You are here: Home page > Parliamentary bodies 2004-2008 > Parliament of Romania > Committees > Revolutionari Printable version
2004-2008

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Cutean Vasile Emilian deputy PSD  
2. Vice-Chairpersons Lupoi Mihail
vice-chairperson since 13 mar. 2007
senator PNL 01.03.2007
3. Secretaries Mircovici Niculae deputy Minoritati  
4. Members Constantinescu Anca deputy PD-L 03.04.2007
5.   David Gheorghe senator PD-L  
6.   Firczak Gheorghe deputy Minoritati 28.06.2006
7.   Ion Vasile senator PSD  
8.   Petrescu Ilie senator PC  
9.   Tărăcilă Doru Ioan senator PSD  
10.   Tărniceru Petru deputy PSD 09.03.2005
11.   Țundrea Ioan deputy PC  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Dumitru Constantin senator PD-L 01.03.2007

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Dan Iosif deputy PSD 09.03.2005
2. Dumitru Constantin senator PD-L 01.03.2007
3. Racoceanu Viorel deputy PD-L 19.11.2006
4. Ujeniuc Dragoș deputy PNL 28.06.2006

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 20 june 2019, 20:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro