You are here: Home page > Parliamentary bodies 2008-2012 > Parliament of Romania > Committees > Afaceri europene comuna Printable version
2008-2012

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Hrebenciuc Viorel
chairperson since 2 may 2011
deputy PSD  
2. Vice-Chairpersons Rasaliu Marian Iulian
vice-chairperson since 12 oct. 2010
senator PD-L 21.09.2010
3.   Șova Dan Coman senator PSD  
4. Secretaries Brînză William Gabriel deputy PD-L  
5.   Nicolăescu Gheorghe-Eugen
secretary since 26 apr. 2010
deputy PNL 20.04.2010
6. Members Albert Álmos senator UDMR  
7.   Arcaș Viorel senator PSD  
8.   Ardeleanu Sanda-Maria deputy PD-L  
9.   Banu Mihai deputy PD-L  
10.   Bănicioiu Nicolae deputy PSD 30.03.2010
11.   Cărare Viorel deputy non-attached  
12.   Chiriță Dumitru deputy PSD  
13.   Chiuariu Tudor-Alexandru deputy PNL  
14.   Corlățean Titus senator PSD  
15.   Cristian Horia deputy PNL  
16.   Derzsi Ákos deputy UDMR  
17.   Dușa Mircea deputy PSD  
18.   Ganț Ovidiu Victor deputy Mino.  
19.   Ghișe Ioan senator PNL  
20.   Giurgiu Mircia deputy PSD  
21.   Leșe Doru Brașoan deputy PNL  
22.   Marian Ovidiu senator PNL  
23.   Máté András-Levente deputy UDMR  
24.   Niculescu Duvăz Bogdan Nicolae deputy PSD  
25.   Oprea Dumitru senator PD-L  
26.   Oprea Mario-Ovidiu senator PNL  
27.   Pașca Liviu Titus senator PNL  
28.   Păduraru Nicușor deputy PD-L  
29.   Plăcintă Sorina Luminița senator PNL  
30.   Popescu Adrian deputy PD-L  
31.   Știrbeț Cornel deputy PD-L  
32.   Tîlvăr Angel deputy PSD 30.03.2010
33.   Toma Ion senator Prog.  
34.   Zgonea Valeriu Ștefan deputy PSD  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Boagiu Anca-Daniela senator PD-L 21.09.2010
2. Secretaries Bostan Emil deputy Prog. 20.04.2010

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Apostolache Mihai Cristian deputy PD-L 30.03.2010
2. Boagiu Anca-Daniela senator PD-L 21.09.2010
3. Bostan Emil deputy Prog. 20.04.2010
4. Cherecheș Cătălin deputy non-attached 30.05.2011
5. Surupăceanu Mugurel deputy PSD 30.03.2010

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 22 march 2019, 1:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro