You are here: Home page > Parliamentary bodies 1992-1996 > Chamber of Deputies > Committees > Politică externă Printable version
1992-1996

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Ivanciu Nicolae-Văleanu Nicolae-Văleanu Ivanciu PDSR  
2. Vice-Chairpersons Miron Mănescu Mănescu Miron PDSR  
3.   Vasile Popovici Popovici Vasile
vice-chairperson since 11 apr. 1995
PL'93/PAC  
4. Secretaries Victor Boștinaru Boștinaru Victor
secretary since 12 mar. 1996
PD  
5.   Iuliu Ioan Furo Furo Iuliu Ioan PRM  
6. Members Ion-Florian Angelo Angelo Ion-Florian non-attached  
7.   Emeric Dumitru Borbély Borbély Emeric Dumitru UDMR 28.10.1992
8.   Octavian Bot Bot Octavian non-attached  
9.   Petru Burcă Burcă Petru non-attached  
10.   Niculae Cerveni Cerveni Niculae non-attached  
11.   Costică Ciurtin Ciurtin Costică PUNR  
12.   Sergiu Cunescu Cunescu Sergiu PSDR  
13.   Nicolae Drăghiea Drăghiea Nicolae non-attached  
14.   Tudor Gavril Dunca Dunca Tudor Gavril PNȚCD/PER  
15.   Gheorghe Fițion Fițion Gheorghe Socialist 20.02.2005
16.   Constantin Ghiță Ghiță Constantin PDSR  
17.   Ștefan Ilie Ilie Ștefan PD 15.02.1993
18.   Valentin Iuliano Iuliano Valentin Minoritati  
19.   Leonida Lari-Iorga Lari-Iorga Leonida non-attached  
20.   Mircea Leonte Leonte Mircea PDSR  
21.   Tiberiu-Ovidiu Mușetescu Mușetescu Tiberiu-Ovidiu PDSR 02.11.1995
22.   Francisc Pécsi Pécsi Francisc UDMR 01.03.1993
23.   Dumitru Pîslaru Pîslaru Dumitru PDSR  
24.   Horia Pop Pop Horia PUNR  
25.   Daniela Popa Popa Daniela PDSR  
26.   Mihăiță Postolache Postolache Mihăiță PD 09.11.1992
27.   Ion Rațiu Rațiu Ion PNȚCD/PER 13.02.1995
28.   Ioan Sonea Sonea Ioan PUNR 06.06.1995
29.   Zsolt Szilágyi Szilágyi Zsolt UDMR  
30.   Stelian Tănase Tănase Stelian PAC  
31.   Ioan Timiș Timiș Ioan non-attached  
32.   Dan Florin Trepcea Trepcea Dan Florin PL'93/PAC  
33.   Dan Verbina Verbina Dan PDSR 25.05.1993

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Stelian Tănase Tănase Stelian PAC 11.04.1995
2. Secretaries Ioan Timiș Timiș Ioan non-attached 12.03.1996

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Ionea Florica PDSR   12.06.1995
2. Cristian-Traian Ionescu Ionescu Cristian-Traian PDSR   11.05.1993
3. Petre Roman Roman Petre PD   09.11.1992
4. Valeriu Tabără Tabără Valeriu PUNR 29.04.1993 06.06.1995

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 18 april 2021, 20:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro