You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Chamber of Deputies > Committees > Economică Printable version
2020-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Dunava Costel Neculai PSD  
2. Vice-Chairpersons Burciu Cristina PNL  
3.   Focșa Dumitru-Viorel
vice-chairperson since 2 feb. 2021
AUR 01.02.2021
4.   Paladi George-Adrian PSD  
5. Secretaries Kelemen Attila UDMR  
6.   Stoica Bogdan-Alin Minoritati  
7.   Șoldan Gheorghe PSD  
8. Members Botez Mihai-Cătălin USR  
9.   Gheorghe Andrei Daniel PNL 03.03.2021
10.   Hangan Pollyanna-Hanellore USR  
11.   Molnar Radu-Iulian USR 21.04.2021
12.   Năcuță Sorin PNL  
13.   Presură Alexandra PSD  
14.   Simion George-Nicolae AUR 24.03.2021
15.   Stancu Paul PSD  
16.   Stoian Maria PNL  
17.   Șimon Gheorghe PSD  
18.   Todosiu Beniamin USR  
19.   Tuță George-Cristian PNL  

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Făgărășian Valentin-Ilie PNL   03.03.2021
2. Gavrilă Anamaria Neafiliați 01.02.2021 24.03.2021
3. Miruță Radu-Dinel USR   21.04.2021

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 29 november 2021, 12:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro