BUCUREȘTI
You are here: Home page > Parliamentary bodies 1992-1996 > Senate > Electoral constituencies > BUCUREȘTI Printable version
Legislature 1992-1996
 No.  Full name Party
Elections End of the
mandate
1. Boulescu Mircea   FSN   PD
2. Coposu Corneliu
until 11.11.1995
  PNTCD
substitute by
Bărbuș Ioan
since 21.11.1995
   PNTCD  
3. Dragomir Traian-Caius
until 23.05.1994
  FSN   Indep.
substitute by
Cerăceanu Dumitru Mugurel
since 6.09.1994
   FSN    PD
4. Dumitrescu Constantin-Ticu   PNTCD
5. Lazăr Dan Petru   PUNR
6. Lup Ioan   PNTCD
7. Mincu Iulian   FDSN   PDSR
8. Ninosu Petre   FDSN   PDSR
9. Policrat René-Radu
until 25.02.1993
  PNL-AT
substitute by
Popa Ștefan
since 25.02.1993
   PAC  
10. Popescu Ovidiu-Corneliu   FSN   PD
11. Tatu Neculai Simeon   FDSN   PDSR
12. Tocaci Emil   PAC
13. Tudor Corneliu Vadim   PRM
Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 may 2019, 7:01
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro