000,00
2.106. Pestera de la Piscul Negru           Comuna Arefu                 0,50
2.107. Pestera Dobrestilor                  Comuna Dambovicioara         0,50
2.108. Pestera nr. 15                       Comuna Dambovicioara         0,50
2.109. Pestera Dambovicioara PN-M           Comuna Dambovicioara        (0,50)
2.110. Pestera Uluce PN-M                   Comuna Dambovicioara        (0,50)
2.111. Pestera Stanciului PN-M              Comuna Dambovicioara        (0,50)
2.112. Avenul din Grind                     Comuna Dambovicioara         0,50
2.113. Lacul Iezer                          Comuna Nucsoara              0,60
2.114. Lacul Zarna                          Comuna Rucar                 0,50
2.115. Lacul Jgheburoasa                    Comuna Rucar                 2,00
2.116. Lacul Hartop I                       Comuna Rucar                 0,30
2.117. Lacul Hartop II                      Comuna Rucar                 0,35
2.118. Lacul Hartop V                       Comuna Rucar                 1,00
2.119. Lacul Manastirii                     Comuna Rucar                 0,60
2.120. Lacul Valea Rea                      Comuna Rucar                 0,50
2.121. Lacul Buda                           Comuna Nucsoara              0,40
2.122. Lacurile Izvorul-Museteica           Comuna Nucsoara              0,30
2.123. Lacul Scarisoara Galbena             Comuna Rucar                 2,00
2.124. Lacul Galbena IV                     Comuna Rucar                 0,20
2.125. Valea Valsanului                     Comunele Musatesti,     10.000,00
                                            Bradulet, Arefu, 
                                            Nucsoara 
                                Judetul Bacau
 
2.126. Dealul Perchiu                       Municipiul Onesti           90,00
2.127. Padurea Runc                         Orasul Buhusi, 
                                            localitatea Runcu           57,50
2.128. Padurea Izvorul Alb                  Orasul Darmanesti            3,00
2.129. Padurea Arsura                       Comuna Margineni            34,50
2.130. Padurea de pini                      Orasul Moinesti             15,00
2.131. Tuful de la Valea Uzului             Orasul Darmanesti            0,10
2.132. Tuful de Falcau                      Orasul Slanic-Moldova        0,10
2.133. Cineritele de Nutasca-Ruseni         Comuna Cleja                 0,10
2.134. Rezervatia de arini Dofteana         Comuna Dofteana              0,10
2.135. Punctul fosilifer La Runc            Comuna Gura Vaii             0,10
2.136. Punctul fosilifer Carligata          Comuna Margineni             0,10
2.137. Strate tip pentru                    Comuna Margineni             0,10
       "Formatiunea de Pietrosu"
2.138. Puncte fosilifere in                 Comuna Nicolae Balcescu      0,10
       conglomeratele de Pietricica
2.139. Strate tip pentru                    Orasul Comanesti             0,10
       "Formatiunea de Supan"
2.140. Calcarele cu Litothamnius            Orasul Slanic-Moldova, 
                                            localitatea Ciresoaia        0,10
                                 Judetul Bihor
 
2.141. Groapa Ruginoasa - Valea Seaca PN-F  Orasul Nucet, 
                                            satul Baita                (20,40)
2.142. Pietrele Galbenei PN-F               Comuna Pietroasa            (6,30)
2.143. Piatra Bulzului PN-F                 Comuna Pietroasa            (1,40)
2.144. Ghetarul Focul Viu PN-F              Comuna Pietroasa            (0,10)
2.145. Avenul Bortigului PN-F               Comuna Pietroasa            (0,10)
2.146. Varful Buteasa                       Comuna Bulz                  2,00
2.147. Molhasurile din Valea Izbucelor PN-F Comuna Pietroasa           (80,00)
2.148. Faneata Izvoarelor Crisul            Comuna Pietroasa            (1,00)
       Pietros PN-F
2.149. Cetatile Ponorului PN-F              Comuna Pietroasa           (14,90)
2.150. Valea Galbenei PN-F                  Comuna Pietroasa           (70,50)
2.151. Valea Sighistelului PN-F             Comuna Campani, 
                                            satul Sighistel           (412,60)
2.152. Pietrele Boghii PN-F                 Comuna Pietroasa           (38,40)
2.153. Saritoarea Bohodeiului PN-F          Comuna Pietroasa           (32,90)
2.154. Cetatea Radesei PN-F                 Comuna Budureasa           (20,00)
2.155. Poiana Florilor PN-F                 Comuna Pietroasa            (1,00)
2.156. Platoul Carstic Padis PN-F           Comuna Pietroasa           (39,00)
2.157. Depresiunea Balileasa PN-F           Comuna Pietroasa              -
2.158. Groapa de la Barsa PN-F              Comuna Pietroasa           (30,00)
2.159. Varful Biserica Motului PN-F         Comuna Pietroasa            (3,00)
2.160. Platoul carstic Lumea Pierduta PN-F  Comuna Pietroasa           (39,00)
2.161. Izbucul intermitent de la Calugari   Comuna Carpinet             14,40
2.162. Faneata Valea Rosie                  Comuna Cetariu, 
                                            satul Saldabagiu de Munte    4,00
2.163. Ferice Plai si Hoanca                Comuna Buntesti              0,10
2.164. Avenul Campeneasa cu Izbucul Boiu    Orasul Vascau                1,00
2.165. Defileul Crisului Repede             Comuna Vadul Crisului      219,70
2.166. Pestera Ciurului Ponor               Comuna Rosia                 1,00
2.167. Pestera Ciurului Izbuc               Comuna Rosia                 0,10
2.168. Pestera Osoiu                        Comuna Varciorog, 
                                            satul Fasca                  0,10
2.169. Pestera Ursilor-Chiscau              Comuna Pietroasa, 
                                            satul Chiscau                1,00
2.170. Pestera Valea Lesului                Comuna Bulz                  0,10
2.171. Pestera Vantului                     Comuna Suncuius              0,10
2.172. Pestera lui Micula                   Comuna Pietroasa,
                                            satul Giulesti               0,10
2.173. Pestera Galaseni                     Comuna Magesti,
                                            satul Galaseni               0,10
2.174. Defileul Crisului Negru la Borz      Comuna Soimi, satul Borz    12,00
2.175. Padurea cu narcise din Osorhei       Comuna Osorhei               2,00
2.176. Varful Carligati                     Comuna Budureasa           (10,00)
       (Versantul Sudic) PN-F
2.177. Paraul Petea                         Comuna Sanmartin             4,00
2.178. Dealul Pacau                         Comuna Soimi                15,00
2.179. Poiana cu narcise de la Goroniste    Comuna Tinca                 1,00
2.180. Piatra Graitoare (coasta de          Comuna Budureasa             5,00
       S-E a Braiesei)  
2.181. Valea Iadei cu Syringa josichaea     Comuna Bulz,
                                            satul Remeti                 2,00
2.182. Pasunea cu Corynephorus              Comuna Simian                5,00
       de la Voievozi
2.183. Complexul hidrografic Valea Rece     Comuna Salacea               2,00
2.184. Lacul Cicos                          Comuna Sacuieni             10,00
2.185. Gruiul Pietrii                       Comuna Lugasu de Jos         0,40
2.186. Calcarele tortoniene de la Miheleu   Comuna Lazareni              0,10
2.187. Locul fosilifer de pe                Comuna Sanmartin, 
       Dealul Simleului                     satul Betfia                 5,00
2.188. Calcarele tortoniene de la Tasad     Comuna Dragesti              0,40
2.189. Locul fosilifer din                  Orasul Alesd, 
       Valea Lionii-Pestis                  satul Pestis                 0,01
2.190. Lentila 204 Brusturi - Cornet        Comuna Astileu               0,10
2.191. Calcarele cu hippuriti din           Comuna Bratca                0,40
       Valea Crisului
2.192. Locul fosilifer de la Cornitel       Comuna Borod                 0,01
2.193. Pestera Meziad                       Comuna Remetea               0,10
2.194. Colonia de Pasari de la              Comuna Cefa                  3,00
       Padurea Radvani
2.195. Izvoarele mezotermale Rabagani       Comuna Rabagani              0,50
2.196. Pestera Vacii                        Comuna Rosia                 0,10
2.197. Pestera Grust                        Comuna Rosia                 0,10
2.198. Pestera Igrita                       Comuna Astileu               0,10
2.199. Pestera Farcz                        Comuna Rosia                 0,10
2.200. Pestera Toplita                      Comuna Dobresti              0,10
                              Judetul Bistrita-Nasaud
2.201. Piatra Corbului                      Comuna Cetate, satul 
                                            Budacu de Sus                5,00
2.202. Masivul de sare de la Saratel        Comuna Sieu-Magherus, 
                                            satul Saratel                5,00
2.203. Vulcanii Noroiosi La Gloduri         Comuna Monor                 2,00
2.204. Rapa cu papusi                       Comuna Mariselu, 
                                            satul Domnesti               2,00
2.205. Zavoaiele Borcutului                 Comuna Romuli                1,00
2.206. Pestera Tausoare                     Comuna Rebrisoara           71,00
2.207. Poiana cu narcise de pe              Comuna Nimigea               6,00
       Sesul Mogosenilor
2.208. La Saratura                          Comuna Sintereag, 
                                            satul Blajenii de Jos        5,00
2.209. Poiana cu narcise pe de              Comuna Rodna, 
       masivul Saca                         satul Valea Vinului          5,00
2.210. Poiana cu narcise pe de              Comuna Cetate, 
       Sesul Vaii Budacului                 satul Orheiu Bistritei        6,00
2.211. Piatra Fantanele                     Comuna Prundul Bargaului      5,00
2.212. Piatra Cusmei                        Comuna Livezile, 
                                            satul Cusma                   5,00
2.213. Padurea Posmus                       Comuna Sieu-Magherus          2,00
2.214. Valea Repedea                        Comuna Bistrita Bargaului   222,00
2.215. Taul Zanelor                         Comuna Bistrita Bargaului    15,00
2.216. Lacul Zagra                          Comuna Zagra                  1,00
2.217. Locul fosilifer Rapa Mare            Comuna Cetate,
                                            satul Budacu de Sus           1,00
2.218. Cheile Bistritei Ardelene            Comuna Bistrita Bargaului    50,00
2.219. Pestera din Valea Cobaselului        Comuna Sant                   1,00
2.220. Rapa Verde                           Comuna Cetate, 
                                            satul Budacu de Sus           1,00
2.221. Comarnic                             Comuna Livezile               5,00
2.222. Crovul de la Larion                  Comuna Lunca Ilvei          250,00
2.223. Izvoarele Mihaiesei                  Comuna Maieru, 
                                            satul Anies                  50,00
2.224. Stancile Tatarului                   Comuna Bistrita Bargaului    25,00
2.225. Ineu Lala PN-G                       Comunele Sant, 
                                            Lesu, Rodna              (2.568,00)
                                  Judetul Botosani
2.226. Stanca Stefanesti                    Comuna Stefanesti             1,00
2.227. Turbaria de la Dersca                Comuna Dersca                10,00
2.228. Bucecea - Baltile Siretului          Comuna Bucecea                2,00
2.229. Stanca Ripiceni                      Comuna Ripiceni               1,00
2.230. Padurea Ciornohal                    Comuna Calarasi              76,50
2.231. Padurea Tudora                       Comuna Tudora               117,60
2.232. Arinisul de la Horlaceni             Comuna Sendriceni             5,00
2.233. Fagetul secular Stuhoasa             Comuna Suharau               60,70
                                Judetul Brasov
2.234. Bucegi (Abruptul Bucsoiu,            Orasul Rasnov, comunele 
       Malaesti, Gaura) PN-H                Bran, Moieciu            (1.634,00)
2.235. Locul fosilifer de la                Comuna Moieciu              (10,00)
       Vama Strunga PN-H
2.236. Piatra Craiului PN-M                 Orasul Zarnesti          (1.459,00)
2.237. Cheile Zarnesilor PN-M               Comuna Moieciu             (109,80)
2.238. Stanca bazaltica de la Rupea         Orasul Rupea                  9,00
2.239. Coloanele de bazalt de la Racos      Comuna Racos                  1,10
2.240. Coloanele de bazalt de la            Comuna Comana, 
       Piatra Cioplita                      satul Comana de Jos           1,00
2.241. Vulcanii Noroiosi de la              Comuna Homorod                0,10
       Baile Homorod
2.242. Microcanionul in bazalt              Comuna Hoghiz                 2,00
       de la Hoghiz 
2.243. Cheile Dopca                         Comuna Hoghiz                 4,00
2.244. Locul fosilifer Ormenis              Comuna Ormenis                4,00
2.245. Locul fosilifer Carhaga              Comuna Racos                  1,60
2.246. Locul fosilifer Purcareni            Comuna Tarlungeni             0,20
2.247. Pestera Barlogul Ursului             Comuna Apata                  1,00
2.248. Pestera Valea Cetatii                Orasul Rasnov                 1,00
2.249. Pestera Liliecilor                   Comuna Moieciu                1,00
2.250. Poienile cu narcise din              Comuna Sercaia, 
       Dumbrava Vadului                     satul Vad                   394,90
2.251. Dealul Cetatii - Lempes              Comuna Harman               274,50
2.252. Mlastina Harman                      Comuna Harman                 2,00
2.253. Postavarul (Muntele)                 Municipiul Brasov         1.025,50
2.254. Cotul Turzunului                     Comuna Hoghiz                 0,20
2.255. Tampa (Muntele)                      Municipiul Brasov           188,20
2.256. Stejerisul Mare                      Municipiul Brasov            16,30
2.257. Padurea Bogatii                      Comunele Maierus 
                                            si Hoghiz                     8,50
2.258. Padurea si mlastinile                Comuna Prejmer              252,00
       eutrofe de la Prejmer 
                                 Judetul Braila
2.259. Padurea Camenita                     Comuna Sutesti                1,30
2.260. Lacul Jirlau - Visani                Comunele Jirlau, 
                                            Visani, Galbenu             930,00
                                 Judetul Buzau
 
2.261. Vulcanii Noroiosi Paclele Mari       Comuna Scortoasa             15,20
2.262. Vulcanii Noroiosi Paclele Mici       Comuna Berca                 10,20
2.263. Sarea lui Buzau                      Comuna Viperesti              0,80
2.264. Blocurile de calcar de la Badila     Comuna Viperesti              1,00
2.265. Padurea Crivineni                    Comuna Patarlagele           14,10
2.266. Padurea Bradeanu                     Comuna Bradeanu               5,80
2.267. Platoul Meledic                      Comuna Manzalesti            67,50
2.268. Padurea "Lacurile Bisoca"            Comuna Bisoca                10,00
2.269. Dealul cu Lilieci Cernatesti         Comuna Cernatesti             3,00
2.270. Padurea cu tisa                      Comuna Chiojdu              150,00
2.271. Balta Alba                           Comuna Balta Alba           600,00
2.272. Balta Amara                          Comuna Balta Alba           900,00
2.273. Focul Viu - Lopatari                 Comuna Lopatari               0,03
2.274. Piatra Alba "La Grunj"               Comuna Manzalesti             0,025
2.275. Chihlimbarul de Buzau                Comuna Colti                  2,52
                               Judetul Caras-Severin
2.276. Rezervatia Cheile Nerei -            Comunele Sasca           (3.081,30)
       Beusnita PN-E                        Montana si Sopotul Nou
2.277. Valea Ciclovei - Ilidia PN-E         Comuna Ciclova Romana    (1.865,60)
2.278. Cheile Susarei PN-E                  Comuna Sasca Montana       (246,00)
2.279. Izvorul Bigar PN-E                   Comuna Bozovici            (176,60)
2.280. Lisovacea PN-E                       Comunele Bozovici si 
                                            Lapusnicu Mare              (33,00)
2.281. Ducin PN-E                           Comuna Lapusnicu Mare      (260,70)
2.282. Cheile Carasului PN-O                Comuna Carasova          (3.028,30)
2.283. Izvoarele Carasului PN-O             Orasul Anina               (578,00)
2.284. Izvoarele Nerei PN-O                 Comuna Prigor            (5.028,00)
2.285. Cheile Garlistei PN-O                Orasul Anina,
                                            comuna Goruia              (517,00)
2.286. Barzavita PN-O                       Comuna Valiug            (3.406,90)
2.287. Buhui-Marghitas PN-O                 Orasul Anina               (979,00)
2.288. Pestera Comarnic PN-O                Comuna Carasova              (0,10)
2.289. Pestera Popovat PN-O                 Comuna Carasova              (0,10)
2.290. Pestera Buhui PN-O                   Orasul Anina                 (0,10)
2.291. Groposu PN-O Municipiul              Resita                     (883,60)
2.292. Rezervatia Domogled PN-B             Orasul Baile Herculane   (2.382,80)
2.293. Coronini - Bedina PN-B               Orasul Baile Herculane,
                                            comuna Mehadia           (3.864,80)
2.294. Iauna - Craiova PN-B                 Comunele Cornereva si
                                            Mehadia                  (1.545,10)
2.295. Iardasita PN-B                       Comuna Mehadia             (501,60)
2.296. Belareca PN-B                        Comunele Cornereva si
                                            Mehadia                  (1.665,70)
2.297. Pestera Barzoni PN-B                 Comuna Cornereva             (0,10)
2.298. Valea Mare PN-D                      Orasul Moldova Noua      (1.179,00)
2.299. Balta Nera - Dunare PN-D             Comuna Socol                (10,00)
2.300. Faneata cu narcise Zervesti          Comuna Turnu Ruieni          40,00
2.301. Locul fosilifer Soceni               Comuna Ezeris                 0,40
2.302. Cheile Globului                      Comuna Iablanita            225,00
2.303. Cheile Rudariei                      Comuna Eftimie Murgu        250,00
2.304. "Cuptor" - Bradisoru de Jos          Orasul Oravita                0,50
2.305. "Sfinxul Banatean"                   Comuna Toplet                 0,50
2.306. "Rapa Neagra"                        Comuna Mehadia                5,00
2.307. Rapa cu lastuni din Valea Divici     Comuna Pojejena               5,00
2.308. Dealul Petrolea - Cuptoare           Comuna Cornea                 5,00
2.309. Valea Greatca                        Comuna Mehadia                9,00
2.310. Ravena Crouri                        Comuna Iablanita              7,00
2.311. Ogasul Slatinic                      Comuna Bozovici               1,00
2.312. Bazias                               Comuna Socol                170,90
2.313. Padurea Ezerisel                     Comuna Ezeris               120,00
2.314. Locul fosilifer de la Apadia         Comuna Brebu                  1,00
2.315. Locul fosilifer de la Delinesti      Comuna Paltinis               4,00
2.316. Locul fosilifer de la Ezeris         Comuna Ezeris                 2,00
2.317. Locul fosilifer de la Globu Craiovei Comuna Iablanita              2,00
2.318. Locul fosilifer de la Petrosnita     Comuna Bucosnita              3,00
2.319. Locul fosilifer de la Tarnova        Comuna Tarnova                2,00
2.320. Locul fosilifer de la Tirol          Comuna Doclin                 0,50
2.321. Locul fosilifer de la Valea Pai      Comuna Ramna                  2,00
2.322. Locul fosilifer de la Zorlentu Mare  Comuna Zorlentu Mare          3,00
                             Judetul Calarasi
2.323. Padurea Ciornuleasa                  Comuna Mitreni               75,20
                               Judetul Cluj
2.324. Cariera Corabia                      Comuna Gilau, 
                                            satul Somesul Rece            2,00
2.325. Pestera Varfurasu                    Comuna Margau                 1,00
2.326. Fanatele Suatu (I si II)             Comuna Suatu                  9,20
2.327. Fanatele Clujului-Coparsaie          Municipiul Cluj-Napoca        1,50
2.328. Fanatele Clujului-Valea lui Craiu    Municipiul Cluj-Napoca        1,00
2.329. Valea Morilor                        Comuna Feleacu                1,00
2.330. Paraul Dumbrava                      Comuna Ciurila                0,50
2.331. Cheile Turzii                        Comuna Mihai Viteazu        104,00
2.332. Lacul Stiucilor                      Comuna Fizesu Gherlii        26,00
2.333. Valea Legiilor                       Comuna Geaca                 13,50
2.334. Stufarisurile de la Sic              Comuna Sic                    2,00
2.335. Fagetul Clujului                     Municipiul Cluj-Napoca       10,00
2.336. Pestera Mare                         Comuna Margau                (2,00)
       (de pe Valea Firei) PN-F
2.337. Pestera din Piatra Ponorului PN-F    Comuna Margau                (2,00)
2.338. Gipsurile de la Leghia               Comuna Aghiresu               1,00
2.339. Locul fosilifer Corus                Comuna Baciu                  2,00
2.340. Molhasul Mare de la Izbuc            Comuna Belis                  8,00
2.341. Cheile Baciului                      Comuna Baciu                  3,00
2.342. Cheile Turenilor                     Comuna Tureni                25,00
2.343. Saraturile si Ocna Veche             Municipiul Turda             10,00
2.344. Parcul Muntii Apuseni PN-F           Comuna Belis             (6.200,00)
                             Judetul Constanta
2.345. Vama Veche - 2 Mai                   Comuna Limanu,            5.000,00
       (Acvatoriul litoral marin)           satul Vama Veche  
2.346. Grindul Chituc DD-A                  Comuna Corbu             (2.300,00)
2.347. Grindul Lupilor DD-A                 Comuna Mihai Viteazu     (2.075,00)
2.348. Corbu-Nuntasi - Histria DD-A         Comunele Istria 
                                            si Corbu                 (1.610,00)
2.349. Cetatea Histria DD-A                 Comuna Istria              (350,00)
2.350. Peretii calcarosi de la Petrosani    Comuna Deleni                 4,80
2.351. Locul fosilifer Aliman               Comuna Aliman                15,00
2.352. Reciful neojurasic de la Topalu      Comuna Topalu                 8,00
2.353. Locul fosilifer Credinta             Comuna Cobadin                6,00
2.354. Locul fosilifer Cernavoda            Orasul Cernavoda              3,00
2.355. Locul fosilifer Seimenii Mari        Comuna Seimeni                0,50
2.356. Pestera La Adam                      Comuna Targusor               5,00
2.357. Pestera Gura Dobrogei                Comuna Targusor               5,00
2.358. Pestera Limanu                       Comuna Limanu                 1,00
2.359. Valu lui Traian                      Comuna Valu lui Traian        5,00
2.360. Padurea Hagieni                      Comuna Albesti              392,90
2.361. Padurea Dumbraveni                   Comuna Dumbraveni           345,70
2.362. Recifii jurasici Cheia               Comuna Targusor             170,00
2.363. Padurea Canaraua Fetii               Comuna Baneasa              168,30
2.364. Fantanita - Murfatlar                Orasul Basarabi              66,40
2.365. Padurea Esechioi                     Comuna Ostrov                26,00
2.366. Dunele marine de la Agigea           Municipiul Constanta         25,00
2.367. Dealul Alah Bair                     Comuna Crucea                10,00
2.368. Lacul Agigea                         Municipiul Constanta,
                                            comuna Agigea                86,80
2.369. Canaralele din Portul Harsova        Orasul Harsova                5,30
2.370. Locul fosilifer Movila Banului       Municipiul Mangalia           4,00
2.371. Obanul Mare si Pestera Movile        Municipiul Mangalia          12,00
                             Judetul Covasna
2.372. Mestecanisul de la Reci              Comuna Reci                  48,20
                           Judetul Dambovita
2.373. Pestera Cocora                       Comuna Moroeni             (307,00)
       (inclusiv Cheile Ursilor)
2.374. Cheile Tatarului                     Comuna Moroeni             (144,30)
2.375. Valea Horoabei                       Comuna Moroeni               (5,70)
2.376. Orzea - Zanoaga                      Comuna Moroeni             (841,20)
2.377. Zanoaga - Lucacila                   Comuna Moroeni              259,40
2.378. Rezervatia Plaiul Domnesc            Comuna Moroeni                0,50
2.379. Pestera Rateiului                    Comuna Moroeni                1,50
2.380. Turbaria Laptici                     Comuna Moroeni               14,90
2.381. Poiana Crucii                        Comuna Moroeni                0,50
2.382. Rezervatia Plaiul Hotilor            Comuna Moroeni                0,50
2.383. Izvorul de la Corbii Ciungi          Comuna Corbii Mari            5,00
                              Judetul Dolj
2.384. Poiana Bujorului din padurea Plenita Comuna Plenita               50,00
2.385. Valea Rea - Radovan                  Orasul Segarcea si
                                            comuna Radovan               20,00
2.386. Dunele Dabuleni ("La Cetate")        Comuna Dabuleni               8,00
2.387. Pajistea halofila Gighera            Comuna Gighera                4,00
2.388. Pajistea Cetate (din Lunca Dunarii)  Comuna Cetate                 6,00
2.389. Pajistea Gogosu-Stefanel             Comuna Gogosu                10,00
2.390. Locul fosilifer Bucovat              Comuna Bucovat                4,00
2.391. Locul fosilifer Dranic               Comuna Dranic                 6,00
2.392. Ciuperceni-Desa                      Comuna Ciupercenii Noi      200,00
2.393. Lacul Adunatii de Geormana           Comuna Bratovoesti          102,00
2.394. Complexul lacustru Preajba-Facai     Municipiul Craiova,          28,00
                                            localitatea Facai si
                                            comuna Malu Mare,            
                                            satul Preajba
2.395. Balta Cilieni-Bailesti               Orasul Bailesti              47,00
2.396. Lacul Ionele                         Comuna Desa                   3,20
2.397. Balta Neagra                         Comuna Desa                   1,20
2.398. Balta Lata                           Comuna Ciupercenii Noi       28,00
2.399. Raurile Desnatui si Terpezita        Comuna Teslui,             80,00 km
       amonte de Fantanele                  satul Fantanele
2.400. Raul Balasan amonte de Bailesti      Comuna Teslui, 
                                            satul Fantanele            36,00 km
2.401. Lacul Caraula                        Comuna Caraula               28,00
                               Judetul Galati
2.402. Dunele de nisip de la Hanu Conachi   Comuna Fundeni, 
                                            satul Hanu Conachi          199,30
2.403. Padurea Garboavele                   Municipiul Galati           230,00
2.404. Padurea Breana-Roscani               Comuna Baneasa               78,30
2.405. Locul fosilifer Tirighina-Barbosi    Municipiul Galati             1,00
2.406. Locul fosilifer Rates                Municipiul Tecuci             1,50
2.407. Padurea Fundeanu                     Comuna Draguseni             53,20
2.408. Padurea Talasmani                    Orasul Beresti               20,00
2.409. Padurea Buciumeni                    Comunele Buciumeni si
                                            Brahasesti                   71,20
2.410. Ostrovul Prut                        Municipiul Galati            62,00
2.411. Balta Potcoava                       Comuna Branistea             49,00
2.412. Balta Talabasca                      Comuna Tudor Vladimirescu   139,00
2.413. Locul fosilifer Beresti              Orasul Beresti               49,00
2.414. Lunca joasa a Prutului               Comuna Cavadinesti           81,00
2.415. Lacul Pochina                        Comuna Suceveni              74,80
2.416. Lacul Vlascuta                       Comuna Mastacani             41,80
2.417. Padurea Poganesti                    Comuna Baneasa               33,50
                               Judetul Giurgiu
2.418. Padurea Oloaga-Gradinari             Comuna Comana               248,00
2.419. Padurea Padina Tatarului             Comuna Comana               230,00
2.420. Padurea Manafu                       Orasul Ghimpati              28,00
2.421. Rezervatia Tesila                    Comuna Schitu, 
                                            satul Vlasin                 52,50
                               Judetul Gorj
 
2.422. Piatra Closanilor                    Comuna Pades, 
       (inclusiv pesterile Closani          satul Closani            (1.730,00)
       si Cioaca cu Brebenei) PN-B    
       
2.423. Ciucevele Cernei PN-B                Comuna Pades, 
                                            satul Cerna-Sat          (1.166,00)
2.424. Pestera Muierii                      Comuna Baia de Fier          19,00
2.425. Pestera Martel PN-B                  Comuna Pades                 (2,00)
2.426. Cheile Corcoaiei PN-B                Comuna Pades, 
                                            satul Cerna-Sat             (34,00)
2.427. Sfinxul Lainicilor                   Orasul Bumbesti-Jiu           1,00
2.428. Piatra Buha                          Comuna Sacelu                 1,00
2.429. Piatra Andreaua                      Comuna Tismana, 
                                            satul Sohodol                 1,00
2.430. Piatra Biserica Dracilor             Comuna Sacelu, 
                                            satul Blahnita de Sus         1,00
2.431. Izvoarele Izvernei                   Comuna Tismana              500,00
2.432. Izbucul Jalesului                    Comuna Runcu                 20,00
2.433. Pestera Gura Plaiului                Comuna Tismana               10,00
2.434. Pestera Lazului                      Comuna Pades                  2,00
2.435. Pestera Iedului                      Comuna Baia de Fier           1,00
2.436. Cotul cu Aluni                       Comuna Tismana               25,00
2.437. Rezervatia botanica Cioclovina       Comuna Tismana               12,00
2.438. Padurea Tismana-Pocruia              Comuna Tismana               51,60
2.439. Padurea Gorganu                      Comuna Pades, 
                                            satul Motru Sec              21,30
2.440. Padurea Polovragi                    Comuna Polovragi             10,00
2.441. Formatiunile eocene de la Sacelu     Comuna Sacelu                 1,00
2.442. Cheile Sohodolului                   Comuna Runcu                350,00
2.443. Muntele Oslea                        Comunele Pades si Tismana   280,00
2.444. Cheile Oltetului si                  Comuna Polovragi            150,00
       Pestera Polovragi
2.445. Cornetul Pocruiei                    Comuna Tismana               70,00
2.446. Piatra Borostenilor                  Comuna Pestisani             28,00
2.447. Locul fosilifer Grosera              Comuna Aninoasa               1,00
2.448. Locul fosilifer Garbovu              Comuna Turceni                1,00
2.449. Locul fosilifer Buzesti              Comuna Crasna                 1,00
2.450. Locul fosilifer Saulesti             Comuna Saulesti               1,00
2.451. Locul fosilifer Valea Desului        Comuna Vladimir               1,00
2.452. Valea Sodomului                      Comuna Sacelu                 1,00
2.453. Valea Ibanului                       Comuna Scoarta, 
                                            satul Bobu                    1,00
2.454. Padurea Barcului                     Orasul Novaci                25,00
2.455. Stancile Rafaila                     Orasul Bumbesti-Jiu           1,00
2.456. Izvoarele minerale Sacelu            Comuna Sacelu                 1,00
2.457. Dealul Gornacelu                     Comuna Schela, 
                                            satul Gornacel                1,00
                               Judetul Harghita
2.458. Muntele de sare Praid                Comuna Praid                 60,00
2.459. Rezervatia geologica                 Comuna Sancraieni            10,00
       de la Sancraieni
2.460. Lacul Rat                            Comuna Mugeni                10,00
2.461. Dealul Melcului (Firtus)             Comuna Corund                 8,00
2.462. Vulcanii Noroiosi de la Filias       Orasul Cristuru Secuiesc      1,00
2.463. Pestera Sugau                        Comuna Suseni                17,00
2.464. Avenul Licas PN-I                    Orasul Gheorgheni, 
                                            localitatea Lacul Rosu       (5,00)
2.465. Tinovul Luci                         Comuna Sancraieni           273,00
2.466. Mlastina Dupa Lunca                  Comuna Voslabeni             40,00
2.467. Tinovul de la Plaiesii de Jos        Comuna Plaiesii de Jos       15,00
2.468. Poiana narciselor de la Vlahita      Orasul Vlahita               20,00
2.469. Piemontul Nyeres                     Comuna Joseni                20,00
2.470. Pietrele Rosii                       Comuna Tulghes               10,00
2.471. Mlastina cea Mare                    Comuna Remetea                4,00
2.472. Mlastina Valea de Mijloc             Comuna Tusnad, 
                                            satul Tusnadu Nou             4,00
2.473. Mlastina Benes                       Comuna Tusnad, 
                                            satul Vrabia                  4,00
2.474. Paraul Dobreanului                   Comuna Bilbor                 4,00
2.475. Mlastina Buędos - Santimbru          Comuna Sancraieni             3,00
2.476. Mlastina Nadas                       Comuna Tusnad, 
                                            satul Tusnadul Nou            4,00
2.477. Mlastina Dumbrava Harghitei          Comuna Lueta                  2,00
2.478. Mlastina Borsaros-Sancraieni         Comuna Sancraieni             1,00
2.479. Scaunul Rotund                       Orasul Borsec                40,00
2.480. Rezervatia Lacul Iezer din           Orasul Toplita             (322,00)
       Calimani PN - K
2.481. Rezervatia botanica Borsec           Orasul Borsec                 2,00
2.482. Cheile Bicazului si Lacul Rosu PN-I  Orasul Gheorgheni        (2.128,00)
2.483. Masivul Hasmasul Mare,               Comuna Sandominic          (800,00)
       Piatra Singuratica-
       Hasmasul Negru PN-I
2.484. Piatra Soimilor                      Orasul Baile Tusnad           1,00
2.485. Cheile Varghisului si                Comuna Meresti              800,00
       pesterile din chei 
2.486. Lacul Sfanta Ana                     Comuna Sanmartin, 
                                            satul Lazaresti             240,00
2.487. Tinovul Mohos                        Comuna Sanmartin, 
                                            satul Lazaresti             240,00
2.488. Dealul Firtus                        Comuna Corund                40,00
2.489. Popasul pasarilor de la Sanpaul      Comuna Martinis              10,00
2.490. Mlastina Nyirkert                    Comuna Tusnad                 4,00
2.491. Cascada de apa termala               Orasul Toplita                0,50
2.492. Mlastina Csemo-Vrabia                Comuna Tusnad                 5,00
2.493. Lacul Dracului                       Comuna Carta                 20,00
                           Judetul Hunedoara
2.494. Rezervatia stiintifica Gemenele PN-C Comuna Rau de Mori       (1.629,40)
2.495. Pestera cu Corali PN-C               Orasul Uricani, 
                                            satul Campu lui Neag         (0,50)
2.496. Pestera Zeicului PN-C                Orasul Uricani, 
                                            satul Campu lui Neag         (1,00)
2.497. Complexul carstic Ponorici -         Comuna Bosorod               (1,50)
       Cioclovina PN-N
2.498. Piatra Crinului                      Municipiul Petrosani          0,50
2.499. Pestera Sura Mare                    Comuna Pui                    5,00
2.500. Pestera Tecuri                       Comuna Baru,        
                                            satul Baru Mare               2,00
2.501. Locul fosilifer Lapugiu de Sus       Comuna Lapugiu de Jos         5,00
2.502. Locul fosilifer cu dinozauri         Comuna Santamaria-Orlea, 
       de la Sanpetru                       satul Sanpetru                5,00
2.503. Pestera Cizmei                       Comuna Bulzestii de Sus       1,00
2.504. Dealul Colt si Dealul Zanoaga        Municipiul Deva              78,40
2.505. Fanatele Pui                         Comuna Pui                   13,00
2.506. Fanatele cu narcise Nucsoara         Comuna Salasu de Sus         20,00
2.507. Mlastina Pesteana                    Comuna Densus, 
                                            satul Pesteana                2,00
2.508. Calcarele de la Fata Fetii           Comuna Rau de Mori            3,00
2.509. Varful Poieni                        Comuna Salasu de Sus,         0,80
                                            satul Ohaba de sub            
                                            Piatra
2.510. Magurile Sacarambului                Comuna Certeju de Sus, 
                                            satul Sacaramb               13,00
2.511. Padurea Chizid                       Municipiul Hunedoara         50,00
2.512. Padurea Bejan                        Municipiul Deva              70,00
2.513. Locul fosilifer Ohaba - Ponor        Comuna Pui, satele 
                                            Ohaba si Ponor               10,00
2.514. Muntele Vulcan                       Comuna Buces                  5,00
2.515. Podul natural de la Grohot           Comuna Bulzestii de Sus, 
                                            satul Grohot                  1,00
2.516. Padurea Slivut                       Orasul Hateg                 40,00
2.517. Calcarele din Dealul Magura          Comuna Baita, 
                                            satul Craciunesti           120,00
2.518. Dealul Cetatii Deva                  Municipiul Deva              30,00
2.519. Magura Uroiului                      Orasul Simeria               10,00
2.520. Tufurile calcaroase din              Comuna Rapoltu Mare          12,50
       Valea Bobalna 
2.521. Cheile Madei                         Comuna Balsa, satul Mada     10,00
2.522. Cheile Crivadiei                     Comuna Banita, 
                                            satul Crivadia               10,00
2.523. Dealul si Pestera Bolii              Comuna Banita                10,00
2.524. Arboretumul Simeria                  Orasul Simeria               70,00
2.525. Codrii seculari pe Valea             Comuna Batrana              139,30
       Dobrisoarei si Prisloapei
2.526. Padurea Pojoga                       Comuna Zam, 
                                            satul Pojoga                 20,00
2.527. Calcarele de la Godinesti            Comuna Zam, 
                                            satul Godinesti               6,00
2.528. Cheile Jietului                      Orasul Petrila               10,00
2.529. Cheile Ribicioarei si Uibarestilor   Comuna Ribita                20,00
2.530. Cheile Cernei                        Comuna Lunca Cernii de Jos    2,00
2.531. Cheile Taia                          Orasul Petrila                2,00
2.532. Apele mezotermale Geoagiu-Bai        Comuna Geoagiu                8,00
2.533. Rezervatia Boholt                    Comuna Soimus, 
                                            satul Boholt                  1,00
2.534. Calcarele de la Boiul de Sus         Comuna Gurasada              50,00
2.535. Paleofauna reptiliana Tustea         Comuna Unirea, 
                                            satul Tustea                  0,50
                               Judetul Iasi
2.536. Fanetele seculare Valea lui David    Comuna Letcani               46,36
2.537. Fagetul Secular Humosu               Comuna Siretel               73,30
2.538. Padurea Uricani                      Comuna Miroslava, 
                                            satul Uricani                68,00
2.539. Padurea Roscani                      Comuna Trifesti              34,60
2.540. Padurea Catalina-Cotnari             Comuna Cotnari                7,60
2.541. Locul fosilifer Dealul Repedea       Comuna Barnova                5,80
2.542. Bohotin - Pietrosu                   Comuna Raducaneni, 
                                            satul Bohotin                 0,91
2.543. Poiana cu Schit                      Comuna Grajduri               9,50
2.544. Poieni - Carbunariei                 Comuna Schitu Duca            9,20
2.545. Padurea Frumusica                    Comuna Madarjac              97,30
2.546. Padurea Tatarusi                     Comuna Tatarusi              49,90
2.547. Pietrosu                             Comuna Dobrovat              83,00
2.548. Padurea Icuseni                      Comuna Victoria              11,60
2.549. Lunca Mircesti (Vasile Alecsandri)   Comuna Mircesti              26,30
2.550. Punctul fosilifer Baiceni            Comuna Cucuteni, 
                                            satul Baiceni                 3,23
2.551. Saraturile din Valea Ilenei          Comuna Dumesti                5,90
2.552. Prutetul Balalau                     Comuna Probota               24,89
2.553. Balta Teiva Visina                   Comuna Popricani              6,90
2.554. Cotul Bran pe Raul Prut              Comuna Golaiesti, 
                                            satul Bran                   10,00
2.555. Cotul Salageni                       Comuna Grozesti               5,81
2.556. Raul Prut                            Comunele Bivolari,        4.316,00   
                                            Trifesti, Godinesti, 
                                            Probota, Tutora,
                                            Prisacani, Gorban
2.557. Acumularea Chirita                   Comuna Holboca               78,00
2.558. Acumularea Parcovaci                 Orasul Harlau                50,00
2.559. Padurea Dancu-Iasi                   Comuna Holboca               10,80
                            Judetul Ilfov
2.560. Lacul Snagov                         Comuna Snagov               100,00
2.561. Padurea Snagov                       Comuna Snagov                10,00
                           Judetul Maramures
2.562. Izvorul Batrana PN-G                 Comuna Moisei                (0,50)
2.563. Pietrosul Mare PN-G                  Orasul Borsa             (3.300,00)
2.564. Lacul Albastru                       Orasul Baia Sprie             0,50
2.565. Rezervatia fosilifera Chiuzbaia      Orasul Baia Sprie, 
                                            localitatea Chiuzbaia        50,00
2.566. Pestera Valenii Somcutei             Comuna Somcuta Mare           5,00
2.567. Pestera cu Oase                      Comuna Baiut                  0,50
2.568. Lacul Morarenilor                    Comuna Ocna Sugatag,
                                            satul Breb                   20,00
2.569. Stancariile Salhoi-Zambroslavele     Orasul Borsa                  5,00
2.570. Mlastina Poiana Brazilor             Comuna Sapanta                3,00
2.571. Mlastinile Vlaschinescu              Municipiul Baia Mare          3,00
2.572. Taul lui Dumitru                     Municipiul Baia Mare,
                                            satul Firiza                  3,00
2.573. Padurea Ronisoara                    Comuna Rona de Sus           62,00
2.574. Padurea Craiasa                      Comuna Ocna Sugatag          44,00
2.575. Padurea Bavna                        Comuna Satulung, satul       26,00
                                            Fersig si comuna Miresu 
                                            Mare
2.576. Padurea de larice Costui             Comuna Rona de Sus            0,70
2.577. Creasta Cocosului                    Comuna Desesti, 
                                            satul Mara                   50,00
2.578. Cheile Tatarului                     Comuna Desesti, 
                                            satul Mara                   15,00
2.579. Cheile Babei                         Comuna Coroieni, 
                                            satul Beba                   15,00
2.580. Cornu Nedeii - Ciungii Balasinii     Orasul Borsa                800,00
2.581. Arboretul de castan comestibil       Municipiul Baia Mare        500,00
       de la Baia Mare
2.582. Pestera si izbucul Izvorul           Comuna Sacel                100,00
       Albastru al Izei
2.583. Cheile Lapusului                     Orasul Targu Lapus         25,00 km
       (intre Groapele si Impreunaturi)
2.584. Padurea cu pini Comja                Orasul Seini                  0,50
2.585. Arcer - Tibles Bran                  Comuna Suciu de Sus, 
                                            satul Grosii Tiblesului     150,00
2.586. Varful Farcau - lacul Vinderelu -    Comuna Repedea              100,00
        Varful Mihailescu
2.587. Pestera Boiu Mare                    Comuna Boiu Mare              0,50
2.588. Poiana cu narcise Tomnatec -         Comuna Repedea              100,00
       Sehleanu
2.589. Piatra Rea                           Orasul Borsa                 50,00
2.590. Mlastina Iezerul Mare                Comuna Desesti                5,00
2.591. Coloanele de la Limpedea             Municipiul Baia Mare          3,00
2.592. Rozeta de piatra Ilba                Comuna Cicarlau, 
                                            satul Ilba                    0,50
2.593. Dealul Solovan                       Municipiul Sighetu 
                                            Marmatiei                     1,02
2.594. Mlastina Taul Negru                  Comuna Baiut, 
                                            satul Strambu-Baiut           1,00
                               Judetul Mehedinti
2.595. Pestera Epuran                       Comuna Ciresu, 
                                            satul Jupanesti               1,00
2.596. Izvorul si stancariile de la Camana  Comuna Podeni                25,00
2.597. Gura Vaii-Varciorova PN-D            Municipiul Drobeta-Turnu 
                                            Severin, localitatea       (305,00)
                                            Gura Vaii
2.598. Valea Oglanicului                    Comuna Breznita-Ocol        150,00
2.599. Lunca Vanjului                       Orasul Vanju Mare            14,00
2.600. Padurea de liliac Ponoarele          Comuna Ponoarele             20,00
2.601. Tufarisurile mediteraneene           Comuna Isverna               10,00
       de la Isverna 
2.602. Varful lui Stan PN-B                 Comuna Isverna             (120,00)
2.603. Valea Tesna PN-B                     Comuna Balta               (160,00)
2.604. Padurea Borovat                      Comuna Balvanesti            30,00
2.605. Padurea Bunget                       Comuna Burila Mare           18,20
2.606. Padurea Draghiceanu                  Comuna Obarsia-Closani       60,00
2.607. Dealul Duhovnei                      Comuna Ilovita               50,00
2.608. Dealul Varanic                       Comuna Breznita-Ocol        350,00
2.609. Cazanele Mari si Cazanele Mici PN-D  Comuna Dubova              (215,00)
2.610. Locul fosilifer Svinita PN-D         Comuna Svinita              (95,00)
2.611. Locul fosilifer Bahna PN-D           Comuna Ilovita              (10,00)
2.612. Padurea Starmina                     Comuna Hinova               100,30
2.613. Complexul carstic de la Ponoarele    Comuna Ponoarele            100,00
2.614. Peretii calcarosi de la              Comuna Balta                 60,00
       Izvoarele Cosustei
2.615. Cheile Cosustei                      Comuna Balta                 50,00
2.616. Cornetul Babelor si Cerboanei        Comuna Balta                 40,00
2.617. Cornetul Piatra Incalecata           Comuna Isverna               12,00
2.618. Cheile Topolnitei si                 Comuna Ciresu                60,00
       Pestera Topolnitei
2.619. Cornetul Baltii                      Comuna Balta                 30,00
2.620. Cornetul Vaii si Valea Manastirii    Orasul Baia de Arama         40,00
2.621. Locul fosilifer Malovat              Comuna Malovat                6,00
2.622. Cracul Gaioara PN-D                  Municipiul Drobeta-Turnu 
                                            Severin, localitatea         (5,00)
                                            Gura Vaii
2.623. Tufarisurile mediteraneene           Comuna Obarsia-Closani       60,00
       Cornetul Obarsia-Closani
2.624. Cracul Crucii PN-D                   Municipiul Drobeta-Turnu 
                                            Severin, localitatea         (2,00)
                                            Gura Vaii
2.625. Fata Virului PN-D                    Municipiul Drobeta-Turnu 
                                            Severin, localitatea         (6,00)
                                            Varciorova
2.626. Locul fosilifer Pietrele Rosii       Comuna Husnicioara            1,00
                                Judetul Mures
2.627. Rezervatia de bujori Zau de Campie   Comuna Zau de Campie          3,10
2.628. Padurea Mociar                       Comuna Solovastru            48,00
2.629. Padurea Sabed                        Comuna Ceuasu de Campie      59,00
2.630. Rezervatia cu lalea pestrita         Comuna Brancovenesti          2,50
       Valenii de Mures
2.631. Lacul Faragau                        Comuna Faragau               35,00
2.632. Rezervatia de stejar pufos           Municipiul Sighisoara        11,90
2.633. Molidul de rezonanta din             Comuna Gurghiu               77,80
       padurea Lapusna
2.634. Arboretul cu Chamaecyparis           Comuna Sangiorgiu de 
       lawsoniana                           Padure                        5,80
       
2.635. Stejarii seculari de la Breite       Municipiul Sighisoara        70,00
2.636. Lacul Ursu si arboretele             Orasul Sovata                79,00
       de pe saraturi
2.637. Poiana cu narcise Gurghiu            Comuna Gurghiu                3,00
2.638. Defileul Deda-Toplita                Comunele Deda si 
                                            Stanceni                  6.000,00
2.639. Defileul Muresului                   Comunele Lunca Bradului 
                                            si Rastolnita             7.733,00
2.640. Stejarii seculari de la              Comuna Sangiorgiu 
       Sangiorgiu de Mures                  de Mures                      0,10
                              Judetul Neamt
 
2.641. Polita cu Crini PN-J                 Comuna Ceahlau             (370,00)
2.642. Cascada Duruitoarea PN-J             Comuna Ceahlau               (1,00)
2.643. Cheile Bicazului PN-I                Comuna Bicaz-Chei       (11.600,00)
2.644. Stanca Serbesti                      Comuna Stefan cel Mare        5,00
2.645. Rezervatia forestiera Dobreni        Comuna Dobreni               37,00
2.646. Piatra Teiului                       Comuna Poiana Teiului         0,20
2.647. Pestera Tosorog                      Comuna Bicazul Ardelean       0,10
2.648. Pestera Munticelu                    Comuna Bicazul Ardelean       1,00
2.649. Dealul Vulpii-Botoaia                Municipiul Piatra-Neamt       2,00
       (Ochiul de Stepa)
2.650. Padurea Gosman                       Comuna Tarcau               175,00
2.651. Locul fosilifer Cozla                Municipiul Piatra-Neamt      10,00
2.652. Cheile Sugaului                      Comuna Bicaz-Chei            90,00
2.653. Locul fosilifer Cernegura            Municipiul Piatra-Neamt     198,20
2.654. Locul fosilifer Pietricica           Municipiul Piatra-Neamt      39,50
2.655. Locul fosilifer Agircia              Municipiul Piatra-Neamt       1,00
2.656. Codrii de Arama                      Comuna Agapia                 7,00
2.657. Codrii de Argint                     Comuna Agapia                 2,00
2.658. Rezervatia de Zimbri - Neamt         Comuna Vanatori-Neamt    11.500,00
2.659. Rezervatia forestiera Pangarati      Comuna Pangarati              2,00
2.660. Paraul Borcuta                       Comuna Borca                  1,20
2.661. Lacul Izvorul Muntelui               Orasul Bicaz                150,00
2.662. Rezervatia faunistica Brates         Comuna Tarcau                30,70
2.663. Rezervatia faunistica Borca          Comuna Borca                357,00
                                  Judetul Olt
2.664. Padurea Seaca Optasani               Comuna Spineni, 
                                            satul Optasani              135,00
2.665. Padurea Branistea Catarilor          Comunele Obarsia si 
                                            Stefan cel Mare             301,30
2.666. Padurea Calugareasca                 Comuna Radomiresti, 
                                            satul Craciunel              40,00
2.667. Casa Padurii din Padurea Potelu      Comuna Ianca                  1,50
2.668. Rezervatia de bujori a Academiei     Comuna Stoicanesti           54,90
2.669. Rezervatia de arborete de garnita    Comuna Poboru               121,00
                                Judetul Prahova
2.670. Muntele de Sare Slanic Prahova       Orasul Slanic                 2,00
2.671. Locul fosilifer Plaiul Hotilor       Orasul Sinaia                 6,00
2.672. Abruptul Prahovean Bucegi PN-H       Orasele Busteni si 
                                            Sinaia                   (3.478,00)
2.673. Muntii Coltii lui Barbes PN-H        Orasul Sinaia            (1.513,00)
2.674. Tigaile din Ciucas                   Comuna Maneciu, 
                                            satul Cheia                   3,00
2.675. Arinisul de la Sinaia-Cumpatul       Orasul Sinaia                32,10
                             Judetul Satu Mare
2.676. Padurea Urziceni                     Comuna Urziceni              38,00
2.677. Dunele de nisip Foieni               Comuna Foieni                10,00
2.678. Tinoavele din Muntii Oas             Comuna Camarzana              1,00
2.679. Mlastina Vermes                      Comuna Sanislau              10,00
2.680. Cursul inferior al Raului Tur        Comuna Calinesti-Oas       43,00 km
2.681. Padurea Runc                         Comuna Pomi, 
                                            satul Borlesti               68,50
                              Judetul Salaj
2.682. Gradina Zmeilor                      Comuna Balan, 
                                            satul Galgau Almasului        3,00
2.683. Pietrele Mosu si Baba                Comuna Napradea, 
                                            satul Somes Guruslau          0,20
2.684. Poiana cu narcise de la Racas-Hida   Comuna Hida, satul Racas      1,50
2.685. Calcarele de Rona                    Orasul Jibou, 
                                            localitatea Rona              0,50
2.686. Balta Cehei                          Orasul Simleu Silvaniei,
                                            localitatea Cehei            18,20
2.687. Lunca cu lalea pestrita -            Orasul Cehu Silvaniei        10,00
       Valea Salajului
2.688. Rezervatia peisagistica              Comuna Babeni, satul Clit    16,00
       Stana Clitului
2.689. Gresiile de pe Stanca Dracului       Comuna Hida                   1,00
2.690. Rezervatia peisagistica Tusa-Barcau  Comuna Sag, satul Tusa       15,00
2.691. Mlastina de la Iaz                   Comuna Plopis, 
                                            satul Iaz                    10,00
2.692. Padurea "La Castani"                 Comuna Ileanda,
                                            satul Rogna                   7,80
2.693. Stejarisul Panic                     Comuna Hereclean, 
                                            satul Panic                   2,20
2.694. Stejarisul de balta Panic            Comuna Hereclean,
                                            satul Panic                   1,70
                                 Judetul Sibiu
2.695. Lacul fara fund Ocna Sibiului        Orasul Ocna Sibiului          0,20
2.696. Calcarele eocene de la               Comuna Turnu Rosu            60,00
       Turnu Rosu - Porcesti
2.697. Calcarele cu hippuriti de la         Orasul Cisnadie,              1,00
       Cisnadioara                          localitatea Cisnadioara
2.698. Dealul Zackel                        Municipiul Sibiu, 
                                            comuna Slimnic               11,00
2.699. Suvara Sasilor                       Orasul Talmaciu              20,00
2.700. Canionul Mihaileni                   Comuna Mihaileni             16,00
2.701. Valea Balii                          Comuna Cartisoara           180,00
2.702. Vulcanii Noroiosi Hasag              Comuna Loamnes, 
                                             satul Hasag                  1,00
2.703. La Grumaji                           Comuna Jina                   2,00
2.704. Pintenul din coasta Jinei            Comuna Jina                   2,00
2.705. Iezerele Cindrelului                 Comuna Gura Raului          609,60
2.706. Parcul Natural Dumbrava Sibiului     Municipiul Sibiu            993,00
2.707. Parcul Natural Cindrel               Comuna Jina               9.873,00
2.708. Masa Jidovului                       Comuna Jina                   2,00
2.709. Golul Alpin al Muntilor              Comuna Arpasu de Jos      6.989,20
       Fagaras intre Podragu - Suru         si orasul Avrig 
                                Judetul Suceava
2.710. Doisprezece Apostoli PN-K            Comuna Dorna Candrenilor   (200,00)
2.711. Rezervatia Bila-Lala PN-G            Comuna Carlibaba           (325,10)
2.712. Moara Dracului                       Municipiul Campulung 
                                            Moldovenesc                   1,30
2.713. Piatra Tibaului                      Comuna Carlibaba             20,30
2.714. Piatra Buhei                         Municipiul Campulung
                                            Moldovenesc                   2,00
2.715. Tinovul Poiana Stampei               Comuna Poiana Stampei       681,80
2.716. Fanatele montane Todirescu           Municipiul Campulung 
                                            Moldovenesc                  44,30
2.717. Tinovul Sarul Dornei                 Comuna Sarul Dornei          36,00
2.718. Fanatele seculare Ponoare            Comuna Bosanci               24,50
2.719. Fanatele seculare Frumoasa           Comuna Moara                  9,50
2.720. Tinovul Gaina - Lucina               Comuna Moldova-Sulita         1,00
2.721. Padurea (Quercetumul) Crujana        Comuna Patrauti              39,40
2.722. Pietrele Doamnei                     Municipiul Campulung 
                                            Moldovenesc                 253,00
2.723. Codrul Secular Slatioara             Comuna Stulpicani, 
                                            satul Slatioara           1.064,20
2.724. Codrul Secular Giumalau              Comuna Pojorata             309,50
2.725. Rachitisul Mare                      Comuna Moldova-Sulita       116,40
2.726. Fagetul Dragomirna                   Comuna Mitocul 
                                            Dragomirnei                 134,80
2.727. Padurea Zamostea - Lunca             Comuna Zamostea             107,60
2.728. Cheile Zugrenilor                    Orasul Vatra Dornei         150,10
2.729. Cheile Lucavei                       Comuna Moldova-Sulita        24,30
2.730. Jnepenisul cu Pinus                  Orasul Vatra Dornei        (384,20)
       cembra-Calimani PN-K
2.731. Piatra Pinului si Piatra Soimului    Orasul Gura Humorului         0,50
2.732. Clipa de calcare triasice            Comuna Breaza                 0,10
       Paraul Cailor
2.733. Stratele cu Aptychus de la Pojorata  Comuna Fundu Moldovei         1,00
2.734. Fanatele seculare de la Calafindesti Comuna Calafindesti          17,30
                               Judetul Timis
2.735. Padurea Cenad                        Comuna Cenad                279,20
2.736. Lunca Poganisului                    Comunele Tormac si 
                                            Sacosu Turcesc               75,50
2.737. Movila Sisitak                       Comuna Sanpetru Mare          0,50
2.738. Arboretumul Bazos                    Comuna Remetea Mare          60,00
2.739. Locul fosilifer Radmanesti           Comuna Bara                   4,00
2.740. Mlastinile Satchinez                 Comuna Satchinez            236,00
2.741. Padurea Bistra                       Comuna Ghiroda               19,90
2.742. Beba Veche                           Comuna Beba Veche,
                                            satul Pordeanu            2.187,00
2.743. Mlastinile Murani                    Comuna Pischia, 
                                            satul Murani                200,00
2.744. Insula Mare Cenad                    Comuna Cenad                  3,00
2.745. Insula Igris                         Comuna Sanpetru Mare          3,00
2.746. Saraturile Dinias                    Comuna Peciu Nou              4,00
2.747. Pajistea cu narcise Batesti          Orasul Faget                 20,00
2.748. Lacul Surduc                         Comuna Fardea               362,00
                               Judetul Tulcea
2.749. Saraturile Murighiol DD-A            Comuna Murighiol            (87,00)
2.750. Rosca - Buhaiova DD-A                Comuna Chilia Veche      (9.625,00)
2.751. Padurea Letea DD-A                   Comuna C.A. Rosetti      (2.825,00)
2.752. Grindul si Lacul Raducu DD-A         Comuna C.A. Rosetti      (2.500,00)
2.753. Lacul Nebunu DD-A                    Comuna Pardina             (115,00)
2.754. Complexul Vatafu - Lungulet DD-A     Orasul Sulina            (1.625,00)
2.755. Padurea Caraorman DD-A               Comuna Crisan            (2.250,00)
2.756. Arinisul Erenciuc DD-A               Comuna Sfantu Gheorghe      (50,00)
2.757. Insula Popina DD-A                   Comuna Sarichioi            (98,00)
2.758. Complexul Sacalin Zatoane DD-A       Comuna Sfantu Gheorghe  (21.410,00)
2.759. Complexul Periteasca - Leahova DD-A  Comunele Jurilovca si
                                            Murighiol                (4.125,00)
2.760. Capul Dolosman DD-A                  Comuna Jurilovca           (125,00)
2.761. Lacul Potcoava DD-A                  Comuna Sfantu Gheorghe     (652,00)
2.762. Lacul Belciug DD-A                   Comuna Sfantu Gheorghe     (110,00)
2.763. Lacul Rotundu DD-A                   Orasul Isaccea             (228,00)
2.764. Padurea Valea Fagilor PN-P           Comuna Luncavita           (154,00)
2.765. Rezervatia Naturala Dealul Bujorului Orasul Babadag               50,80
2.766. Rezervatia de liliac Valea Oilor     Orasul Babadag                0,35
2.767. Rezervatia de liliac Fantana Mare    Comuna Ciucurova, 
                                            satul Fantana Mare            0,30
2.768. Varful Secarul                       Comuna Ciucurova, 
                                            satul Atmagea                34,50
2.769. Rezervatia botanica Korum Tarla      Orasul Babadag                2,00
2.770. Locul fosilifer Dealul Bujoarele     Comuna Turcoaia               8,00
2.771. Rezervatia Geologica Agighiol        Comuna Valea Nucarilor, 
                                            satul Agighiol                9,70
2.772. Padurea Niculitel                    Comuna Niculitel             11,00
                              Judetul Vaslui
2.773. Locul fosilifer Malusteni            Comuna Malusteni             10,00
2.774. Locul fosilifer Nisiparia Hulubat    Municipiul Vaslui             2,50
2.775. Movila lui Burcel                    Comuna Miclesti              12,00
2.776. Tanacu - Coasta Rupturile            Comuna Tanacu                 6,00
2.777. Padurea Badeana                      Comuna Tutova               126,70
2.778. Padurea Harboanca                    Comuna Stefan cel Mare       43,10
2.779. Padurea Balteni                      Comuna Balteni               22,00
2.780. Faneata de la Glodeni                Orasul Negresti,
                                            satul Glodeni                 6,00
                               Judetul Valcea
2.781. Piramidele din Valea Stancioiului    Municipiul Ramnicu Valcea, 
                                            comuna Goranu                12,00
2.782. Piramidele de la Slatioara           Comunele Slatioara 
                                            si Stroesti                  10,50
2.783. Pestera Caprelor                     Orasul Baile Olanesti         0,50
2.784. Avenul Piciorul Boului               Comuna Caineni                0,10
2.785. Pestera Liliecilor                   Comuna Costesti               1,00
2.786. Pestera Munteanu - Murgoci           Orasul Olanesti               1,00
2.787. Pestera Pagodelor                    Orasul Olanesti               0,30
2.788. Pestera Rac                          Orasul Olanesti               0,20
2.789. Pestera Valea Bistrita               Orasul Olanesti               0,25
2.790. Pestera cu Lac                       Orasul Olanesti               0,10
2.791. Pestera cu Perle                     Orasul Olanesti               0,50
2.792. Pestera Arnautilor                   Orasul Olanesti               0,40
2.793. Pestera Clopot                       Orasul Olanesti               0,10
2.794. Jnepenisul Stricatul                 Comuna Voineasa              15,00
2.795. Mlastina Mosoroasa                   Orasul Olanesti               0,25
2.796. Padurea Tisa Mare                    Comuna Lungesti              50,00
2.797. Padurea Silea                        Comuna Lungesti, 
                                            satul Fumureni               25,00
2.798. Padurea Calinesti - Brezoi           Orasul Brezoi               200,00
2.799. Caldarea Galcescu                    Comuna Voineasa             200,00
2.800. Rezervatia Miru-Bora                 Comuna Voineasa              25,00
2.801. Rezervatia Ocnele Mari               Orasul Ocnele Mari           15,00
2.802. Rezervatia Radita - Manzu            Orasul Olanesti              10,00
2.803. Iezerul Latorita                     Comuna Malaia                10,00
2.804. Muntele Stogu                        Orasul Olanesti              10,00
2.805. Padurea Latorita                     Comuna Malaia                 7,10
2.806. Rezervatia Sterpu-Dealul Negru       Comuna Voineasa               5,00
2.807. Rezervatia Cristesti                 Comuna Voineasa               3,00
2.808. Padurea Valea Cheii                  Orasul Olanesti               1,50
2.809. Rezervatia paleontologica Golesti    Comuna Golesti               10,00
                            Judetul Vrancea
2.810. Caldarile Zabalei -                  Comuna Naruja               350,00
       Zarna Mica - Raoaza
2.811. Focul Viu de la Andreiasu de Jos     Comuna Andreiasu de Jos      12,00
2.812. Muntele Goru                         Comuna Naruja               388,10
2.813. Lacul Negru - Cheile Narujei I       Comuna Nistoresti            20,00
2.814. Padurea Verdele - Cheile Narujei II  Comuna Nistoresti           250,00
2.815. Padurea Cenaru                       Comuna Andreiasu de Jos     383,20
2.816. Padurea Lepsa-Zboina                 Comuna Tulnici, 
                                            satul Lepsa                 210,70
2.817. Padurea Schitu-Dalhauti              Comuna Carligele            188,20
2.818. Cascada Misina                       Comuna Nistoresti           183,50
2.819. Groapa cu Pini                       Comuna Tulnici               11,10
2.820. Padurea Reghiu - Scruntaru           Comuna Reghiu                95,70
2.821. Rapa Rosie - Dealul Morii            Comuna Tulnici               49,60
2.822. Stramtura - Coza                     Comuna Tulnici               15,00
2.823. Rezervatia Algheanu                  Comuna Vrancioaia            10,00
2.824. Cascada Putnei                       Comuna Tulnici, 
                                            satul Lepsa                  10,00
2.825. Paraul Bozu                          Comuna Valea Sarii,
                                            satul Prisaca                 5,00
2.826. Valea Tisitei                        Comuna Tulnici              307,00
2.827. Lunca Siretului                      Municipiul Focsani          388,40
-------------------------------------------------------------------------------

             II. GRUPAREA GEOGRAFICA SI LOCALIZAREA TERITORIALA
               A ZONELOR NATURALE PROTEJATE, DE INTERES NATIONAL
    1.0. Carpatii si Subcarpatii Orientali
    1.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale
-------------------------------------------------------------------------------
Simbolul        Denumirea                       Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
 G      Rodna                          Bistrita-Nasaud, Maramures, Suceava
 H      Bucegi                         Arges, Dambovita, Brasov, Prahova
 I      Cheile Bicazului-Hasmas        Neamt, Harghita 
 J      Ceahlau                        Neamt
 K      Calimani                       Suceava, Mures, Bistrita-Nasaud
-------------------------------------------------------------------------------
    1.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                      Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
   Maramures, Bistrita-Nasaud, Suceava, Mures, Neamt, Harghita, Bacau, Covasna, 
   Brasov, Vrancea, Buzau, Prahova, Dambovita
-------------------------------------------------------------------------------
    2.0. Carpatii Meridionali si Subcarpatii Getici
    2.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale
-------------------------------------------------------------------------------
 Simbolul           Denumirea                        Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
  B     Domogled-Valea Cernei               Caras-Severin, Mehedinti, Gorj
  C     Retezat                             Hunedoara
  L     Cozia                               Valcea
  M     Piatra Craiului                     Arges, Brasov
  N     Gradistea Muncelului-Cioclovina     Hunedoara
-------------------------------------------------------------------------------
    2.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                               Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
   Alba, Arges, Caras-Severin, Gorj, Hunedoara, Mehedinti, Sibiu, Timis, Valcea
-------------------------------------------------------------------------------
    3.0. Muntii si dealurile Banatului
    3.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale
------------------------------------------------------------------------------- 
 Simbolul             Denumirea                   Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
   D     Portile de Fier                     Caras-Severin, Mehedinti
   E     Cheile Nerei-Beusnita               Caras-Severin   
   O     Semenic-Cheile Carasului            Caras-Severin
-------------------------------------------------------------------------------
    3.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                              Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
    Caras-Severin, Mehedinti
-------------------------------------------------------------------------------
    4.0. Muntii Apuseni si Dealurile Crisanei
    4.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale
-------------------------------------------------------------------------------
  Simbolul                 Denumirea                Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
   F      Muntii Apuseni                  Alba, Arad, Bihor, Cluj
-------------------------------------------------------------------------------
    4.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                                    Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
    Alba, Arad, Bihor, Cluj, Hunedoara, Salaj
-------------------------------------------------------------------------------
    5.0. Dealurile Clujului
    
    5.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale -
         nu cuprind
    5.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                                  Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
    Alba, Cluj, Mures
-------------------------------------------------------------------------------
    6.0. Podisul Somesan
    6.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale -
         nu cuprind
    6.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                                  Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
    Maramures, Salaj
-------------------------------------------------------------------------------
    7.0. Podisul Sucevei si Campia Moldovei
    7.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale -
         nu cuprind
    7.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                                  Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
    Botosani, Iasi, Suceava
-------------------------------------------------------------------------------
    8.0. Podisul Barladului
    8.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale - 
         nu cuprind
    8.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                                  Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
    Iasi, Galati, Neamt, Vaslui
-------------------------------------------------------------------------------
    9.0. Podisul Dobrogei
    9.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale
-------------------------------------------------------------------------------
  Simbolul                  Denumirea                    Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
   P      Muntii Macinului                             Tulcea
-------------------------------------------------------------------------------
    9.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                                    Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
    Constanta, Tulcea
-------------------------------------------------------------------------------
    10.0. Campia Careilor
    10.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale - 
          nu cuprind
    10.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                                     Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
    Bihor, Satu Mare
-------------------------------------------------------------------------------
    11.0. Campia Muresului si Timisului
    11.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale - 
          nu cuprind
    11.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                                  Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
    Arad, Timis
-------------------------------------------------------------------------------
    12.0. Campia Vlasiei
    12.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale -
          nu cuprind
    12.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                                 Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
    Dambovita, Giurgiu, Ilfov
-------------------------------------------------------------------------------
    13.0. Lunca Dunarii
    13.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale
-------------------------------------------------------------------------------
 Simbolul          Denumirea                      Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
   R       Balta Mica a Brailei                 Braila
-------------------------------------------------------------------------------
    13.2. Zone care cuprind rezervatii si monumente ale naturii
-------------------------------------------------------------------------------
                                   Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
  Braila, Calarasi, Dolj, Galati, Giurgiu, Ialomita, Mehedinti, Olt, Teleorman
-------------------------------------------------------------------------------
    14.0 Delta Dunarii
    14.1. Rezervatii ale biosferei si parcuri nationale sau naturale
-------------------------------------------------------------------------------
  Simbolul               Denumirea                   Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
   A    Delta Dunarii                            Constanta, Tulcea
-------------------------------------------------------------------------------
    NOTA:
    Gruparea geografica a zonelor naturale protejate cuprinsa in prezenta anexa
    se regaseste in anexa nr. II.


ANEXA 2

PLANUL DE AMENAJARE A TERITORIULUI NATIONAL
SECTIUNEA A III-A - ZONE PROTEJATE ZONE NATURALE


                                                                         ANEXA 3
    I. VALORI DE PATRIMONIU CULTURAL DE INTERES NATIONAL
    (MONUMENTE ISTORICE DE VALOARE NATIONALA EXCEPTIONALA)
    1. Monumente si ansambluri de arhitectura
    a) Cetati
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.     Denumirea            Unitatea administrativ-teritoriala     Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
 a)1. Cetatea Alba Carolina     Municipiul Alba Iulia                 Alba
 a)2. Cetatea Calnic            Comuna Calnic, satul Calnic           Alba
 a)3. Cetatea Greavilor         Comuna Garbova, satul Garbova         Alba
 a)4. Cetatea Aradului          Municipiul Arad                       Arad
 a)5. Cetatea Soimos            Orasul Lipova                         Arad
 a)6. Cetatea Poenari           Comuna Arefu,                         Arges
                                satul Capatanenii Ungureni
 a)7. Cetatea Oratia            Comuna Dambovicioara,                 Arges
                                satul Podul Dambovitei 
 a)8. Cetatea Biharia           Comuna Biharia, satul Biharia         Bihor
a)9. Donjonul Cheresig          Comuna Girisu de Cris, satul Cheresig Bihor
a)10. Cetatea Oradea            Municipiul Oradea                     Bihor
a)11. Cetatea Bran              Comuna Bran, satul Bran               Brasov
a)12. Cetatea Fagaras           Municipiul Fagaras                    Brasov
a)13. Cetatea Rasnov            Orasul Rasnov                         Brasov
a)14. Cetatea Rupea             Orasul Rupea                          Brasov
a)15. Cetatea Feldioara         Comuna Feldioara, satul Feldioara     Brasov
a)16. Cetatea lui Negru Voda    Comuna Lisa, satul Breaza             Brasov
a)17. Cetatea Dabaca            Comuna Dabaca, satul Dabaca           Cluj
a)18. Cetatea Bologa            Comuna Poieni, satul Bologa           Cluj
a)19. Cetatea Balvanyos         Comuna Turia, satul Turia             Covasna
a)20. Fortificatii oras         Municipiul Targoviste                 Dambovita
      Targoviste
a)21. Cetatea Giurgiu           Municipiul Giurgiu                    Giurgiu
a)22. Turnul Crivadia           Comuna Banita, satul Crivadia         Hunedoara
a)23. Cetatea Deva              Municipiul Deva                       Hunedoara
a)24. Cetatea Malaiesti         Comuna Salasu de Sus, satul Malaiesti Hunedoara
a)25. Cetatea Colti             Comuna Rau de Mori, satul Suseni      Hunedoara
a)26. Cetatea Chioarului        Comuna Remetea Chioarului,            Maramures
                                satul Berchez 
a)27. Cetatea Severinului       Municipiul Drobeta-Turnu Severin      Mehedinti
a)28. Cetatea Targu Mures       Municipiul Targu Mures                Mures
a)29. Cetatea Saschiz           Comuna Saschiz, satul Saschiz         Mures
a)30. Cetatea Neamtului         Orasul Targu-Neamt                    Neamt
a)31. Cetatea Turnu Rosu        Orasul Talmaciu, satul Boita          Sibiu
a)32. Cetatea Slimnicului       Comuna Slimnic, satul Slimnic         Sibiu
a)33. Cetatea de scaun          Municipiul Suceava                    Suceava
      a Sucevei
a)34. Cetatea Turnu             Municipiul Turnu Magurele             Teleorman
a)35. Cetatea Enisala           Comuna Sarichioi, satul Enisala       Tulcea
-------------------------------------------------------------------------------
    b) Ansambluri curti domnesti ruinate
-------------------------------------------------------------------------------
  Nr.        Denumirea           Unitatea administrativ-teritoriala    Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
 b)1. Vestigiile curtii domnesti Municipiul Curtea de Arges          Arges
 b)2. Ruinele curtii domnesti    Municipiul Targoviste               Dambovita
      cu Turnul Chindiei si 
      incinta fortificata
 b)3. Vestigiile curtii domnesti Municipiul Iasi                     Iasi
 b)4. Vestigiile curtii domnesti Municipiul Suceava                  Suceava
 b)5. Ruinele curtii domnesti 
      Curtea Veche               Municipiul Bucuresti
-------------------------------------------------------------------------------
    c) Biserici fortificate - cetati
-------------------------------------------------------------------------------
  Nr.         Denumirea                     Unitatea                  Judetul
                                     administrativ-teritoriala
-------------------------------------------------------------------------------
c)1.  Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Harman, satul Harman      Brasov
c)2.  Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Prejmer, satul Prejmer    Brasov
c)3.  Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Homorod, satul Homorod    Brasov
c)4.  Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Sanpetru, satul Sanpetru  Brasov
      evanghelica
c)5.  Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Bunesti, satul Viscri     Brasov
      evanghelica
c)6.  Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Cata, satul Drauseni      Brasov
      evanghelica fortificata
c)7.  Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Cata, satul Cata          Brasov
      evanghelica
c)8.  Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Darjiu, satul Darjiu      Harghita
      unitariana
c)9.  Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Vanatori, satul Archita   Mures
c)10. Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Atel, satul Atel          Sibiu
      evanghelica
c)11. Biserica evanghelica          Comuna Biertan, satul Biertan    Sibiu
      cu cetatea 
c)12. Biserica cu incinta           Comuna Biertan, satul Richis     Sibiu
c)13. Cetatea sateasca cu biserica  Orasul Cisnadie                  Sibiu
c)14. Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Merghindeal,              Sibiu
                                    satul Dealu Frumos
c)15. Biserica evanghelica cu       Comuna Laslea,                   Sibiu
      fortificatii                  satul Malancrav
c)16. Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Mosna, satul Mosna        Sibiu
c)17. Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Valea Viilor,             Sibiu
                                    satul Valea Viilor 
c)18. Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Bazna, satul Bazna        Sibiu
      evanghelica fortificata
c)19. Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Brateiu, satul Buzd       Sibiu
      evanghelica
c)20. Cetatea sateasca cu biserica  Comuna Darlos, satul Curciu      Sibiu
      evanghelica
c)21. Cetatea sateasca cu biserica  Orasul Medias, satul Ighisu Nou  Sibiu
      evanghelica
c)22. Cetatea sateasca cu biserica  Orasul Dumbraveni,               Sibiu
      evanghelica                   satul Saros pe Tarnave
-------------------------------------------------------------------------------
    d) Castele, conace, palate
-------------------------------------------------------------------------------
   Nr.         Denumirea       Unitatea administrativ-teritoriala     Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
d)1.  Castelul Bethlen-Haller   Comuna Cetatea de Balta,             Alba
                                satul Cetatea de Balta
d)2.  Castelul Bethlen          Comuna Sona, satul Sanmiclaus        Alba
d)3.  Castelul Macea            Comuna Macea                         Arad
d)4.  Ansamblul fortificat al   Comuna Balilesti, satul Golesti      Arges
      conacului Golestilor
d)5.  Castelul Banffy           Comuna Bontida, satul Bontida        Cluj
d)6.  Castelul-Cetate           Orasul Gherla                        Cluj
d)7.  Castelul Kornis           Comuna Mica, satul Manastirea        Cluj
d)8.  Ansamblul Palatului       Comuna Potlogi, satul Potlogi        Dambovita
      Brancovenesc
d)9.  Conacul Cotofenilor       Comuna Almaj,                        Dolj
                                satul Cotofenii din Fata
d)10. Casa de piatra Udriste    Comuna Hotarele, satul Heresti       Giurgiu
      Nasturel
d)11. Palatul Druganescu        Comuna Floresti-Stoenesti,           Giurgiu
                                satul Stoenesti
d)12. Castelul Lazar            Comuna Lazarea, satul Lazarea        Harghita
d)13. Castelul Corvinilor       Municipiul Hunedoara                 Hunedoara
d)14. Ruinele Curtii cneziale   Comuna Rau de Mori,                  Hunedoara
      a  Candestilor            satul Rau de Mori
      cu paraclisul
d)15. Palatul Cantacuzino-      Orasul Pascani                       Iasi
      Pascanu
d)16. Palatul Alexandru         Comuna Ruginoasa, satul Ruginoasa    Iasi
      Ioan Cuza
d)17. Ansamblul Biserica        Comuna Deleni, satul Deleni          Iasi
      Adormirea Maicii 
      Domnului, Conacul
      Cantacuzino-Deleanu, 
      zidul de incinta
d)18. Ansamblul Palatului       Comuna Mogosoaia, satul Mogosoaia    Ilfov
      Brancovenesc si biserica
d)19. Castelul Bethlen          Comuna Danes, satul Cris             Mures
d)20. Palatul Teleky            Comuna Gornesti, satul Gornesti      Mures
d)21. Ruinele palatului         Comuna Filipestii de Targ,           Prahova
      postelnicului Constantin  satul Filipestii de Targ
      Cantacuzino
d)22. Conacul Filipescu         Comuna Filipestii de Targ,           Prahova
                                satul Filipestii de Targ
d)23. Ansamblul Castelului      Orasul Sinaia                        Prahova
      Peles
d)24. Castelul Lonyai           Comuna Mediesu Aurit,                Satu Mare
                                satul Mediesu Aurit  
d)25. Castelul Karoly           Municipiul Carei                     Satu Mare
d)26. Castelul Bathory          Orasul Simleu Silvaniei              Salaj
d)27. Conacul Rosetti - Bals    Comuna Codaesti, satul Pribesti      Vaslui
d)28. Conacul Rosetti - Solescu Comuna Solesti, satul Solesti        Vaslui
-------------------------------------------------------------------------------
    e) Cule
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.   Denumirea              Unitatea administrativ-teritoriala      Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
e)1.  Cula Izvoranu             Comuna Brabova, satul Brabova         Dolj
e)2.  Cula Cernat               Comuna Cernatesti, satul Cernatesti   Dolj
e)3.  Cula Cornoiu              Orasul Bumbesti-Jiu, satul Curtisoara Gorj
e)4.  Casa cula Cartianu        Comuna Turcinesti, satul Cartiu       Gorj
e)5.  Casa cula a Glogovenilor  Comuna Glogova, satul Glogova         Gorj
e)6.  Cula Cioaba               Comuna Slivilesti, satul Siacu        Gorj
e)7.  Cula Crasnaru             Comuna Aninoasa, satul Groserea       Gorj
e)8.  Casa cula Cutui           Comuna Brosteni, satul Brosteni       Mehedinti
e)9.  Cula Tudor Vladimirescu   Comuna Simian, satul Cerneti          Mehedinti
e)10. Cula Duca                 Comuna Maldaresti, satul Maldaresti   Valcea
e)11. Cula Greceanu             Comuna Maldaresti, satul Maldaresti   Valcea
-------------------------------------------------------------------------------
    f) Cladiri civile urbane
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.      Denumirea             Unitatea administrativ-teritoriala     Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
f)1.  Palatul voievodal        Municipiul Alba Iulia                 Alba
f)2.  Palatul baroc            Municipiul Oradea                     Bihor
f)3.  Primaria                 Municipiul Oradea                     Bihor
f)4.  Ansamblul de cladiri     Municipiul Oradea                     Bihor
      "Sirul canonicilor"
f)5.  Casa Ioan Zidarul        Municipiul Bistrita                   Bistrita- 
                                                                     Nasaud
f)6.  Casa Argintarului        Municipiul Bistrita                   Bistrita-
                                                                     Nasaud
f)7.  Sirul Sugalete           Municipiul Bistrita                   Bistrita-
                                                                     Nasaud
f)8.  Asezamintele Sofian      Municipiul Botosani                   Botosani
f)9.  Casa Sfatului            Municipiul Brasov                     Brasov
f)10. Casa Hirscher            Municipiul Brasov                     Brasov
f)11. Scoala Romaneasca        Municipiul Brasov                     Brasov
      din Schei
f)12. Hotel "Aro"              Municipiul Brasov                     Brasov
f)13. Teatrul vechi            Orasul Oravita                        Caras-
                                                                     Severin
f)14. Casa Matei Corvin        Municipiul Cluj-Napoca                Cluj
f)15. Palatul Banffy           Municipiul Cluj-Napoca                Cluj
f)16. Teatrul National         Municipiul Cluj-Napoca                Cluj
f)17. Palatul Toldalagyi -     Municipiul Cluj-Napoca                Cluj
      Korda
f)18. Casa Bathory             Municipiul Turda                      Cluj
f)19. Hotel "Rex"              Municipiul Constanta-Mamaia           Constanta
f)20. Casa Glogovenilor        Municipiul Craiova                    Dolj
f)21. Casa Baniei              Municipiul Craiova                    Dolj
f)22. Prefectura               Municipiul Craiova                    Dolj
f)23. Palatul Mihail           Municipiul Craiova                    Dolj
f)24. Palatul Administrativ    Municipiul Galati                     Galati
f)25. Palatul Justitiei        Municipiul Galati                     Galati
f)26. Magna Curia              Municipiul Deva                       Hunedoara
f)27. Casa Dosoftei            Municipiul Iasi                       Iasi
f)28. Casa Basota              Municipiul Iasi                       Iasi
f)29. Casa Bals                Municipiul Iasi                       Iasi
f)30. Palatul Rosetti -        Municipiul Iasi                       Iasi
      Roznoveanu
f)31. Palatul domnitorului     Municipiul Iasi                       Iasi
      Alexandru Ioan Cuza
f)32. Teatrul National         Municipiul Iasi                       Iasi
f)33. Palatul Culturii         Municipiul Iasi                       Iasi
f)34. Casa Vlad Dracul         Municipiul Sighisoara                 Mures
f)35. Casa cu cerb             Municipiul Sighisoara                 Mures
f)36. Teatrul National         Municipiul Caracal                    Olt
f)37. Casa Hagi Prodan         Municipiul Ploiesti                   Prahova
f)38. Halele Centrale          Municipiul Ploiesti                   Prahova
f)39. Casa Nicolae Iorga       Orasul Valenii de Munte               Prahova
f)40. Turnul Sfatului          Municipiul Sibiu                      Sibiu
f)41. Casa Thomas Altenberger, Municipiul Sibiu                      Sibiu
      Casa Johann Lula formand 
      Ansamblul vechii primarii
f)42. Palatul Brukenthal       Municipiul Sibiu                      Sibiu
f)43. Hanul Domnesc            Municipiul Suceava                    Suceava
f)44. Hanul Manuc              Municipiul Bucuresti
f)45. Casa Melik               Municipiul Bucuresti
f)46. Palatul Ghica-Tei        Municipiul Bucuresti
f)47. Casa Sutu                Municipiul Bucuresti
f)48. Palatul Stirbei          Municipiul Bucuresti
f)49. Ateneul Roman            Municipiul Bucuresti
f)50. "Bufetul" -              Municipiul Bucuresti
      Arhitect Mincu
f)51. Scoala Centrala de Fete  Municipiul Bucuresti
f)52. Palatul Justitiei        Municipiul Bucuresti
f)53. Blocul "Aro"             Municipiul Bucuresti
f)54. Ansamblul Palatului      Municipiul Bucuresti
      Cotroceni 
f)55. Hotel "Bulevard"         Municipiul Bucuresti
f)56. Casa Vernescu            Municipiul Bucuresti
f)57. Palatul C.E.C.           Municipiul Bucuresti
f)58. Palatul Postelor         Municipiul Bucuresti
f)59. Palatul Cantacuzino      Municipiul Bucuresti
f)60. Casa Oprea Soare         Municipiul Bucuresti
f)61. Vila Minovici            Municipiul Bucuresti
f)62. Scoala de Arhitectura    Municipiul Bucuresti
f)63. Muzeul Taranului Roman   Municipiul Bucuresti
f)64. Primaria Capitalei       Municipiul Bucuresti
f)65. Facultatea de Drept      Municipiul Bucuresti
f)66. Ministerul Industriilor  Municipiul Bucuresti
f)67. Academia Militara        Municipiul Bucuresti
f)68. Palatul Consiliului      Municipiul Bucuresti
      de Ministri
f)69. Casa din sos. Kiseleff   Municipiul Bucuresti
      nr. 49
f)70. Parcul de locuinte UCB   Municipiul Bucuresti
-------------------------------------------------------------------------------
    g) Ansambluri urbane
-------------------------------------------------------------------------------
  Nr.        Denumirea        Unitatea administrativ-teritoriala      Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
g)1.  Ansamblul urban          Municipiul Alba Iulia                 Alba
      fortificat
g)2.  Ansamblul urban          Orasul Sebes                          Alba
      fortificat
g)3.  Centrul istoric          Comuna Rosia Montana,                 Alba
                               satul Rosia Montana
g)4.  Centrul istoric al       Municipiul Campulung                  Arges
      orasului
g)5.  Centrul istoric al       Municipiul Curtea de Arges            Arges
      orasului
g)6.  Ansamblul urban          Municipiul Bistrita                   Bistrita-
      fortificat                                                     Nasaud
g)7.  Centrul istoric al       Municipiul Botosani                   Botosani
      orasului        
g)8.  Ansamblul urban          Municipiul Brasov                     Brasov
      fortificat
g)9.  Centrul istoric al       Municipiul Braila                     Braila
      orasului
g)10. Ansamblul urban          Municipiul Cluj-Napoca                Cluj
      fortificat 
g)11. Centrul istoric          Orasul Gherla                         Cluj
g)12. Centrul istoric          Municipiul Targoviste                 Dambovita
      Targoviste
g)13. Ansamblul monumental     Municipiul Targu Jiu                  Gorj
      creat de Constantin 
      Brancusi
g)14. Ansamblul urban          Municipiul Sighisoara                 Mures
      fortificat
g)15. Centrul istoric al       Municipiul Caracal                    Olt
      orasului
g)16. Ansamblul urban          Municipiul Sibiu                      Sibiu
      fortificat
g)17. Ansamblul urban          Municipiul Medias                     Sibiu
      fortificat 
g)18. Centrul istoric al       Municipiul Timisoara                  Timis
      orasului
g)19. Centrul istoric Sulina   Orasul Sulina                         Tulcea
g)20. Centrul istoric al       Municipiul Bucuresti
      orasului
-------------------------------------------------------------------------------
    h) Biserici din lemn
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.          Denumirea          Unitatea administrativ-teritoriala    Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
h)1.  Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Berghin, satul Ghirbom         Alba
h)2.  Biserica Sfanta Treime    Comuna Vidra, satul Goiesti           Alba
h)3.  Biserica Sfintii          Comuna Ponor, satul Geogel            Alba
      Arhangheli
h)4.  Biserica Sfintii          Comuna Vadu Motilor, satul Lazesti    Alba
      Arhangheli
h)5.  Biserica de lemn veche    Comuna Farau, satul Silea             Alba
      Sfintii Arhangheli
h)6.  Biserica de lemn          Comuna Brazii, satul Buceava-Soimus   Arad
h)7.  Biserica Pogorarea        Comuna Halmagiu, satul Bodesti        Arad
      Sfantului Duh
h)8.  Biserica Inaltarea        Comuna Plescuta, satul Budesti        Arad
      Domnului
h)9.  Biserica Inaltarea        Comuna Cosesti, satul Jupanesti       Arges
      Domnului
h)10. Biserica Vovidenia        Comuna Margineni, satul Luncani       Bacau
h)11. Biserica de lemn a        Comuna Corbasca, satul Poglet         Bacau
      fostului schit Pogletu
h)12. Biserica Sfintii          Comuna Pomezeu, satul Campani         Bihor
      Arhangheli                de Pomezeu
h)13. Biserica Adormirea        Comuna Sambata, satul Copaceni        Bihor
      Maicii Domnului
h)14. Biserica Sfantul          Comuna Tetchea, satul Hotar           Bihor
      Gheorghe
h)15. Biserica Sfantul          Comuna Rieni, satul Rieni             Bihor
      Teodor Tiron
h)16. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Derna, satul Sacalasau         Bihor
h)17. Biserica Sfintii          Comuna Baluseni, satul Baluseni       Botosani
      Voievozi
h)18. Biserica Adormirea        Comuna Braesti, satul Braesti         Botosani
      Maicii Domnului
h)19. Biserica Sfintii          Comuna Bobalna, satul Cremenea        Cluj
      Arhangheli
h)20. Biserica Pogorarea        Comuna Manastireni, satul Dretea      Cluj
      Sfantului Duh
h)21. Biserica Sfintii          Comuna Capusu Mare, satul Paniceni    Cluj
      Arhangheli 
h)22. Biserica Sfintii          Comuna Catcau, satul Salisca          Cluj
      Arhangheli
      "din deal"
h)23. Biserica de lemn          Comuna Chinteni, satul Salistea Veche Cluj
h)24. Biserica Sfintii          Comuna Sic, satul Sic                 Cluj
      Arhangheli
h)25. Biserica Sfintii          Comuna Balanesti, satul Balanesti     Gorj
      Voievozi
h)26. Biserica Cuvioasa         Comuna Balanesti, satul Glodeni       Gorj
      Paraschiva
h)27. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Lelesti, satul Lelesti         Gorj
h)28. Biserica "Intrarea        Comuna Cruset, satul Slavuta          Gorj
      in Biserica" 
h)29. Biserica Sfantul Dumitru  Comuna Schela, satul Schela           Gorj
h)30. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Bilbor, satul Bilbor           Harghita
h)31. Biserica Sfantul          Comuna Sandominic, satul Sandominic   Harghita
      Gheorghe
h)32. Biserica fostei           Orasul Toplita                        Harghita 
      Manastiri Sfantul Ilie
      din Sauceni
h)33. Biserica Cuvioasa         Comuna Miroslovesti, satul            Iasi
      Paraschiva                Miroslovesti
h)34. Biserica Sfantul Gheorghe Comuna Dumesti, satul Pausesti        Iasi
h)35. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Bogdan Voda, satul Bogdan Voda Maramures
h)36. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Budesti, satul Budesti         Maramures
h)37. Biserica Nasterea         Comuna Calinesti, satul Calinesti     Maramures
      Maicii Domnului                     
h)38. Biserica Nasterea         Comuna Ieud, satul Ieud               Maramures
      Maicii Domnului 
h)39. Biserica Nasterea         Comuna Ieud, satul Ieud               Maramures
      Maicii Domnului
      ("din deal")
h)40. Biserica Sfanta           Comuna Poienile Izei,                 Maramures   
      Paraschiva                satul Poienile Izei 
h)41. Biserica Sfintii          Comuna Sisesti, satul Plopis          Maramures
      Arhangheli 
h)42. Biserica Sfintii          Comuna Sisesti, satul Surdesti        Maramures
      Arhangheli 
h)43. Biserica Sfintii          Comuna Remetea Chioarului,            Maramures
      Arhangheli                satul Remetea  Chioarului
h)44. Biserica Sfintii          Orasul Targu Lapus, satul Rogoz       Maramures
      Arhangheli 
h)45. Biserica Sfintii          Comuna Rozavlea, satul Rozavlea       Maramures
      Arhangheli 
h)46. Biserica Cuvioasa         Comuna Ocna Sugatag,                  Maramures
      Paraschiva                satul Sat-Sugatag 
h)47. Biserica Adormirea        Comuna Sacalaseni, satul Sacalaseni   Maramures 
      Maicii Domnului     
h)48. Biserica Sfantul          Comuna Barsana, satul Barsana         Maramures
      Nicolae
h)49. Biserica Sfantul Dumitru  Orasul Baia de Arama, satul Negoesti  Mehedinti
h)50. Biserica Taierea Capului  Comuna Brosteni, satul Capatanesti    Mehedinti
      Sfantului Ioan Botezatorul
h)51. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Balta, satul Costesti          Mehedinti
h)52. Biserica Sfantul Gheorghe Comuna Tamna, satul Valea Ursului     Mehedinti
h)53. Biserica Sfintii          Comuna Lunca, satul Baita             Mures
      Arhangheli
h)54. Biserica Sfantul          Comuna Ceausu de Campie,              Mures
      Ioan Botezatorul          satul Porumbeni 
h)55. Biserica Sfintii          Comuna Panet, satul Panet             Mures
      Arhangheli
h)56. Biserica de lemn          Orasul Reghin                         Mures
      Sfantul Nicolae
h)57. Biserica Sfintii          Comuna Sarmasu, satul Sarmasel        Mures
      Arhangheli
h)58. Biserica Sfintii          Comuna Galesti, satul Troita          Mures
      Arhangheli 
h)59. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Acatari, satul Valeni          Mures
h)60. Biserica de lemn          Municipiul Piatra-Neamt               Neamt
      Sfanta Troita a fostului 
      schit Cozla - Draga
h)61. Biserica Schimbarea       Municipiul Piatra-Neamt,              Neamt
      la Fata                   localitatea Valeni 
h)62. Biserica de lemn Cuvioasa Comuna Farcasa, satul Farcasa         Neamt
      Paraschiva
h)63. Biserica Adormirea        Comuna Leleasca, satul Leleasca       Olt
      Maicii Domnului
h)64. Biserica Sfintii          Comuna Socond, satul Soconzel         Satu Mare
      Arhangheli 
h)65. Biserica Sfintii          Comuna Hida, satul Baica              Salaj
      Arhangheli
h)66. Biserica Sfintii          Comuna Romanasi, satul Ciumarna       Salaj
      Arhangheli
h)67. Biserica Pogorarea        Comuna Fildu de Jos,                  Salaj  
      Sfantului Duh             satul Fildu de Sus 
h)68. Biserica Nasterea         Comuna Romanasi, satul Pausa          Salaj
      Maicii Domnului 
h)69. Biserica Sfintii          Comuna Romanasi,                      Salaj
      Arhangheli                satul Poarta Salajului 
h)70. Biserica Sfanta Maria     Comuna Letca, satul Letca             Salaj
h)71. Biserica Adormirea        Comuna Napradea, satul Vadurele       Salaj
      Maicii Domnului
h)72. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Brosteni, satul Brosteni       Suceava
h)73. Biserica Sfantul Spiridon Comuna Draguseni, satul Draguseni     Suceava
h)74. Biserica Intrarea         Comuna Putna, satul Putna             Suceava
      in Biserica dupa Traditie
h)75. Biserica de lemn          Comuna Puiesti, satul Cetatuia        Vaslui
      Sfantul Nicolae a 
      fostului schit Stramba
h)76. Biserica Sfantul Gheorghe Comuna Lipovat, satul Lipovat         Vaslui
h)77. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Solesti, satul Stioborani      Vaslui
h)78. Biserica de lemn Cuvioasa Comuna Vaideeni, satul Marita         Valcea
      Paraschiva
h)79. Biserica de lemn Adormirea Comuna Costesti, satul Pietreni      Valcea
      Maicii Domnului
h)80. Biserica Cuvioasa         Comuna Ruginesti, satul Ruginesti     Vrancea
      Paraschiva
h)81. Biserica de lemn Cuvioasa Comuna Valea Sarii, satul Valea Sarii Vrancea
      Paraschiva
-------------------------------------------------------------------------------
    i) Muzee etnografice in aer liber
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.          Denumirea      Unitatea administrativ-teritoriala      Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
i)1. Muzeul Viticulturii si    Comuna Stefanesti, satul Golesti      Arges
     Pomiculturii
i)2. Muzeul Etnografic al      Municipiul Cluj-Napoca                Cluj
     Transilvaniei 
i)3. Muzeul Etnografic         Orasul Bumbesti-Jiu, satul Curtisoara Gorj
     Curtisoara
i)4. Muzeul Etnografic al      Municipiul Sighetu Marmatiei          Maramures
     Maramuresului
i)5. Muzeul Civilizatiei       Municipiul Sibiu                      Sibiu
     Populare Traditionale
i)6. Muzeul Etnografic         Comuna Bujoreni, satul Bujoreni       Valcea
i)7. Muzeul Satului            Municipiul Bucuresti
-------------------------------------------------------------------------------
    j) Biserici rupestre
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.        Denumirea       Unitatea administrativ-teritoriala        Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
j)1. Schitul Negru Voda        Comuna Cetateni, satul Cetateni      Arges
j)2. Schitul Corbii de Piatra  Comuna Corbi, satul Jgheaburi        Arges
j)3. Complexul de biserici     Comuna Bozioru, satul Nucu           Buzau
     si chilii rupestre
j)4. Ansamblul monastic        Orasul Basarabi, satul Basarabi      Constanta
     rupestru: biserici, 
     incaperi, galerii
j)5. Complexul rupestru        Comuna Independenta                  Constanta
j)6. Chilia lui Daniil         Comuna Putna, satul Putna            Suceava
     Sihastrul
-------------------------------------------------------------------------------
    k) Biserici si ansambluri manastiresti
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.        Denumirea         Unitatea administrativ-teritoriala       Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
k)1.  Catedrala romano-catolica Municipiul Alba Iulia                Alba
      Sfantul Mihail
k)2.  Catedrala Sfanta Treime   Municipiul Blaj Alba
k)3.  Biserica fostei manastiri Comuna Stremt, satul Geoagiu de Sus  Alba
      ortodoxe
k)4.  Manastirea Ramet          Comuna Ramet, satul Ramet            Alba
k)5.  Biserica Sfantul Gheorghe Comuna Lupsa, satul Lupsa            Alba
k)6.  Biserica Sfantul Nicolae  Orasul Zlatna                        Alba
k)7.  Biserica evanghelica      Orasul Sebes                         Alba
k)8.  Manastirea Hodos Bodrog   Comuna Pecica, satul Bodrogu Vechi   Arad
k)9.  Biserica Adormirea        Comuna Halmagiu, satul Halmagiu      Arad
      Maicii Domnului
k)10. Biserica Radna            Orasul Lipova, localitatea Radna     Arad
k)11. Biserica Sfantul Gheorghe Municipiul Pitesti                   Arges
k)12. Ansamblul Manastirii      Municipiul Campulung                 Arges
      Negru Voda
k)13. Biserica Sfantul Nicolae  Municipiul Curtea de Arges           Arges
      (Domneasca)
k)14. Biserica Episcopala       Municipiul Curtea de Arges           Arges
      a Manastirii Argesului
k)15. Ansamblul fostei          Comuna Aninoasa, satul Aninoasa      Arges
      Manastiri Aninoasa
k)16. Fosta Manastire Tutana    Comuna Baiculesti, satul Tutana      Arges
k)17. Fosta Manastire Valea     Comuna Titesti,                      Arges
                                satul Valea Manastirii
k)18. Biserica Hartesti         Comuna Titesti,                      Arges
                                satul Bucsenesti-Lotasi   
k)19. Biserica Adormirea Maicii Comuna Balilesti, satul Bajesti      Arges
      Domnului, cu ruinele 
      curtii lui Mares Bajescu
k)20. Biserica fostului         Comuna Bradulet, satul Bradet        Arges
      schit Bradet
k)21. Biserica Manastirii       Comuna Cotmeana, satul Cotmeana      Arges
      Cotmeana
k)22. Biserica Precista         Municipiul Bacau                     Bacau
k)23. Biserica Adormirea        Municipiul Onesti,                   Bacau
      Maicii Domnului           localitatea Borzesti
k)24. Catedrala romano-catolica Municipiul Oradea                    Bihor
k)25. Biserica ortodoxa         Municipiul Oradea                    Bihor
      "cu Luna"
k)26. Biserica evanghelica      Comuna Galatii Bistritei,            Bistrita-
                                satul Herina                         Nasaud
k)27. Biserica Sfantul Nicolae  Municipiul Botosani                  Botosani
      - Popauti,cu turnul
k)28. Biserica Intampinarea     Municipiul Botosani                  Botosani
      Domnului si Sfintii 
      Imparati (Ruset)
k)29. Biserica Uspenia          Municipiul Botosani                  Botosani
      (Adormirea Maicii 
      Domnului), cu clopotnita
k)30. Biserica domneasca        Municipiul Botosani                  Botosani
      Sfantul Gheorghe, 
      cu clopotnita
k)31. Biserica Sfantul Nicolae, Municipiul Dorohoi                   Botosani
      cu clopotnita
k)32. Biserica Neagra           Municipiul Brasov                    Brasov
k)33. Biserica Sfantul          Municipiul Brasov                    Brasov
      Bartolomeu
k)34. Biserica Sfantul Nicolae  Municipiul Brasov                    Brasov
      din Schei
k)35. Biserica brancoveneasca   Municipiul Fagaras                   Brasov
      Sfantul Nicolae
k)36. Biserica ortodoxa Sfantul Orasul Rasnov                        Brasov
      Nicolae
k)37. Biserica manastirii       Comuna Voila, satul Sambata de Sus   Brasov
      brancovenesti
k)38. Biserica evanghelica      Comuna Sercaia, satul Halmeag        Brasov
k)39. Fosta Manastire Maxineni  Comuna Maxineni, satul Maxineni      Braila
k)40. Biserica Sfantul          Municipiul Braila                    Braila
      Arhanghel Mihail
k)41. Ansamblul fostei          Municipiul Ramnicu Sarat             Buzau
      manastiri
k)42. Ansamblul fostei          Comuna Tisau, satul Hales            Buzau
      Manastiri Bradu
k)43. Biserica fostei           Comuna Plataresti, satul Plataresti  Calarasi
      Manastiri Plataresti 
k)44. Biserica romano-catolica  Municipiul Cluj-Napoca               Cluj
      Sfantul Mihail
k)45. Catedrala Arhiepiscopiei  Municipiul Cluj-Napoca               Cluj
      Ortodoxe
k)46. Biserica reformata Matia  Municipiul Cluj-Napoca               Cluj
k)47. Manastirea Franciscanilor Municipiul Cluj-Napoca               Cluj
k)48. Biserica Adormirea Maicii Comuna Feleacu,                      Cluj
      Domnului a fostei         satul Feleacu
      Manastiri Feleac
k)49. Biserica armeneasca       Orasul Gherla                        Cluj
k)50. Biserica ortodoxa         Comuna Vad, satul Vad                Cluj
      a Episcopiei Vadului 
      si Feleacului
k)51. Geamia Esmahan Sultan     Municipiul Mangalia                  Constanta
k)52. Ruinele bisericii si      Comuna Bradut, satul Filia           Covasna
      vestigiile complexului 
      medieval
k)53. Biserica reformata        Municipiul Sfantu Gheorghe,          Covasna
                                satul Chilieni   
k)54. Biserica romano-catolica  Comuna Ghelinta, satul Ghelinta      Covasna
k)55. Manastirea Dealu          Municipiul Targoviste                Dambovita
k)56. Biserica Domneasca        Municipiul Targoviste                Dambovita
k)57. Biserica Sfanta Vineri    Municipiul Targoviste                Dambovita
k)58. Manastirea Stelea         Municipiul Targoviste                Dambovita
k)59. Biserica Targului         Municipiul Targoviste                Dambovita
k)60. Biserica fostei           Comuna Cobia, satul Manastirea       Dambovita
      Manastiri Cobia
k)61. Manastirea Bucovat        Municipiul Craiova,                  Dolj
                                localitatea Mofleni 
k)62. Biserica fostei           Comuna Podari, satul Balta Verde     Dolj
      Manastiri Jitianu
k)63. Biserica Precista         Municipiul Galati                    Galati
k)64. Manastirea Comana         Comuna Comana, satul Comana          Giurgiu
k)65. Manastirea Polovragi      Comuna Polovragi, satul Polovragi    Gorj
k)66. Manastirea Tismana        Comuna Tismana, satul Tismana        Gorj
k)67. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Mugeni, satul Porumbenii Mari Harghita
k)68. Turnul si vestigiile      Comuna Carta, satul Tomesti          Harghita
      bisericii medievale
k)69. Biserica reformata        Comuna Ulies, satul Daia             Harghita
k)70. Biserica romano-catolica  Comuna Ciucsangeorgiu,               Harghita
                                satul Armaseni
k)71. Manastirea Franciscana    Municipiul Miercurea-Ciuc            Harghita
      si capelele de pe dealul
      Sumuleul Mic
k)72. Biserica reformata        Comuna Mugeni, satul Mugeni          Harghita
k)73. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Harau, satul Barsau           Hunedoara
k)74. Biserica Adormirea        Comuna Criscior, satul Criscior      Hunedoara
      Maicii Domnului
k)75. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Densus, satul Densus          Hunedoara
k)76. Biserica Sfantul Ilie     Comuna Densus, satul Pesteana        Hunedoara
k)77. Biserica Sfantul Mihail   Comuna Gurasada, satul Gurasada      Hunedoara
k)78. Biserica Sfantul Nicolae  Municipiul Hunedoara                 Hunedoara
k)79. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Vetel, satul Lesnic           Hunedoara
k)80. Biserica Sfantul Nicolae  Comuna Ribita, satul Ribita          Hunedoara
k)81. Biserica Sfantul Gheorghe Comuna Santamaria-Orlea,             Hunedoara
                                satul Sanpetru
k)82. Biserica reformata,       Comuna Santamaria-Orlea,             Hunedoara  
      fosta ortodoxa            satul Santamaria-Orlea 
k)83. Biserica Adormirea        Orasul Calan, satul Strei            Hunedoara
      Maicii Domnului
k)84. Biserica Sfantul Gheorghe Orasul Calan,                        Hunedoara
                                localitatea Streisangeorgiu
k)85. Biserica cnezilor Cande   Comuna Rau de Mori, satul Suseni     Hunedoara
k)86. Biserica domneasca        Municipiul Iasi                      Iasi
      Sfantul Nicolae
k)87. Biserica Manastirii Golia Municipiul Iasi                      Iasi
k)88. Biserica Trei Ierarhi     Municipiul Iasi                      Iasi
k)89. Biserica Sfantul Sava     Municipiul Iasi                      Iasi
k)90. Biserica Barnovschi       Municipiul Iasi                      Iasi
k)91. Ansamblul Manastirii      Municipiul Iasi                      Iasi
      Galata
k)92. Ansamblul Manastirii      Municipiul Iasi                      Iasi
      Cetatuia
k)93. Ansamblul Manastirii      Municipiul Iasi                      Iasi
      Frumoasa
k)94. Ansamblul Mitropoliei     Municipiul Iasi                      Iasi
      Moldovei si Bucovinei: 
      Catedrala Intampinarea
      Domnului, Biserica 
      Sfantul Gheorghe,
      Palatul Mitropoliei, 
      cladirile administrative
k)95. Ansamblul Manastirii      Comuna Barnova, satul Barnova        Iasi
      Barnova
k)96. Biserica fostei Manastiri Comuna Dobrovat, satul Dobrovat      Iasi
      Coborarea Sfantului Duh
k)97. Biserica Sfanta           Comuna Cotnari, satul Cotnari        Iasi
      Paraschiva 
k)98. Biserica Sfantul Gheorghe Orasul Harlau                        Iasi
k)99. Biserica fostului         Comuna Ciurea, satul Hlincea         Iasi
      schit Hlincea
k)100. Biserica Sfantul         Comuna Letcani, satul Letcani        Iasi
       Spiridon (Rotunda)
k)101. Sinagoga Mare            Municipiul Iasi                      Iasi
k)102. Ansamblul Manastirii     Comuna Snagov, satul Snagov          Ilfov
       Snagov
k)103. Ansamblul Manastirii     Comuna Butoiesti,                    Mehedinti
       Gura Motrului            satul Gura Motrului
k)104. Ansamblul Manastirii     Orasul Strehaia                      Mehedinti
       Strehaia
k)105. Schitul Topolnita        Comuna Izvoru Barzii,                Mehedinti
                                satul Schitu Topolnitei 
k)106. Ruinele Manastirii       Municipiul Drobeta-Turnu Severin     Mehedinti
       Vodita
k)107. Biserica din Deal        Municipiul Sighisoara                Mures
k)108. Biserica Sfantul         Municipiul Piatra-Neamt              Neamt
       Ioan Botezatorul
       si turnul
k)109. Ansamblul Manastirii     Comuna Vanatori-Neamt,               Neamt
       Neamt                    satul Manastirea Neamt 
k)110. Ansamblul Manastirii     Comuna Vanatori-Neamt,               Neamt
       Secu                     satul Vanatori-Neamt
k)111. Ansamblul Manastirii     Comuna Viisoara, satul Bistrita      Neamt
       Bistrita
k)112. Biserica Sfantul Mihail  Comuna Razboieni, satul Razboieni    Neamt
k)113. Ansamblul Manastirii     Comuna Tazlau, satul Tazlau          Neamt
       Tazlau
k)114. Biserica Manastirii      Comuna Pangarati, satul Pangarati    Neamt
       Pangarati
k)115. Ansamblul Manastirii     Comuna Agapia, satul Agapia          Neamt
       Agapia
k)116. Biserica Armeneasca      Municipiul Roman                     Neamt
k)117. Ansamblul Manastirii     Comuna Brancoveni, satul Brancoveni  Olt
       Brancoveni
k)118. Ansamblul Manastirii     Comuna Oboga, satul Calui            Olt
       Caluiu
k)119. Ansamblul Manastirii     Comuna Brebu, satul Brebu            Prahova
       Brebu
k)120. Ansamblul fostei         Comuna Apostolache,                  Prahova
       Manastiri Apostolache    satul Apostolache
k)121. Manastirea Sinaia        Orasul Sinaia                        Prahova
k)122. Biserica reformata       Comuna Acas, satul Acas              Satu Mare
       a fostei manastiri 
       benedictine
k)123. Biserica evanghelica     Municipiul Sibiu                     Sibiu
       Sfanta Maria
k)124. Biserica evanghelica     Municipiul Medias                    Sibiu
       Sfanta Margareta, 
       cu fortificatiile
k)125. Biserica Sfintii         Orasul Ocna Sibiului                 Sibiu
       Arhangheli
k)126. Biserica Sfantul Nicolae Comuna Turnu Rosu, satul Turnu Rosu  Sibiu
k)127. Biserica evanghelica     Orasul Cisnadie                      Sibiu
       cu incinta fortificata
k)128. Ansamblul fostei         Comuna Carta, satul Carta            Sibiu
       manastiri cisterciene
k)129. Biserica evanghelica     Orasul Cisnadie,                     Sibiu
                                localitatea Cisnadioara
k)130. Biserica Sfantul         Municipiul Suceava                   Suceava
       Gheorghe Mirauti
k)131. Biserica Manastirii      Municipiul Suceava                   Suceava
       Sfantul Ioan cel Nou
k)132. Biserica Sfantul Dumitru Municipiul Suceava                   Suceava
k)133. Biserica Nasterea        Municipiul Suceava                   Suceava
       Sfantului Ioan 
       Botezatorul (Coconilor)
k)134. Ansamblul Manastirii     Municipiul Suceava                   Suceava
       Zamca
k)135. Biserica Sfantul         Municipiul Radauti                   Suceava
       Nicolae (Bogdana)
k)136. Biserica Sfanta Treime   Orasul Siret                         Suceava
k)137. Ruinele bisericii        Comuna Baia, satul Baia              Suceava
       catolice
k)138. Biserica Sfantul         Comuna Baia, satul Baia              Suceava
       Gheorghe (Alba)
k)139. Biserica Adormirea       Comuna Baia, satul Baia              Suceava
       Maicii Domnului
k)140. Biserica Sfantul Nicolae Comuna Gramesti, satul Balinesti     Suceava
k)141. Ansamblul Manastirii     Comuna Putna, satul Putna            Suceava
       Putna
k)142. Biserica Sfanta          Comuna Dolhesti,                     Suceava
       Paraschiva               satul Dolhestii Mari
k)143. Ansamblul Manastirii     Comuna Mitocu Dragomirnei,           Suceava
       Dragomirna               satul Mitocu Dragomirnei     
k)144. Biserica Inaltarii       Comuna Volovat, satul Volovat        Suceava
       Sfintei Cruci
k)145. Biserica Taierea         Comuna Udesti, satul Reuseni         Suceava
       Capului Sfantului
       Ioan Botezatorul
k)146. Biserica Tuturor         Comuna Todiresti, satul Parhauti     Suceava
       Sfintilor
k)147. Ansamblul Manastirii     Comuna Slatina, satul Slatina        Suceava
       Slatina
k)148. Biserica Inaltarea       Comuna Patrauti, satul Patrauti      Suceava
       Sfintei Cruci
k)149. Biserica Manastirii      Orasul Gura Humorului,               Suceava
       Voronet                  localitatea Voronet
k)150. Biserica Sfantul Ilie    Comuna Scheia, satul Sfantu Ilie     Suceava
k)151. Biserica Taierea         Comuna Arbore, satul Arbore          Suceava
       Capului Sfantului 
       Ioan Botezatorul
k)152. Ansamblul Manastirii     Comuna Dolhasca, satul Probota       Suceava
       Probota
k)153. Ruinele vechii Biserici  Comuna Dolhasca, satul Probota       Suceava
       Sfantul Nicolae 
       din Poiana
k)154. Ansamblul Manastirii     Comuna Manastirea Humorului,         Suceava
       Humorului                satul Manastirea Humorului
k)155. Ruinele vechii biserici  Comuna Manastirea Humorului,         Suceava
                                satul Manastirea Humorului          
k)156. Ansamblul Manastirii     Comuna Vatra Moldovitei,             Suceava
       Moldovita                satul Vatra Moldovitei    
k)157. Ruinele vechii biserici  Comuna Vatra Moldovitei,             Suceava
                                satul Vatra Moldovitei
k)158. Ansamblul Manastirii     Comuna Rasca, satul Rasca            Suceava
       Rasca
k)159. Ansamblul Manastirii     Comuna Sucevita, satul Sucevita      Suceava
       Sucevita
k)160. Catedrala romano-        Municipiul Timisoara                 Timis
       catolica 
k)161. Catedrala Sfintii        Municipiul Timisoara                 Timis
       Trei Ierarhi
k)162. Ansamblul Manastirii     Comuna Banloc, satul Partos          Timis
       Partos
k)163. Biserica Sfintii         Comuna Banloc, satul Partos          Timis
       Arhangheli
k)164. Biserica Schimbarea      Comuna Gataia, satul Semlacu Mic     Timis
       la Fata a Manastirii 
       Saraca
k)165. Bazilica cu cripta       Comuna Niculitel, satul Niculitel    Tulcea
       (martirium)
k)166. Biserica Sfantul         Comuna Niculitel, satul Niculitel    Tulcea
       Atanasie
k)167. Geamia Ali Gazi Pasa     Orasul Babadag                       Tulcea
k)168. Biserica domneasca       Municipiul Vaslui                    Vaslui
       Sfantul Ioan Botezatorul
k)169. Manastirea Arnota        Comuna Costesti, satul Bistrita      Valcea
k)170. Manastirea Bistrita      Comuna Costesti, satul Bistrita      Valcea
k)171. Ansamblul Manastirii     Orasul Calimanesti,                  Valcea
       Cozia                    localitatea Caciulata
k)172. Biserica bolnitei        Orasul Calimanesti,                  Valcea 
       Manastirii Cozia         localitatea Caciulata 
k)173. Biserica Nasterii        Orasul Calimanesti                   Valcea
       Maicii Domnului a 
       schitului Ostrov
k)174. Ansamblul Manastirii     Comuna Francesti, satul Dezrobiti    Valcea
       Dintr-un Lemn 
k)175. Schitul Fedelesoiu       Comuna Daesti, satul Fedelesoiu      Valcea
k)176. Ansamblul Manastirii     Comuna Mihaesti, satul Govora        Valcea
       Govora
k)177. Ansamblul Manastirii     Orasul Horezu, satul Romanii de Jos  Valcea
       Horezu
k)178. Biserica Intrarea        Orasul Horezu, satul Ursani          Valcea
       in Biserica si Sfantul 
       Ioan Botezatorul
k)179. Ansamblul Manastirii     Comuna Lungesti, satul Stanesti-Lunca Valcea
       Mamul
k)180. Biserica Adormirea       Comuna Lungesti, satul Stanesti-Lunca Valcea
       Maicii Domnului
k)181. Schitu Cornetu           Comuna Racovita, satul Tutulesti      Valcea
k)182. Fostul schit Dobrusa,    Comuna Stefanesti, satul Dobrusa      Valcea
       Biserica Vovidenia
k)183. Ansamblul fostei         Comuna Mera, satul Mera               Vrancea
       Manastiri Mera 
k)184. Biserica Armeneasca      Municipiul Focsani                    Vrancea
k)185. Biserica Curtea Veche    Municipiul Bucuresti
k)186. Biserica Marcuta         Municipiul Bucuresti
k)187. Biserica Mihai Voda      Municipiul Bucuresti
k)188. Biserica Radu Voda       Municipiul Bucuresti
k)189. Ansamblul Manastirii     Municipiul Bucuresti
       Plumbuita
k)190. Biserica Patriarhiei     Municipiul Bucuresti
k)191. Biserica Antim           Municipiul Bucuresti
k)192. Biserica Fundenii        Municipiul Bucuresti
       Doamnei
k)193. Biserica Stavropoleos    Municipiul Bucuresti
k)194. Biserica Cretulescu      Municipiul Bucuresti
k)195. Biserica Doamnei         Municipiul Bucuresti
k)196. Biserica Coltei          Municipiul Bucuresti
k)197. Sinagoga (Muzeul         Municipiul Bucuresti
       de Istorie al comunitatii
       evreiesti)
-------------------------------------------------------------------------------
    l) Arhitectura industriala; amenajari cai de comunicatie
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.       Denumirea           Unitatea administrativ-teritoriala      Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
l)1.  Galeriile romane          Comuna Rosia Montana,                Alba
      ale exploatarilor miniere  satul Rosia Montana
      aurifere
l)2.  Furnal                    Municipiul Resita                    Caras-
                                                                     Severin
l)3.  Podul "Inginer            Orasul Cernavoda                     Constanta
      Anghel Saligny"
l)4.  Mina Adamul Vechi         Comuna Baia de Cris, satul Caraci    Hunedoara
l)5.  Furnalul Vechi            Comuna Ghelari, satul Govajdia       Hunedoara
l)6.  Galeria de mina           Municipiul Brad, satul Ruda-Brad     Hunedoara
      "Treptele romane" a 
      exploatarii miniere Barza
l)7.  Furnal                    Orasul Calan                         Hunedoara
l)8.  Gara Targu Frumos         Orasul Targu Frumos                  Iasi
l)9.  Podul de piatra           Comuna Stefan cel Mare,              Vaslui
                                satul Cantalaresti
l)10. Uzinele Malaxa            Municipiul Bucuresti
l)11. Sucursala Ford (Floreasca) Municipiul Bucuresti
l)12. Gara Filaret              Municipiul Bucuresti
l)13. Moara lui Asan            Municipiul Bucuresti
-------------------------------------------------------------------------------
   m) Monumente de arhitectura populara (locuinte satesti)
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.            Denumirea      Unitatea administrativ-teritoriala     Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
m)1.  Case de lemn -           Comuna Vidra, satul Goiesti           Alba
      secolul al XIX-lea
m)2.  Case - secolele al       Comuna Rosia Montana,                 Alba
      XVIII-lea - al XIX-lea    satul Rosia Montana
m)3.  Case - secolul           Comuna Vadu Motilor,                  Alba
      al XVIII-lea             satul Vadu Motilor
m)4.  Casa Avram Iancu         Comuna Avram Iancu, satul Avram Iancu Alba
m)5.  Casa Hagi Tudorache      Comuna Budeasa, satul Budeasa Mare    Arges
m)6.  Casa Cartianu            Comuna Turcinesti, satul Cartiu       Gorj
m)7.  Porti secuiesti          Comuna Bradesti, satul Satu Mare      Harghita
m)8.  Casa de lemn Deac        Comuna Bogdan Voda, satul Bogdan Voda Maramures
      Vasile Mosu 
m)9.  Casa de lemn Iurca       Comuna Desesti, satul Harnicesti      Maramures
m)10. Casa Polina Omir         Comuna Sisesti, satul Sisesti         Mehedinti
m)11. Casa de lemn Maria Moaca Comuna Izvoru Barzii,                 Mehedinti
                               satul Schitu Topolnitei
m)12. Casa Buzescu             Comuna Strejesti,                     Olt
                               satul Strejestii de Sus
m)13. Casa Marcut Iacob al     Comuna Calinesti-Oas,                 Satu Mare
      lui Gligor               satul Calinesti-Oas
m)14. Gospodaria Matisievici   Comuna Moldovita, satul Demacusa      Suceava
      Ecaterina
m)15. Complexul gospodaresc    Comuna Breaza, satul Breaza de Sus    Suceava
      cu ocol intarit Maria 
      Veruleac
-------------------------------------------------------------------------------
    n) Ansambluri traditionale rurale
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.        Denumirea          Unitatea administrativ-teritoriala     Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
n)1. Darsta cu piva            Comuna Rucar, satul Rucar             Arges
n)2. Mori si valtori           Comuna Prigor, satul Putna            Caras-
                                                                     Severin
n)3. Mori                      Comuna Ciclova Romana                 Caras-
                                                                     Severin
n)4. Pivnite de deal           Comuna Balanesti, satul Glodeni       Gorj
n)5. Trei mori de lemn         Comuna Ponoarele, satul Ponoarele     Mehedinti
     cu ciutura
n)6. Crama lui Buzescu         Comuna Priseaca, satul Buicesti       Olt
n)7. Moara de apa              Comuna Tifesti, satul Vitanesti       Vrancea
-------------------------------------------------------------------------------
    2. Monumente si situri arheologice
    a) Complexe paleolitice
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.      Denumirea         Unitatea administrativ-teritoriala       Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
a)1. Asezare din paleoliticul   Comuna Mitoc, satul Mitoc            Botosani
     superior (in punctul 
     "Malu Galben")
a)2. Asezare paleolitica        Comuna Ripiceni, satul Ripiceni      Botosani
    (in punctul "Izvor")
a)3. Vestigii de locuire        Orasul Baile Herculane               Caras-
     din epocile: epipaleolitic,                                     Severin
     neolitic, eneolitic si 
     bronz (in punctul 
     "Pestera Hotilor")
a)4. Niveluri de locuire        Comuna Baia de Fier,                 Gorj
     din paleoliticul mijlociu   satul Baia de Fier
     si postpaleolitic cu 
     unelte in special din 
     cuart (in punctul
     "Pestera Muierilor")
a)5. Niveluri de locuire        Comuna Pui, satul Ohaba Ponor        Hunedoara
     musteriana (in punctul 
     "Pestera Bordul Mare")
a)6. Pestera cu pictura         Comuna Letca, satul Cuciulat         Salaj
     rupestra din paleoliticul 
     superior (in cariera de
     piatra)
-------------------------------------------------------------------------------
    b) Asezari neolotice si eneolitice
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.           Denumirea     Unitatea administrativ-teritoriala       Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
b)1.  Tell neolitic -          Comuna Poduri, satul Poduri          Bacau
      culturile Precucuteni 
      si Cucuteni (in punctul 
      "Dealul Ghindaru")
b)2.  Asezare - cultura        Comuna Traian, satul Zapodia          Bacau
      Cucuteni
b)3.  Asezare - cultura        Comuna Frumusica, satul Radeni        Botosani
      (in Cucuteni punctul 
      "Dealul Boia")
b)4.  Asezare neolitica de     Orasul Harsova                        Constanta
      tip tell
b)5.  Asezare eponima a        Comuna Cucuteni, satul Baiceni        Iasi
      culturii Cucuteni 
     (in punctul "Dambu Morii")
b)6.  Asezare - cultura        Comuna Strunga, satul Habasesti       Iasi
      Cucuteni (inpunctul 
      "La Siliste")
b)7.  Asezare - cultura        Comuna Bodesti, satul Bodestii de Jos Neamt
      Cucuteni (in punctul 
      "Cetatuia Frumusica")
b)8.  Asezare - cultura        Comuna Bargauani, satul Ghelaiesti    Neamt
      Cucuteni (in punctul 
      "Dealul Nedeea")
b)9.  Asezare - cultura        Comuna Piatra Soimului,               Neamt
     Cucuteni si cetate dacica  satul Piatra Soimului
b)10. Asezare - cultura        Comuna Zanesti, satul Traian          Neamt
      Cucuteni (in punctul 
      "Dealul Fantanilor")
b)11. Telluri neolitice        Comuna Baia, satul Baia               Tulcea
      (statiune eponima pentru
      cultura Hamangia), tumuli
       funerari
-------------------------------------------------------------------------------
    c) Asezari si necropole din epoca bronzului
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.        Denumirea       Unitatea administrativ-teritoriala       Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
c)1.  Asezare fortificata,     Comuna Salacea, satul Otomani        Bihor
      statiune eponima a 
      culturii Otomani (in
      punctul "Cetatuia")
c)2. Asezare eponima a         Comuna Merei, satul Sarata Monteoru  Buzau
     culturii Monteoru 
    (bronz mijlociu), asezare
     Cucuteni, necropola de 
     incineratie; vestigii 
     de locuire (in punctul
     "Cetatuia")
c)3. Necropole tumulare        Comuna Lapus, satul Lapus             Maramures
     epoca bronzului final - 
     grupul Lapus
c)4. Asezare eponima a         Comuna Suciu de Sus,                  Maramures
     culturii Suciu de Sus     satul Suciu de Sus
     (bronz final) si asezari
     apartinand culturii 
     Suciu de Sus
c)5. Asezare eponima a         Comuna Garla Mare, satul Garla Mare   Mehedinti
     culturii Garla Mare 
     (bronz mijlociu) 
     (in punctul
     "La Garloasca")
c)6. Asezare - cultura         Comuna Dumbraveni, satul Candesti     Vrancea
     Monteoru; asezare dacica 
     (in punctul "Cetatuia")
-------------------------------------------------------------------------------
    d) Fortificatii si asezari din prima epoca a fierului (hallstattiene)
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.      Denumirea         Unitatea administrativ-teritoriala        Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
d)1.  Fortificatie             Comuna Ciugud, satul Teleac           Alba
d)2.  Fortificatie             Comuna Santana, satul Santana         Arad
d)3.  Fortificatie (in punctul Comuna Mihai Eminescu,                Botosani
      "Dealul Bobeica")        statul Stancesti
d)4.  Fortificatie (statiune   Orasul Babadag                        Tulcea
      eponima pentru cultura
      Babadag)
d)5.  Asezare getica           Orasul Babadag                        Tulcea
d)6.  Fortificatie romana      Orasul Babadag                        Tulcea
d)7.  Fortificatie             Comuna Mahmudia, satul Bestepe        Tulcea
      hallstattiana (in 
      punctul "Piatra 
      lui Sava")
d)8.  Cetate getica (in        Comuna Mahmudia, satul Bestepe        Tulcea
      punctul "Cetatuia")
d)9.  Fortificatie             Comuna Beidaud, satul Beidaud         Tulcea
-------------------------------------------------------------------------------
    e) Fortificatii dacice
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.      Denumirea          Unitatea administrativ-teritoriala      Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
e)1. Fortificatie dacica        Comuna Sasciori, satul Capalna       Alba
     (in punctul "La Cetate")
e)2. Fortificatie dacica;       Orasul Cugir                         Alba
     necropola tumulara 
     (in punctul "Cetatuie")
e)3. Cetatea dacica Apoulon     Comuna Cricau, satul Craiva          Alba
     (in punctul "Piatra 
      Craivii")
e)4. Dava antica; complexe      Comuna Negri, satul Brad             Bacau
     arheologice reprezentand 
     asezari succesive din 
     neolitic (Cucuteni A-B) 
     si epoca bronzului 
     (cultura Costisa si 
     Monteoru) (in punctul 
     "Zargidava")
e)5. Dava antica Tamasidava;    Comuna Horgesti,                     Bacau
     necropola tumulara;        satul Racatau de Jos
     fortificatie din epoca 
     bronzului, cultura
     Monteoru (in punctul
     "Cetatuie")
e)6. Fortificatie dacica, zona  Comuna Ormenis, satul Augustin       Brasov
     sanctuarelor
e)7. Dava dacica (in punctul    Comuna Vernesti, satul Carlomanesti  Buzau
     "Cetatuie")
e)8. Cetate si asezare dacica   Comuna Pojejena, satul Divici        Caras-
     (in punctul "Grad")                                             Severin
e)9. Dava getica (in punctul    Comuna Oltina, satul Satu Nou        Constanta
     "Valea lui Voicu")
e)10. Dava getica (in punctul   Comuna Oltina, satul Satu Nou        Constanta
      "Vadul Vacilor")
e)11. Fortificatie dacica cu    Comuna Sanzieni, satul Casinu Mic    Covasna
      ziduri din piatra 
      (in punctul "Verele")
e)12. Fortificatie dacica cu    Orasul Covasna                       Covasna
      3 terase imprejmuite 
      cu ziduri din piatra
      (in punctul "Valea 
      Zanelor" - Dealul 
      Florilor)
e)13. Cetate dacica             Comuna Cotofenii din Dos,            Dolj
                                satul Cotofenii din Dos 
e)14. Cetate dacica (in         Comuna Calopar, satul Bazdana        Dolj
      punctul "La Cucuioara")
e)15. Asezare fortificata       Comuna Mihailesti, satul Popesti     Giurgiu
      geto-dacica; necropola 
      tumulara (in punctul
      "La Nucet")
e)16. Fortificatie geto-dacica; Orasul Polovragi, satul Polovragi    Gorj
      asezare (in punctul 
      "Crucea lui Ursache")
e)17. Cetate dacica cu zid      Comuna Zetea, satul Sub Cetate       Harghita
      din piatra, 3 santuri
      si valuri de pamant
      (in punctul 
      "Dealul Desag")
e)18. Fortificatie dacica       Comuna Orastioara de Sus,            Hunedoara
      complexa, cu val de       satul Costesti
      pamant, ziduri si turnuri
      din piatra ecarisata; 
      sanctuare de tip 
      aliniament
e)19. Fortificatie dacica       Comuna Orastioara de Sus,            Hunedoara
      cu ziduri si turnuri      satul Costesti
      din piatra ecarisata (in
      punctul "Cetatuia Inalta")
e)20. Fortificatie dacica       Comuna Orastioara de Sus,            Hunedoara
      formata din doua incinte  satul Costesti 
      cu ziduri si turnuri
      din piatra ecarisata 
      (in punctul "Blidaru")
e)21. Capitala politica,        Comuna Orastioara de Sus,            Hunedoara
      culturala si religioasa   satul Gradistea de Munte
      a Daciei, Sarmizegetusa
      (in punctul "Dealul 
      Gradistii")
e)22. Fortificatie dacica       Comuna Orastioara de Sus,            Hunedoara
      cu ziduri si turnuri de    satul Gradistea de Munte
      veghe din blocuri de
      piatra ecarisata (in 
      punctul "Varful 
      lui Hulpe")
e)23. Asezare dacica            Comuna Orastioara de Sus,            Hunedoara
      fortificata cu blocuri    satul Gradistea de Munte
      de piatra ecarisata
     (in punctul "Fetele Albe")
e)24. Fortificatie dacica       Comuna Bosorod, satul Luncani        Hunedoara
      cu incinta si turnurile 
      din piatra ecarisata;
      incinta medievala din 
      piatra legata cu pamant
e)25. Fortificatie dacica       Comuna Banita, satul Banita          Hunedoara
      cu ziduri si turnuri 
      din piatra ecarisata,
      platforme de lupta, 
      sanctuar (in punctul 
      "Piatra Cetatii")
e)26. Cetate traco-getica       Comuna Cotnari, satul Cotnari        Iasi
      (in punctul "Dealul 
       Catalina")
e)27. Cetate dacica (in punctul Municipiul Piatra-Neamt              Neamt
      "Dealul Cozla")
e)28. Asezare fortificata       Municipiul Piatra-Neamt              Neamt
      dacica (in punctul 
      "Dealul Batca Doamnei")
e)29. Cetate dacica cu doua     Comuna Tilisca, satul Tilisca        Sibiu
      turnuri- locuinta 
      (in punctul "Dealul
       Catinas")
e)30. Cetate geto-dacica        Orasul Zimnicea                      Teleorman
e)31. Necropola tumulara        Orasul Zimnicea                      Teleorman
      si plana; necropola 
      epoca bronzului; asezare
      si necropola medievala
      (in punctul "Campul 
       mortilor")
e)32. Cetate getica             Comuna Mahmudia, satul Bestepe        Tulcea
e)33. Cetate traco-getica       Comuna Arsura, satul Arsura           Vaslui
      (in punctul "Cetatuia 
       Mogosesti")
e)34. Cetate traco-getica       Comuna Bunesti-Averesti, satul Bunesti Vaslui
      (in punctul "Dealul 
       Bobului")
e)35. Buridava antica,          Orasul Ocnele Mari, localitatea Ocnita Valcea
      complex de asezari 
      civile aflate in jurul 
      unor inaltimi fortificate,
      cu terase, palisade si 
      turnuri de aparare
      (in punctul "Cosota")
-------------------------------------------------------------------------------
    f) Necropole si zone sacre - epoca fierului
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.        Denumirea       Unitatea administrativ-teritoriala      Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
f)1. Necropola tumulara de     Comuna Poiana Lacului, satul Cepari   Arges
     incineratie de tip 
     Ferigile-Tigveni (in 
     punctul "Toplita")
f)2. Necropola tumulara de     Comuna Tigveni, satul Tigveni         Arges
     incineratie (in 
     punctul "Balteni")
f)3. Zona de tumuli funerari;  Comuna Cucuteni, satul Cucuteni       Iasi
     mormant tumular
f)4. Zona sacra - gropi        Municipiul Sighisoara                 Mures
     rituale; asezare dacica 
     (in punctul "Dealul 
      Turcului")
f)5. Zona de gropi rituale     Comuna Mirsid, satul Moigrad          Salaj
     dacice; incinta 
     fortificata cu val si 
     sant (in punctul 
     "Dealul Magura")
f)6. Aliniamente de tumuli     Comuna Valea Nucarilor,               Tulcea
     funerari si tumuli        satul Agighiol
     izolati
f)7. Necropola tumulara de     Comuna Costesti, satul Costesti       Valcea
     incineratie - statiune
     eponima pentru grupul
     Ferigile - Bar0sesti
f)8. Necropola tumulara de     Comuna Barsesti, satul Barsesti       Vrancea
     incineratie - statiune 
     eponima pentru grupul
     Barsesti - Ferigile 
     (in punctul
     "Lacul Dumbravii")
-------------------------------------------------------------------------------
    g) Castre si asezarile civile aferente; fortificatii romano-bizantine
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.       Denumirea       Unitatea administrativ-teritoriala       Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
g)1. Castrul roman al Legiunii  Municipiul Alba Iulia                Alba
     a XIII-a Gemina
g)2. Castrul de piatra Jidava;  Municipiul Campulung                 Arges
     canabae; castrul de pamant
g)3. Castrul de piatra;         Municipiul Caransebes, satul Jupa    Caras-
     canabae (in punctul                                             Severin  
     "Peste ziduri")
g)4. Municipiul roman           Municipiul Caransebes                Caras-
     Tibiscum (in punctul                                            Severin
     "Iaz")
g)5. Castrul roman; canabae     Municipiul Turda                     Cluj
     (in punctul "Cetate")
g)6. Orasul roman Potaissa      Municipiul Turda                     Cluj
g)7. Castrul roman Gilau        Comuna Gilau, satul Gilau            Cluj
g)8. Castrul roman Caseiu       Comuna Caseiu, satul Caseiu          Cluj
g)9. Fortificatie romana        Comuna Topalu, satul Capidava        Constanta
     si romano-bizantina; 
     instalatii portuare;
     asezare civila; castru 
     militar roman
g)10. Castrul roman Sacidava    Comuna Aliman, satul Dunareni        Constanta
      (in punctul "Bratca")
g)11. Cetate getica;            Comuna Aliman, satul Dunareni        Constanta
      cetate medievala timpurie 
      (in punctul "Dealul
       Muzait")
g)12. Cetatea romana Axiopolis  Orasul Cernavoda                     Constanta
g)13. Cetatea romana Carsium    Orasul Harsova                       Constanta
g)14. Cetatea romana Sucidava   Comuna Lipnita, satul Izvoarele      Constanta
g)15. Cetatea romano-bizantina  Comuna Garliciu, satul Garliciu      Constanta
      Cius
g)16. Castrul si asezarea       Municipiul Galati                    Galati
      civila de la Tirighina 
      Barbosi
g)17. Castru roman, asezare     Comuna Vetel, satul Vetel            Hunedoara
      civila, terme, 
      amfiteatru, temple, punct
      vamal, zona de necropole,
      locuire postromana
g)18. Ruinele orasului roman    Municipiul Drobeta-Turnu Severin     Mehedinti
      cu rang de municipiu 
      si apoi de colonia
g)19. Ruinele podului lui       Municipiul Drobeta-Turnu Severin     Mehedinti
      Traian, ale castrului 
      roman si ale termelor
g)20. Ruinele bisericii         Municipiul Drobeta-Turnu Severin     Mehedinti
      medievale
g)21. Ansamblul arheologic      Comuna Mirsid,                       Salaj
      Porolissum: doua castre,   satul Moigrad-Porolissum
      orasul roman Porolissum,
      sanctuare, amfiteatru;
      sistem defensiv de 
      turnuri de observatie 
      (in punctul "Pomet",
      "Citera", "Dealul 
      Fericirii", "La Poiana")
g)22. Castrul roman Buciumi     Comuna Buciumi, satul Buciumi        Salaj
g)23. Cetatea romano-bizantina  Comuna Jijila, satul Garvan          Tulcea
      Dinogetia; asezarea 
      civila de pe insula;
      cetate medievala (in 
      punctul "Bisericuta")
g)24. Cetatea romana Noviodunum, Orasul Isaccea                      Tulcea
      asezare getica, asezare 
      medievala (in punctul 
      "La Pontonul Vechi")
g)25. Cetatea romana Salsovia   Comuna Mahmudia, satul Mahmudia      Tulcea
g)26. Cetatea Halmyris          Comuna Murighiol, satul Murighiol    Tulcea
g)27. Cetatea Zaporojeni        Comuna Murghiol,                     Tulcea
                                satul Dunavatu de Jos
g)28. Cetatea romana Arrubium   Orasul Macin                         Tulcea
g)29. Cetatea romana Beroe      Comuna Ostrov, satul Ostrov          Tulcea
      (in punctul "Piatra-
       Frecatei")
g)30. Cetatea romana si         Comuna Slava Cercheza,               Tulcea
      romano-bizantina Ibida    satul Slava Rusa 
      (Libida); bazilica
      crestina; manastire 
      (in punctul "Cetatea
       Fetei")
g)31. Cetatea romana Aegyssus   Municipiul Tulcea                    Tulcea
g)32. Cetate traco-getica;      Comuna Turcoaia, satul Turcoaia      Tulcea
      oras roman; doua cetati 
      romano-bizantine (in
      punctul "Iglita")
g)33. Castrul roman Arutela     Orasul Calimanesti,                  Valcea
      (in punctul "Poiana       localitatea Caciulata
       Bivolari")
-------------------------------------------------------------------------------
    h) Orase antice
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.         Denumirea        Unitatea administrativ-teritoriala      Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
h)1. Apulum; orasele romane    Municipiul Alba Iulia                 Alba
     Colonia Nova Apulensis 
     si Colonia Aurelia
     Apulensis (in punctul 
     "Partos")
h)2. Vestigii ale orasului     Municipiul Cluj-Napoca                Cluj
     antic Napoca - zidul de
     incinta, locuinte,
     cartier de locuinte 
     romane, forumul roman
h)3. Orasul antic Tomis        Municipiul Constanta                  Constanta
h)4. Tropaeum Traiani -        Comuna Adamclisi, satul Adamclisi     Constanta
     cetate romana si 
     romano-bizantina
h)5. Cetatea si asezarea       Comuna Istria, satul Istria           Constanta
     civila Histria
h)6. Orasul antic Callatis     Orasul Mangalia                       Constanta
h)7. Colonia Ulpia Traiana     Comuna Sarmizegetusa,                 Hunedoara
     Augusta Dacica            satul Sarmizegetusa
     Sarmizegetusa - capitala
     provinciei romane Dacia
h)8. Orasul antic Sucidava,    Orasul Corabia                         Olt
     pe locul asezarii 
     geto-dacice
h)9. Orasul roman Romula,      Comuna Dobrosloveni, satul Resca       Olt
     capitala a Daciei 
     Malvensis, pe locul
     asezarii geto-dacice
h)10. Cetatea antica           Comuna Jurilovca, satul Jurilovca      Tulcea
      Orgame/Argamum - 
      colonie greceasca si, 
      ulterior, oras roman 
      si romano-bizantin,
      (in punctul "Capul 
       Dolojman")
-------------------------------------------------------------------------------
    i) Edificii
-------------------------------------------------------------------------------
  Nr.       Denumirea       Unitatea administrativ-teritoriala       Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
i)1. Monumentul triumfal       Comuna Adamclisi, satul Adamclisi     Constanta
     "Tropaeum Traiani"
i)2. Cavou cu pictura          Municipiul Constanta                  Constanta
i)3. Edificiu cu mozaic Tomis  Municipiul Constanta                  Constanta
i)4. Complexul de bai          Comuna Geoagiu, satul Geoagiu         Hunedoara
     romane cu apa termala 
     Germisara
i)5. Basilica paleo-crestina   Comuna Niculitel, satul Niculitel     Tulcea
     cu cripta
i)6. Biserica medievala        Comuna Niculitel, satul Niculitel     Tulcea
     timpurie treflata 
-------------------------------------------------------------------------------
    j) Monumentele medievale identificate pe baza cercetarilor arheologice
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.       Denumirea        Unitatea administrativ-teritoriala       Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
j)1. Vestigiile resedintei     Comuna Soimi,                         Bihor
     familiei Borsa; complex   satul Sannicolau de Beius 
     monastic (in punctul
     "Dealul Botocana")
j)2. Biserica fortificata si   Comuna Ciclova Romana, satul Ilidia   Caras-
     necropola (in punctul                                           Severin
     "Dealul Cetate")
j)3. Ansamblu arhitectural     Comuna Ciclova Romana, satul Ilidia   Caras-
     medieval: biserica de                                           Severin 
     tip rotonda; locuinta
     fortificata; necropola 
     (in punctul
      "Dealul Oblita")
j)4. Complex medieval          Comuna Dabaca, satul Dabaca            Cluj
     fortificat (in punctul 
     "Cetate")
j)5. Cetate bizantina (in      Comuna Ostrov, satul Ostrov            Constanta
     punctul "Pacuiul 
     lui Soare")
j)6. Complex rupestru format   Orasul Basarabi                        Constanta
     din 6 bisericute, 
     galerii, cavouri, morminte
j)7. Vestigiile orasului       Comuna Giurgeni, satul Giurgeni        Ialomita
     medieval "Targul de 
     Floci" (in punctul
     "La manastire")
j)8. Ansamblul de vestigii      Municipiul Iasi                       Iasi
     medievale din vatra 
     orasului
j)9. Fundatiile bisericii       Comuna Giulesti, satul Giulesti       Maramures
     cneziale a lui Dragos Voda
j)10. Cetatea Noua a Romanului  Comuna Sagna, satul Gadinti           Neamt
j)11. Curte boiereasca cu       Comuna Grumazesti, satul Netezi       Neamt
      biserica si necropola 
      (in punctul "Bratulet")
j)12. Cetate (in punctul        Comuna Cerasu, satul Slon             Prahova
      "La Ciuga")
j)13. Cetatea de la Tabla       Comuna Cerasu, satul Slon             Prahova
      Butii
j)14. Cetatea Scheia            Municipiul Suceava                    Suceava
j)15. Ruinele bisericii si      Comuna Volovat, satul Volovat         Suceava
      curtii boieresti (in
      punctul "Siliste")
-------------------------------------------------------------------------------
    k) Rezervatii arheologice cuprinzand situri cu niveluri de locuire pe 
       perioade indelungate - asezari si necropole
-------------------------------------------------------------------------------
 Nr.      Denumirea         Unitatea administrativ-teritoriala        Judetul
-------------------------------------------------------------------------------
k)1. Fortificatie si asezare    Comuna Cetateni, satul Cetateni       Arges
     geto-dacica; fortificatie 
     medievala, asezare si
     vestigii provenind de la
     3 biserici (in punctul 
     "Cetatuia")
k)2. Asezare si necropole       Municipiul Sighisoara,                Mures
     (in punctul                localitatea Viilor
      "Dealul Viilor")
k)3. Rezervatia arheologica     Comuna Targsoru Vechi,                Prahova
     Targsor - asezari din      satul Targsoru Vechi 
     epoca neolitica, fier,
     castru si terme romane,
     necropola Santana - 
     Cerneahov, vestigii 
     medievale (in punctul
     "La Manastire")
k)4. 31 de situri din epocile:  Comuna Fantanele, satul Vadu Sapat    Prahova
     neolitica, bronzului, 
     dacica; complexe 
     dacoromane, important
     centru mestesugaresc, 
     asezari Ipotesti-Candesti,
     vestigii medievale 
     (in punctele "La Siliste",
      "Rula", "La Putul lui
       Buroiu")
k)5. Asezari si necropole       Comuna Brateiu, satul Brateiu         Sibiu
k)6. Vestigii arheologice       Comuna Poienesti, satul Poienesti     Vaslui
     din diverse epoci: 
     asezare de tip 
     "Cucuteni A",
     necropola bastarnica;
     necropola getica; 
     necropola carpica:
     morminte sarmatice si
     asezare de tip
     "Santana de Mures - 
      Cerneahov" (in punctul
     "Dealul Teilor")
-------------------------------------------------------------------------------
    II. UNITATI ADMINISTRATIV-TERITORIALE CU CONCENTRARE FOARTE MARE A 
        PATRIMONIULUI CONSTRUIT CU VALOARE CULTURALA DE INTERES NATIONAL
-------------------------------------------------------------------------------
   Judetul                              Unitatea administrativ-teritoriala
-------------------------------------------------------------------------------
 ALBA        Municipii     Alba Iulia, Aiud, Blaj 
             Orase         Abrud, Campeni, Cugir, Sebes, Teius, Zlatna
             Comune        Avram Iancu, Berghin, Bucium, Calnic, Cetatea de 
                           Balta, Ciugud, Cricau, Daia Romana, Farau, Galda de 
                           Jos, Garbova, Ighiu, Jidvei, Lupsa, Lopadea Noua,
                           Metes, Mihalt, Pianu, Ponor, Radesti, Ramet, Rosia 
                           Montana, Salistea, Sasciori, Santimbru, Stremt, 
                           Sona, 
                           Vadu Motilor, Vidra, Vintu de Jos.
 ARAD        Municipii     Arad
             Orase         Lipova, Nadlac, Pancota
             Comune        Brazii, Fantanele, Gurahont, Halmagiu, Pecica, 
                           Plescuta, Santana, Seitin, Zabrani.
 ARGES       Municipii     Pitesti, Campulung, Curtea de Arges
             Comune        Aninoasa, Arefu, Baiculesti, Balilesti, Bradulet, 
                           Budeasa, Cetateni, Corbi, Cosesti, Cotmeana, 
                           Dambovicioara, Domnesti, Malureni, Mosoaia, 
                           Musatesti, Pietrosani, Poiana Lacului, Rucar, 
                           Stefanesti, Tigveni, Titesti.
 BACAU       Municipii     Bacau, Onesti
             Orase         Comanesti, Moinesti, Targu Ocna
             Comune        Barsanesti, Beresti-Tazlau, Berzunti, Bogdanesti, 
                           Casin, Caiuti, Corbasca, Gura Vaii, Horgesti, 
                           Livezi, Margineni, Negri, Nicolae Balcescu, Poduri, 
                           Sanduleni, Saucesti, Stefan cel Mare, Targu Trotus, 
                           Traian.
 BIHOR       Municipii     Oradea
             Orase         Beius
             Comune        Biharia, Derna, Draganesti, Girisu de Cris, Pomezeu, 
                           Rabagani, Remetea, Rieni, Salacea, Sambata, 
                           Santandrei, Soimi, Tetchea, Uileacu de Beius.
 BISTRITA-   Municipii     Bistrita
 NASAUD      Orase         Beclean
             Comune        Budacu de Jos, Cetate, Dumitra, Galatii Bistritei, 
                           Livezile, Mariselu, Milas, Sieu-Magherus, 
                           Sieu-Odorhei, Teaca.
 BOTOSANI    Municipii     Botosani, Dorohoi
             Comune        Baluseni, Braesti, Bucecea, Corni, Curtesti, 
                           Frumusica, Leorda, Mihai Eminescu, Mitoc, Ripiceni, 
                           Vaculesti, Varfu Campului, Vladeni.
 BRASOV      Municipii     Brasov, Fagaras
             Orase         Codlea, Rasnov, Rupea, Sacele, Zarnesti
             Comune        Beclean, Bod, Bran, Bunesti, Cata, Cincu, 
                           Dumbravita, Feldioara, Halchiu, Harman, Homorod, 
                           Jibert, Lisa, Moieciu, Ormenis, Prejmer, Sanpetru, 
                           Sercaia, Soars, Voila, Vulcan.
 BRAILA      Municipii     Braila
             Comune        Maxineni.
 BUZAU       Municipii     Buzau, Ramnicu Sarat
             Comune        Bozioru, Merei, Tisau, Vernesti.
 CARAS-      Muncipii      Resita, Caransebes
 SEVERIN     Orase         Anina, Baile Herculane, Bocsa, Moldova Noua, Oravita
             Comune        Bania, Berzasca, Bozovici, Carasova, Ciclova Romana, 
                           Eftimie Murgu, Paltinis, Coronini, Pojejena, Prigor, 
                           Sichevita, Tarnova.
 CALARASI    Municipii     Oltenita
             Comune        Plataresti.
 CLUJ        Municipii     Cluj-Napoca, Dej, Turda
             Orase         Gherla, Huedin
             Comune        Aghiresu, Aiton, Apahida, Baciu, Bobalna, Bontida, 
                           Caianu, Capusu Mare, Caseiu, Catcau, Chinteni, 
                           Ciucea, Ciurila, Dabaca, Feleacu, Floresti, Garbau,
                           Gilau, Iara, Izvoru Crisului, Manastireni, Mica, 
                           Mintiu Gherlii, Petrestii de Jos, Poieni, Savadisla, 
                           Sanpaul, Sic, Tureni, Vad.
 CONSTANTA   Municipii     Constanta, Mangalia, Medgidia
             Orase         Basarabi, Cernavoda, Eforie, Harsova, Techirghiol
             Comune        Adamclisi, Aliman, Garliciu, Independenta, Istria, 
                           Lipnita, Mircea Voda, Oltina, Ostrov, Poarta Alba, 
                           Rasova, Topalu, Tuzla, Valu lui Traian.
 COVASNA     Municipii     Sfantu Gheorghe
             Orase         Covasna, Targu Secuiesc
             Comune        Bradut, Ghelinta, Ilieni, Sanzieni, Turia.
 DAMBOVITA   Municipii     Targoviste
             Orase         Fieni, Pucioasa
             Comune        Aninoasa, Barbuletu, Branesti, Buciumeni, Candesti, 
                           Cobia, Doicesti, Glodeni, Gura Ocnitei, Malu cu 
                           Flori, Moroeni, Motaieni, Ocnita, Pietrosita, 
                           Potlogi, Pucheni, Razvad, Runcu, Sotanga, Voinesti, 
                           Vulcana-Bai.
 DOLJ        Municipii     Craiova, Calafat
             Comune        Almaj, Brabova, Calopar, Cernatesti, Cotofenii din
                           Dos, Podari, Simnicu de Sus, Sopot, Tuglui.
 GALATI      Municipii     Galati.
 GIURGIU     Municipii     Giurgiu
             Orase         Mihailesti
             Comune        Comana, Floresti-Stoenesti, Hotarele.
 GORJ        Municipii     Targu Jiu
             Orase         Bumbesti-Jiu
             Comune        Alimpesti, Aninoasa, Arcani, Baia de Fier, 
                           Balanesti, Balesti, Bengesti-Ciocadia, 
                           Bumbesti-Pitic, Cruset, Glogova, Lelesti, Pades, 
                           Pestisani, Polovragi, Prigoria, Rosia de Amaradia, 
                           Runcu, Samarinesti, Sacelu, Schela, Scoarta, 
                           Slivilesti, Stanesti, Telesti, Tismana, Turcinesti.
 HARGHITA    Municipii     Miercurea-Ciuc, Odorheiu Secuiesc
             Orase         Borsec, Cristuru Secuiesc, Gheorgheni, Toplita
             Comune        Bilbor, Bradesti, Ciucsangeorgiu, Carta, Darjiu, 
                           Ditrau, Feliceni, Galautas, Lazarea, Mugeni, Sarmas, 
                           Sandominic, Suseni, Ulies, Zetea.
 HUNEDOARA   Municipii     Deva, Hunedoara, Orastie, Brad
             Orase         Calan, Hateg, Simeria
             Comune        Baia de Cris, Baru, Banita, Bosorod, Carjiti, 
                           Criscior, Densus, Geoagiu, Ghelari, Gurasada, Harau, 
                           Orastioara de Sus, Pestisu Mic, Pui, Rachitova,
                           Rapoltu Mare, Rau de Mori, Ribita, Sarmizegetusa, 
                           Salasu de Sus, Santamaria-Orlea, Teliucu Inferior, 
                           Toplita, Unirea, Vata de Jos, Vetel.
 IALOMITA    Comune        Giurgeni.
 IASI        Municipii     Iasi, Pascani
             Orase         Harlau, Targu Frumos
             Comune        Barnova, Ciurea, Cotnari, Cucuteni, Deleni, 
                           Dobrovat, Dumesti, Helesteni, Letcani, Miroslava, 
                           Miroslovesti, Ruginoasa, Strunga.
 ILFOV       Comune        Mogosoaia, Snagov.
 MARAMURES   Municipii     Baia Mare, Sighetu Marmatiei
             Orase         Baia Sprie, Borsa, Cavnic, Targu Lapus, 
                           Viseu de Sus
             Comune        Barsana, Bogdan Voda, Botiza, Budesti, Calinesti, 
                           Cernesti, Copalnic-Manastur, Cupseni, Desesti,   
                           Dumbravita, Giulesti, Grosi, Ieud, Lapus, Miresu 
                           Mare, Ocna Sugatag, Poienile Izei, Remetea 
                           Chioarului, Rozavlea, Sacalaseni, Sacel, Stramtura, 
                           Suciu de Sus, Sisesti, Somcuta Mare, Ulmeni, Vadu 
                           Izei, Viseu de Jos.
 MEHEDINTI   Municipii     Drobeta-Turnu Severin
             Orase         Baia de Arama, Strehaia
             Comune        Balta, Breznita-Ocol, Brosteni, Butoiesti, Garla 
                           Mare, Izvoru Barzii, Ponoarele, Simian, Sisesti,
                           Tamna.
 MURES       Municipii     Targu Mures, Reghin, Sighisoara, Tarnaveni
             Orase         Iernut, Ludus
             Comune        Acatari, Adamus, Apold, Atintis, Bahnea, Batos, 
                           Bagaciu, Balauseri, Bichis, Bogata, Brancovenesti, 
                           Ceuasu de Campie, Cucerdea, Cuci, Danes, Galesti,
                           Gornesti, Lunca, Nades, Panet, Pasareni, Saschiz, 
                           Sarmasu, Sancraiu de Mures, Suseni, Vanatori.
 NEAMT       Municipii     Piatra-Neamt, Roman
             Orase         Targu-Neamt
             Comune        Agapia, Baltatesti, Bargauani, Bodesti, Borlesti, 
                           Cracaoani, Dobreni, Dragomiresti, Farcasa, Girov, 
                           Grumazesti, Pangarati, Piatra Soimului, Razboieni, 
                           Roznov, Sagna, Savinesti, Stefan cel Mare, Tazlau, 
                           Vanatori-Neamt, Viisoara, Zanesti.
 OLT         Municipii     Slatina, Caracal
             Orase         Corabia
             Comune        Brancoveni, Curtisoara, Dobrosloveni, Garcov, 
                           Giuvarasti, Leleasca, Oboga, Priseaca, Strejesti.
 PRAHOVA     Municipii     Ploiesti, Campina
             Orase         Azuga, Breaza, Busteni, Comarnic, Sinaia, Slanic, 
                           Valenii de Munte 
             Comune        Apostolache, Brebu, Cerasu, Cornu, Drajna, 
                           Fantanele, Filipestii de Targ, Izvoarele, Maneciu, 
                           Posesti, Starchiojd, Teisani, Targsoru Vechi.
 SATU MARE   Municipii     Satu Mare, Carei
             Comune        Acas, Calinesti-Oas, Mediesu Aurit, Socond.
 SALAJ       Municipii     Zalau
             Orase         Cehu Silvaniei, Jibou, Simleu Silvaniei
             Comune        Agrij, Almasu, Balan, Buciumi, Crasna, Creaca, 
                           Cuzaplac, Dragu, Fildu de Jos, Hida, Horoatu 
                           Crasnei, Letca, Mesesenii de Jos, Mirsid, Napradea, 
                           Romanasi, Salatig, Sanmihaiu Almasului, 
                           Somes-Odorhei.
 SIBIU       Municipii     Sibiu, Medias
             Orase         Agnita, Avrig, Cisnadie, Dumbraveni, Ocna Sibiului, 
                           Talmaciu 
             Comune        Altana, Apoldu de Jos, Arpasu de Jos, Atel, Axente 
                           Sever, Bazna, Barghis, Biertan, Brateiu, Bradeni, 
                           Bruiu, Carta, Chirpar, Cristian, Darlos, Gura 
                           Raului, Hoghilag, Iacobeni, Laslea, Marpod, 
                           Merghindeal, Micasasa, Miercurea Sibiului, 
                           Mihaileni, Mosna, Nocrich, Poplaca, Porumbacu 
                           de Jos, Racovita, Rasinari, Rosia, Sadu, Saliste, 
                           Slimnic, Seica Mare, Selimbar, Sura Mare, 
                           Sura Mica, Tilisca, Turnu Rosu, Valea Viilor,
                           Vurpar.
 SUCEAVA     Municipii     Suceava, Campulung Moldovenesc, Falticeni, Radauti
             Orase         Gura Humorului, Siret, Solca, Vatra Dornei
             Comune        Arbore, Baia, Balcauti, Botosana, Breaza, Brosteni, 
                           Cacica, Cajvana, Calafindesti, Darmanesti, Dolhasca, 
                           Dolhesti, Draguseni, Milisauti, Gramesti, 
                           Granicesti, Horodnic, Marginea, Manastirea 
                           Humorului, Mitocu Dragomirnei, Moldovita, Patrauti, 
                           Preutesti, Putna, Rasca, Satu Mare, Slatina,
                           Sucevita, Scheia, Todiresti, Udesti, Valea 
                           Moldovei, Vatra Moldovitei, Volovat, Vulturesti.
 TELEORMAN   Municipii     Alexandria, Rosiori de Vede, Turnu Magurele
             Orase         Zimnicea
             Comune        Buzescu, Islaz, Mavrodin, Magura, Nanov, Peretu, 
                           Plosca, Vitanesti, Putineiu, Salcia, Troianul.
 TIMIS       Municipii     Timisoara, Lugoj
             Orase         Faget
             Comune        Banloc, Gataia, Margina.
 TULCEA      Municipii     Tulcea
             Orase         Babadag, Isaccea, Macin, Sulina
             Comune        Baia, Beidaud, Carcaliu, Ceamurlia de Jos, Crisan, 
                           Frecatei, Jijila, Jurilovca, Mahmudia, Mihai Bravu, 
                           Mihail Kogalniceanu, Murighiol, Nalbant, Niculitel, 
                           Nufaru, Ostrov, Sarichioi, Slava Cercheza, Turcoaia, 
                           Valea Nucarilor.
 VASLUI      Municipii     Vaslui, Barlad, Husi
             Comune        Arsura, Bogdana, Botesti, Bunesti-Averesti, 
                           Codaesti, Duda-Epureni, Gherghesti, Lipovat, 
                           Poienesti, Puiesti, Solesti, Stefan cel Mare, 
                           Tanacu.
 VALCEA      Municipii     Ramnicu Valcea
             Orase         Baile Govora, Baile Olanesti, Brezoi, Calimanesti, 
                           Horezu, Ocnele Mari
             Comune        Alunu, Barbatesti, Berislavesti, Boisoara, Budesti,  
                           Bujoreni, Bunesti, Caineni, Costesti, Daesti, 
                           Francesti, Golesti, Goranu, Lungesti, Mateesti, 
                           Maldaresti, Mihaesti, Perisani, Pietrari, Racovita, 
                           Runcu, Salatrucel, Slatioara, Stoenesti, Stefanesti, 
                           Tomsani, Vaideeni, Vladesti, Voicesti.
 VRANCEA     Municipii     Focsani
             Orase         Marasesti, Odobesti, Panciu
             Comune        Barsesti, Bolotesti, Brosteni, Campineanca, 
                           Carligele, Cotesti, Dumbraveni, Jaristea, Mera, 
                           Ruginesti, Tifesti, Urechesti, Valea Sarii.
 MUNICIPIUL  Municipii     Bucuresti.
 BUCURESTI
-------------------------------------------------------------------------------
NOTA:
- Unitatile administrativ-teritoriale cu concentrare foarte mare a patrimoniului
  construit cu valoare culturala de interes national din prezenta anexa cuprind
  fie o complexitate de valori culturale, fie monumente istorice izolate,
  de valoare nationala exceptionala.
- Concentrarea in teritoriu a patrimoniului construit cu valoare culturala de
  interes national se regaseste in anexa nr. IV.


ANEXA 4

PLANUL DE AMENAJARE A TERITORIULUI NATIONAL
SECTIUNEA A III - A - ZONE PROTEJATE
ZONE CONSTRUITE




Marți, 21 octombrie 2014, 18:05

Declinare de raspundere: Informațiile publicate în aceasta rubrică, precum și textele actelor normative nu au caracter oficial.