You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-present > Chamber of Deputies > Committees > Politică externă Printable version
2016-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Biró Rozália-Ibolya UDMR  
2. Vice-Chairpersons Ardelean Ben-Oni PNL  
3.   Barna Ilie Dan USR  
4.   Nasra Gabriel-Horia
vice-chairperson since 21 feb. 2018
PSD 13.02.2018
5. Secretaries Culeafă Mihai PNL  
6.   Furtună Mirela PSD  
7. Members Anastase Roberta Alma PNL  
8.   Balan Ioan PNL  
9.   Constantin Daniel Neafiliați  
10.   Cosma Andreea PSD 16.05.2017
11.   Dobrovie Matei-Adrian USR  
12.   Dumitrache Ileana Cristina PSD  
13.   Ganț Ovidiu Victor Minoritati  
14.   Gerea Andrei Dominic ALDE 13.06.2017
15.   Gherman Dumitru PSD 13.09.2017
16.   Intotero Natalia-Elena PSD  
17.   Korodi Attila UDMR  
18.   Podașcă Gabriela-Maria PSD 21.02.2018
19.   Ponta Victor-Viorel Neafiliați  
20.   Rotaru Răzvan-Ilie PSD  
21.   Tomac Eugen PMP  
22.   Văcaru Alin Vasile Neafiliați 01.02.2017
23.   Voicu Mihai Alexandru PNL  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Intotero Natalia-Elena PSD 21.02.2018

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Coste Marina-Adelina PSD   13.08.2017
2. Ilișanu Claudiu-Augustin PSD   07.03.2017
3. Luca Andaluzia PSD   04.01.2017
4. Lupașcu Costel PSD   11.04.2017
5. Vîrză Mihăiță PSD 13.09.2017 24.10.2017

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 21 april 2018, 18:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro