You are here: Home page > Parliamentary bodies 2008-2012 > Parliament of Romania > Committees > Legi securitatea nationala Printable version
2008-2012

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Preda Cezar-Florin deputy PD-L  
2. Vice-Chairpersons Stan Ion deputy PSD  
3. Secretaries David Cristian senator PNL  
4.   Verestóy Attila senator UDMR  
5. Members Banias Mircea Marius senator PNL  
6.   Blaga Vasile senator PD-L  
7.   Canacheu Costică deputy PD-L  
8.   Mircovici Niculae deputy Mino.  
9.   Nistor Vasile senator PNL  
10.   Săniuță Marian-Florian deputy non-attached  
11.   Sârbu Ilie senator PSD 31.05.2011
12.   Scutaru Adrian George deputy PNL  
13.   Vlase Petru Gabriel deputy PSD  

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Frunzulică Doru-Claudian deputy Prog. 20.04.2010 18.10.2011
2. Hrebenciuc Viorel deputy PSD   20.04.2010
3. Meleșcanu Teodor Viorel senator PNL   05.03.2012
4. Voicu Cătălin senator PSD   31.05.2011

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 21 april 2019, 1:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro