DECRET nr.524 din 1 decembrie 2000
privind conferirea unor decorații naționale personalului din subordinea Ministerului Culturii
Textul actului publicat în M.Of. nr. 666/16 dec. 2000

În temeiul art. 94 lit. a) și al art. 99 alin. (1) din Constituția României, precum și al art. 4 alin. (1), al art. 6 lit. A pct. I, II și III și al art. 11 alin. (1) pct. I din Legea nr. 29/2000 privind sistemul național de decorații al României, la propunerea ministrului culturii,

Președintele României decretează :

Art. 1. - Pentru realizări artistice remarcabile și pentru promovarea culturii, de Ziua Națională a României se conferă Ordinul național Steaua României persoanelor menționate în anexa nr. 1.

Art. 2. - Pentru realizări artistice remarcabile și pentru promovarea culturii, de Ziua Națională a României se conferă Ordinul național Serviciul Credincios persoanelor menționate în anexa nr. 2.

Art. 3. - Pentru realizări artistice remarcabile și pentru promovarea culturii, de Ziua Națională a României se conferă Ordinul național Pentru Merit persoanelor menționate în anexa nr. 3.

Art. 4. - Anexele nr. 1, 2 și 3 fac parte integrantă din prezentul decret.

PREȘEDINTELE ROMÂNIEI
EMIL CONSTANTINESCU

În temeiul art. 99 alin. (2) din
Constituția României,
contrasemnăm acest decret.
PRIM-MINISTRU
MUGUR CONSTANTIN ISĂRESCU

București, 1 decembrie 2000.
Nr. 524.


ANEXA Nr. 1
a) Ordinul național Steaua României în grad de Mare Ofițer:
1. Cișmigiu Gheorghe, arhitect; 2. Tudorache Olga, actriță;
b) Ordinul național Steaua României în grad de Comandor:
1. Niculescu Ștefan, prof. univ., compozitor, membru al Academiei Române; 2. Malița Mircea, prof. dr., matematician, diplomat, București; 3. Gherasim Paul, pictor, București; 4. Gulea Stere, cineast; 5. Mălăncioiu Ileana, scriitor, București; 6. Damian Ascanio, prof. univ., arhitect, București; 7. Purcărete Silviu, regizor, București; 8. Dinescu Mircea, scriitor, București; 9. Ivănescu Cezar, scriitor, Sibiu; 10. Iordăchescu Dan, solist operă, București; 11. Herlea Nicolae, solist operă, București; 12. Piso Ion, solist operă, tenor, Cluj-Napoca; 13. Ohanesian David, solist operă, București; 14. Hunor Kelemen, scriitor, secretar de stat;
c) Ordinul național Steaua României în grad de Ofițer:
1. Adameșteanu Gabriela, scriitor, București; 2. Boca Ilie, pictor, Bacău; 3. Breban Nicolae, scriitor, București; 4. Brezianu Barbu, scriitor, București; 5. Brumaru Emil, scriitor, Iași; 6. Cernat Răzvan, director, Opera Română; 7. Ciocârlie Livius, scriitor, București;8. Cornea Paul, prof. dr., istoric literar, Universitatea București; 9. Derer Peter, arhitect, prof. univ., București; 10. George Alexandru, scriitor (critic literar, prozator), București; 11. Ghelan Silvia, actriță, Cluj-Napoca; 12. Gheorghiu Ion Alin, pictor, București; 13. Gherasim Marin, pictor, București; 14. Gorduz Vasile, sculptor, București; 15. Ivănescu Mircea, scriitor; 16. Laszloffy Aladar, scriitor; 17. Lohinski Lorand, actor, Târgu-Mureș; 18. Maitec Ovidiu, sculptor, București; 19. Moldoveanu Eugenia, soprană, București; 20. Pellea Oana, actriță, București; 21. Petrescu Irina, actriță, București; 22. Sălișteanu Ion, prof. univ., pictor, București; 23. Slătinaru Maria, soprană, București; 24. Smighelschi Marius Gabriel, arhitect, prof. univ., București; 25. Tănase Stelian, scriitor, București; 26. Theodorescu Roxana, director, Muzeul Națională de Artă, București; 27. Tompa Gabor, regizor, Cluj-Napoca; 28. Trișcu Aurelian, arhitect, București; 29. Vasilescu Paul, prof. univ., pictor;
d) Ordinul național Steaua României în grad de Cavaler:
1. Andreescu Gabriel, președinte, APADOR-CH; 2. Barbu Ion, grafician; 3. Bălăiță George, scriitor (prozator, eseist), București; 4. Brătescu Georgeta, grafician, București; 5. Caragiu Georgeta; 6. Celac Mariana, arhitect; 7. Chirnoagă Marcel, artist grafician, București; 8. Drugă Ovidiu, cineast; 9. Filipescu Radu, președinte G.D.S.; 10. Frunză Victor Ioan, regizor; 11. Kanyadi Sandor, scriitor, Cluj-Napoca; 12. Lupaș Ana, artist decorator, Cluj-Napoca; 13. Mavrodin Irina, scriitor, București; 14. Mărgineanu Nicolae Dinu, regizor, București; 15. Mesaroș Titus, regizor, București; 16. Perjovschi Dan, grafician; 17. Purec Dan, actor; 18. Stănescu Mihai, grafician; 19. Szilagyi Istvan, scriitor, Cluj-Napoca; 20. Șuteu Anton, compozitor, București; 21. Ursachi Mihai, scriitor, Iași.


ANEXA Nr. 2

a) Ordinul național Serviciul Credincios în grad de Mare Cruce:
1. Grigore Dan, prof. univ., pianist, București; 2. Gheorghiu Valentin, pianist, București;
b) Ordinul național Serviciul Credincios în grad de Mare Ofițer:
1. Bentoiu Pascal, compozitor, București; 2. Dinică Gheorghe, actor, București; 3. Iureș Marcel, actor, București; 4. Moraru Marin, actor, București;
c) Ordinul național Serviciul Credincios în grad de Comandor:
1. Albulescu Mircea, actor; 2. Balint Tibor, scriitor, Cluj-Napoca; 3. Beldiman Alexandru, arhitect, București; 4. Beligan Radu, actor, București; 5. Călinești Iliescu Gheorghe, sculptor, București; 6. Cărtărescu Mircea, scriitor, București; 7. Dumitrescu Sorin, pictor, București; 8. Lucaci Constantin, sculptor, București; 9. Nanu Popp Adina, istoric și critic de artă, București; 10. Neamțu Cella Maria, artist decorator, București; 11. Olah Tiberiu, compozitor, București; 12. Pițu Luca, prozator, eseist, Iași; 13. Sandu Alexandru, prof. univ., arhitect, București; 14. Seciu Valeria, actriță; 15. Tohăneanu Gheorghe, scriitor, istoric literar, Timișoara;
d) Ordinul național Serviciul Credincios în grad de Ofițer;
1. Alexandrescu Petre, prof. dr., arheolog, București; 2. Alexi Aurel Nicolae, artist grafician, București; 3. Anghelescu Mircea, scriitor, București; 4. Antonescu Ștefan, arhitect, pictor scenograf, București; 5. Bostan Elisabeta, regizor, București; 6. Buzoianu Ecaterina, regizor, București; 7. Dabija Alexandru, regizor, București; 8. Darie Alexandru Maximciuc, regizor, București; 9. Domokos Geza, scriitor (prozator, traducător), Sfântu Gheorghe; 10. Grigorescu Ioan, dramaturg, București; 11. Grigoriu Theodor, compozitor, București; 12. Grigurcu Gheorghe, scriitor, București; 13. Ionescu Radu, critic de artă, București; 14. Iordache Ștefan, actor, București; 15. Manoilescu Alain; 16. Martin Mircea, scriitor (critic literar), București; 17. Mihuț Mariana, actriță, București; 18. Mitrea Vasile, arhitect, prof. univ., Cluj-Napoca; 19. Munteanu Dan, arhitect, Paris; 20. Munteanu Mihai, arhitect; 21. Mușețeanu Crișan, director general, Muzeul Național de Istorie a României, București; 22. Naghiu Iosif, scriitor (dramaturg), București; 23. Oroveanu Ileana, pictor scenograf, București; 24. Piso Ioan, prof. univ., director, Muzeul de Istorie al Transilvaniei, Cluj-Napoca; 25. Roman Mircea; 26. Spiridon Monica, conf. dr., istoric literar; 27. Stănescu Carmen, actriță, București; 28. Stendl Ion, prof. univ., pictor, București; 29. Ungureanu Cornel, scriitor (critic literar), Timișoara;
e) Ordinul național Serviciul Credincios în grad de Cavaler:
1. Boroghină Emil, prozator; 2. Buciuceanu Tamara, actriță, București; 3. Bunescu Mircea, director de imagine TV, București; 4. Buzea Constanța, scriitor (poet), București; 5. Capoianu Dumitru, compozitor, București; 6. Comănescu Denisa, editor; 7. Condeescu Alexandru Dan, scriitor (critic literar), director, Muzeul Literaturii Române, București; 8. Cristea Dan, scriitor (critic literar), București; 9. Demeter Wilhelm, sculptor, Constanța; 10. Dimisianu Gabriel, scriitor (critic literar), București; 11. Drugă Ovidiu, director de imagine, București; 12. Dumitrescu Cristian, arhitect, prof. univ., Timișoara; 13. Fărcașiu Gheorghe; 14. Florescu Radu, istoric, istoric de artă, București; 15. Ghica Marius; 16. Ghilduș Alexandru, designer, președinte UAP, București; 17. Ghițescu Micaela, scriitor (traducător), București; 18. Halic Alexandrina, actor, București; 19. Holban Ioan, scriitor (critic literar), Iași; 20. Ionescu Andrei, scriitor (traducător, eseist), București; 21. Ionescu Gheorghe; 22. Iorgulescu Adrian, compozitor, președintele Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor, București; 23. Kiraly Laszlo, scriitor, Cluj-Napoca; 24. Ladislau Fest; 25. Lazăr Dorina, actriță, București; 26. Lucian Ion, actor, București; 27. Lupșe Marcel, prof., pictor, Bistrița; 28. Martin Angela, director, Fundația Culturală Română; 29. Mucică Delia, secretar general, Ministerul Culturii; 30. Onofrei Virgiliu Vasile, arhitect, prof. univ., Iași;31. Oroveanu Mihai, istoric de arta, directorul Oficiului pentru Documentare și Expoziții, București; 32. Pavel Dan, politolog; 33. Petreu Marta, scriitor, Cluj-Napoca; 34. Pippidi Andrei, prof. univ., președintele Comisiei Monumentelor Istorice, București; 35. Poch Albert, artist grafician, București; 36. Popa Aurelian Octav, muzician; 37. Postelnicu Ioana, scriitor; 38. Slavici Dan, arhitect, prof. univ., București; 39. Stanca Coroama Sorana, regizor, prof. univ., București; 40. Suhar Liviu, pictor, prof. univ., Iași; 41. Șetran Vladimir, pictor, prof. univ., București; 42. Ștefanescu Alex, scriitor, București; 43. Uricariu Doina, scriitor, București; 44. Vasilescu Sorin, arhitect, prof. univ., București; 45. Vasilescu Tora, actrita, București; 46. Voiculescu Ana Maria Sanda, arhitect, prof. univ., București.


ANEXA Nr. 3
a) Ordinul național Pentru Merit în grad de Mare Cruce:
1. Șora Mihai, eseist, București; 2. Câlția Ștefan, pictor, prof. univ., București; 3. Mandeal Cristian, director, Filarmonica "George Enescu", București; 4. Blandiana Ana, scriitor, București;
b) Ordinul național Pentru Merit în grad de Mare Ofițer: 1. Andreescu Horia, dirijor, București; 2. Berza Maria, traducător, secretar de stat; 3. Bortnovski Paul, scenograf, arhitect, București; 4. Buculei Mihai, sculptor, București; 5. Dumitrescu Geo, scriitor, București; 6. Popescu Negreni Ion, pictor; 7. Tiron Napoleon, sculptor, București; 8. Foarta aerban, scriitor;
c) Ordinul național Pentru Merit în grad de Comandor: 1. Agopian Ștefan, scriitor, București; 2. Arghira Călinescu Alexandru, sculptor, București; 3. Balaoa Sabin, pictor; 4. Craciun Gheorghe, scriitor; 5. Danieliuc Mircea, regizor; 6. Morgenstern Maia, actrită; 7. Moisescu Valeriu, regizor, prof. univ. dr., București; 8. Nechifor aerban, compozitor; 9. Nicodim Ileana, artist plastic; 10. Ornea Zigu, scriitor (istoric literar, editor), București; 11. Panaitescu Ion, artist grafician, București; 12. Pița Dan; 13. Postelnicu Ioana, scriitor (prozator), Bacău; 14. Sevastre Ștefan, pictor, București; 15. Simionescu Mircea Horia, scriitor (prozator, eseist), București; 16. Vlad Aurel, sculptor;
d) Ordinul național Pentru Merit în grad de Ofițer:
1. Achitenie Petre; 2. Andrassy Zoltan, grafician, Cluj-Napoca; 3. Berendea Ion, ceramist, artist decorator, București; 4. Calinescu Alexandru, scriitor (critic literar), Iași; 5. Dan Vasile, scriitor (poet, eseist), Arad; 6. Diaconu Mircea, actor; 7. Firica Parnia Gheorghe, pictor, Constanța; 8. Gaga Victor, sculptor, Timișoara; 9. Galfalvy Zsolt, scriitor, București; 10. Hrioca Mircea, pictor; 11. Husar Alexandru, scriitor (istoric literar, poet), Iași; 12. Iuga Nora, scriitor, București; 13. Jecza Petru, sculptor, Timișoara; 14. Kozar Ioan, regizor, directorul Teatrului Național din București; 15. Leonte Liviu, scriitor, Iași; 16. Manu Emil, scriitor, București;17. Mazilu Dan Horia, prof. univ. dr., scriitor, București; 18. Mihailescu C. Dan, critic literar, București; 19. Moraru Cornel, critic literar, Târgu Mureș; 20. Negrici Eugen, prof. dr., istoric, critic literar, București; 21. Pop Ion, poet, critic literar, Cluj-Napoca; 22. Stefanko Andrei, scriitor, Nădlac; 23. Șetran Ioana, artist decorator, ceramist, București; 24. Smigelschi Ana Maria, grafician; 25. Tapalaga Rodica, actrita, București; 26. Zaicic Olga, scriitor (traducător, eseist), București;
e) Ordinul national Pentru Merit în grad de Cavaler:
1. Abăluță Constantin, scriitor, București; 2. Alexie Lazăr Florian, artist decorator, ceramist, profesor universitar, Dolj; 3. Anghel Urșianu Malvina, regizor, București; 4. Antemir Ion Puiu, scenograf, lect. univ., București; 5. Bentoiu Annie, scriitor, București; 6. Bogardo Florin, compozitor, București; 7. Bogdan Laszlo, scriitor; 8. Borcea Corneliu Dan; 9. Cârneci Magda, scriitor, București; 10. Chiriac Constantin; 11. Cofas Eleonora, directorul Muzeului National "Cotroceni"; 12. Comișel Emilia, folcloristă, București; 13. Fabini Armeni-Hermann, arhitect, Sibiu; 14. Fântânaru Suzana, grafician, Timișoara; 15. Gregorian Alexandru Ion Eustațiu, pictor scenograf, Craiova; 16. Greuceanu Eugenia; 17. Hatmanu Dan, prof. univ., pictor, Iași; 18. Hălăucescu Iulia, pictor, Bacău; 19. Hoinărescu Călin, arhitect, Ploiești; 20. Întorsureanu Alexandru, director de imagine, București; 21. Levintza Doina, scenograf, București; 22. Lungu Alexandru; 23. Lupu Mircea; 24. Manu Alexandra Ioana, regizor, București; 25. Marinescu Angela, poet; 26. Madescu Mihai, scenograf, București; 27. Mălăele Horațiu, actor, București; 28. Moisescu Titus, muzicolog, București; 29. Niedermeier Paul, arhitect, Sibiu; 30. Ololer Filaret; 31. Opriș Tudor, scriitor, București; 32. Paladi Radu, compozitor, București; 33. Pânzaru Mihai Pim, artist grafician, Suceava; 34. Pavel Amelia, istoric și critic de artă, București; 35. Paun Silvia Maria Luisa, arhitect, București; 36. Paunescu Vlad, director de imagine, București; 37. Pârvulescu Cristian, politolog; 38. Râlea Marian, actor, București; 39. Rusan Romulus, scriitor, București; 40. Salamanian Anusavan, inginer sunet, București; 41. Sava Nicolae, pictor restaurator, București; 42. Stendl Teodora, artist decorator; 43. Szasz Ianos, scriitor, București; 44. Știrbu Ștefan, pictor, Tulcea; 45. Toiu Constantin, scriitor (prozator, eseist), București; 46. Udriote Popescu Ion, scenograf, București; 47. Vasilescu Florica, artist decorator tapiserie, București; 48. Wittstock Joachim, scriitor, Sibiu.


Vineri, 19 decembrie 2014, 19:26

Declinare de raspundere: Informațiile publicate în aceasta rubrică, precum și textele actelor normative nu au caracter oficial.