ARGEȘ
You are here: Home page > Parliamentary bodies 1996-2000 > Chamber of Deputies > Electoral constituencies > ARGEȘ Printable version
Legislature 1996-2000
 No.  Full name Party
Elections End of the
mandate
1. Cîrstoiu Ion   PD
2. Georgescu Mihail Petre
until 24.02.1997
  PDSR
substitute by
Marin Gheorghe
since 10.03.1997
   PDSR  
3. Ghibernea Dan
until 8.02.2000
  PDSR
substitute by
Valeca Șerban Constantin
since 22.02.2000
   PDSR  
4. Ionescu Nicolae   PUNR
5. Leonăchescu Nicolae PRM
6. Nanu Romeo   PNTCD   Indep.
7. Pițigoi Barbu   PNTCD
8. Rizescu Sergiu-George   PNTCD
9. Stan Vasile   PDSR
10. Stănescu Alexandru-Octavi   PDSR
Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 18 september 2019, 12:45
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro