IAȘI
You are here: Home page > Parliamentary bodies 1992-1996 > Senate > Electoral constituencies > IAȘI Printable version
Legislature 1992-1996
 No.  Full name Party
Elections End of the
mandate
1. Manea Ioan   PNTCD
2. Solcanu Ion   FDSN   PDSR
3. Stoica Ion Aurel
until 6.09.1994
  FSN   PD
substitute by
Strâmbu Vasile
since 6.09.1994
   FSN    PD
4. Vasiliu Constantin Dan   FSN   PD
5. Vonica Romul Petru
until 11.09.1996
  FDSN   PDSR
substitute by
Cojocariu Dumitru
since 17.09.1996
   FDSN    PDSR
Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 may 2019, 6:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro