You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-present > Chamber of Deputies > Committees > Juridică Printable version
2016-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Eugen Nicolicea Nicolicea Eugen
chairperson since 4 jan. 2017
PSD  
2. Vice-Chairpersons Steluța-Gustica Cătăniciu Cătăniciu Steluța-Gustica
vice-chairperson since 14 jun. 2017
ALDE  
3.   Vasile Varga Varga Vasile PNL  
4. Secretaries Costel Neculai Dunava Dunava Costel Neculai PSD  
5.   Alina-Elena Tănăsescu Tănăsescu Alina-Elena
secretary since 14 jun. 2017
PSD  
6. Members Izabella-Agnes Ambrus Ambrus Izabella-Agnes UDMR  
7.   Gabriel Andronache Andronache Gabriel PNL  
8.   Radu Babuș Babuș Radu PSD 13.02.2018
9.   Alexandru Bălănescu Bălănescu Alexandru PSD  
10.   Aida-Cristina Căruceru Căruceru Aida-Cristina PSD  
11.   Ioan Cupșa Cupșa Ioan PNL  
12.   Silviu Dehelean Dehelean Silviu USR  
13.   Vlad-Emanuel Duruș Duruș Vlad-Emanuel USR 07.11.2017
14.   Claudia Gilia Gilia Claudia PSD 13.09.2017
15.   Andi-Gabriel Grosaru Grosaru Andi-Gabriel Minoritati  
16.   Nicușor Halici Halici Nicușor PSD 16.05.2017
17.   Stelian-Cristian Ion Ion Stelian-Cristian USR  
18.   Florin Iordache Iordache Florin PSD  
19.   Silviu Nicu Macovei Macovei Silviu Nicu PSD  
20.   Árpád-Francisc Márton Márton Árpád-Francisc UDMR  
21.   Mihai Valentin Popa Popa Mihai Valentin PSD  
22.   Ștefan-Ovidiu Popa Popa Ștefan-Ovidiu PSD  
23.   Marian-Cătălin Predoiu Predoiu Marian-Cătălin PNL  
24.   Valeria-Diana Schelean-Șomfelean Schelean-Șomfelean Valeria-Diana PNL  
25.   Cristina Trăilă Trăilă Cristina PNL 05.09.2017

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Chairperson Florin Iordache Iordache Florin PSD   04.01.2017
2. Vice-Chairpersons Oana-Consuela Florea Florea Oana-Consuela PSD   13.02.2018
3.   Alina-Elena Tănăsescu Tănăsescu Alina-Elena PSD   14.06.2017
4. Secretaries Steluța-Gustica Cătăniciu Cătăniciu Steluța-Gustica ALDE   14.06.2017

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Andreea Cosma Cosma Andreea PSD 01.02.2017 16.05.2017
2. Oana-Consuela Florea Florea Oana-Consuela PSD   13.02.2018
3. Cristian Ghinea Ghinea Cristian USR 26.09.2017 07.11.2017
4. Răzvan Sorin Prișcă Prișcă Răzvan Sorin PNL   21.02.2017
5. Alfred - Robert Simonis Simonis Alfred - Robert PSD   01.02.2017
6. Ovidiu-Ioan Sitterli Sitterli Ovidiu-Ioan Neafiliați   13.09.2017
7. Valeriu-Andrei Steriu Steriu Valeriu-Andrei PMP   26.09.2017

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 25 february 2018, 11:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro