BUCUREȘTI
You are here: Home page > Parliamentary bodies 1990-1992 > Chamber of Deputies > Electoral constituencies > BUCUREȘTI Printable version
Legislature 1990-1992
 No.  Full name Party
1. Babiuc Victor
until 31.07.1990
  FSN
substitute by
Mirea Stelian Corneliu
since 31.07.1990
   FSN
2. Basgan Ion   PNL
3. Bălănescu Mihail   MER
4. Botnaru Sorin-Theodor   FSN
5. Bottez Sorin-Mircea
until 1.09.1992
  PNL
substitute by
Gutzulescu Ion
since 3.09.1992
   PNL
6. Brătianu Ion   ULB
7. Canacheu Costică   FSN
8. Cazimir Ștefan   PLS
9. Constantinescu Constantin Klaps   PNTCD
10. Cosmin Victoria
until 11.02.1991
  FSN
substitute by
Popescu George
since 14.01.1992
   FSN
11. Crăsnaru Daniela-Carmen   FSN
12. Cunescu Sergiu   PSDR
13. Diaconescu Ion   PNTCD
14. Dijmărescu Eugen
until 31.07.1990
  FSN
substitute by
Iancu Mihai
since 31.07.1990
   FSN
15. Dochia Aurelian   FSN
16. Georgescu Adrian   FSN
17. Golu Mihail   FSN
18. Ionescu-Galbeni Niculae Vasile Constantin   PNTCD
19. Iorga Eugenia
since 21.01.1991
  FSN
20. Lăzărescu Dan Amedeu   PNL
21. Lixăndroiu Viorel   FSN
22. Manole Gheorghe   FSN
23. Mesaroș Serghei   GDC
24. Mihăiescu Teodor-Horia   FSN
25. Mureșan Liviu   FSN
26. Mușetescu Tiberiu-Ovidiu   FSN
27. Nae Bedros Petru   PNL
28. Năstase Adrian
until 31.07.1990
  FSN
substitute by
Ionescu Smaranda Eugenia
since 31.07.1990
   FSN
29. Niculescu Duvăz Bogdan Nicolae
until 31.07.1990
  FSN
substitute by
Mihăilescu Teodora Dorina
since 31.07.1990
   FSN
30. Pascu Horia-Radu   PNL
31. Roman Petre
until 31.07.1990
  FSN
substitute by
Iliescu Agata Maria (Nicolau)
since 31.07.1990
   FSN
32. Sarafoleanu Dorin
until 13.09.1990
  FSN
substitute by
Pavlu Mircea
since 1.10.1990
   FSN
33. Scorțan Gheorghe-Dorin   FSN
34. Severin Adrian
until 31.07.1990
  FSN
substitute by
Fleacă Dănuț Ioan
since 31.07.1990
   FSN
35. Sorescu Constantin   FSN
36. Teaci Dumitru   PDAR
37. Todiraș Ioan   PTLDR
38. Voicu Mihai   FSN
39. Weber Otto-Ernest   PER
40. Zaharia Corneliu-Dan
until 17.10.1990
  FSN
substitute by
Radu Aurică
since 22.10.1990
   FSN
41. Zamfir Cătălin-Basarab
until 31.07.1990
  FSN
substitute by
Gavaliugov Corneliu Dorin
since 31.07.1990
   FSN
42. Răducanu Gheorghe   UDRR
43. Vosganian Varujan   UAR
Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 18 july 2018, 21:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro