2012-2016

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Mincă Liliana
chairperson since 17 may 2016
ALDE  
2. Vice-Chairpersons Dalca Ștefan-Petru
vice-chairperson since 17 may 2016
ALDE  
3.   Marcu Viorica
vice-chairperson since 24 jun. 2014
PNL  
4.   Podașcă Gabriela-Maria PSD  
5. Secretaries Firczak Gheorghe Minoritati  
6.   Marcoci Vlad PNL  
7. Members Drăghici Mircea-Gheorghe PSD  
8.   Gheorghe Florin PSD  
9.   Molnar Zsolt UDMR  
10.   Orban Ludovic PNL  
11.   Pană Adriana-Doina PSD 12.02.2013
12.   Paul Maria-Andreea PNL  
13.   Pocora Cristina-Ancuța PNL  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Chairperson Dalca Ștefan-Petru ALDE 09.09.2014 17.05.2016
2.   Mincă Liliana ALDE   09.09.2014

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Nichita Cristina PSD 12.02.2013