You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-present > Chamber of Deputies > Committees > Juridică Printable version
2016-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Nicolicea Eugen
chairperson since 4 jan. 2017
PSD  
2. Vice-Chairpersons Cătăniciu Steluța-Gustica
vice-chairperson since 14 jun. 2017
ALDE  
3.   Florea Oana-Consuela PSD  
4.   Varga Vasile PNL  
5. Secretaries Dunava Costel Neculai PSD  
6.   Tănăsescu Alina-Elena
secretary since 14 jun. 2017
PSD  
7. Members Ambrus Izabella-Agnes UDMR  
8.   Andronache Gabriel PNL  
9.   Bălănescu Alexandru PSD  
10.   Căruceru Aida-Cristina PSD  
11.   Cupșa Ioan PNL  
12.   Dehelean Silviu USR  
13.   Duruș Vlad-Emanuel USR 07.11.2017
14.   Gilia Claudia PSD 13.09.2017
15.   Grosaru Andi-Gabriel Minoritati  
16.   Halici Nicușor PSD 16.05.2017
17.   Ion Stelian-Cristian USR  
18.   Iordache Florin PSD  
19.   Macovei Silviu Nicu PSD  
20.   Márton Árpád-Francisc UDMR  
21.   Popa Mihai Valentin PSD  
22.   Popa Ștefan-Ovidiu PSD  
23.   Predoiu Marian-Cătălin PNL  
24.   Schelean-Șomfelean Valeria-Diana PNL  
25.   Trăilă Cristina PNL 05.09.2017

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Chairperson Iordache Florin PSD   04.01.2017
2. Vice-Chairpersons Tănăsescu Alina-Elena PSD   14.06.2017
3. Secretaries Cătăniciu Steluța-Gustica ALDE   14.06.2017

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Cosma Andreea PSD 01.02.2017 16.05.2017
2. Ghinea Cristian USR 26.09.2017 07.11.2017
3. Prișcă Răzvan Sorin PNL   21.02.2017
4. Simonis Alfred - Robert PSD   01.02.2017
5. Sitterli Ovidiu-Ioan Neafiliați   13.09.2017
6. Steriu Valeriu-Andrei PMP   26.09.2017

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 18 december 2017, 6:56
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro