You are here: Home page > Parliamentary bodies 2008-2012 > Parliament of Romania > Committees > Statut Printable version
2008-2012

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Bîrlea Gheorghe senator PD-L  
2. Vice-Chairpersons Stanciu Anghel
vice-chairperson since 15 dec. 2009
deputy PSD  
3. Secretaries Kerekes Károly deputy UDMR  
4. Members Gheorghe Tinel deputy PD-L  
5.   Grosaru Mircea deputy Mino. 31.05.2011
6.   Igaș Traian Constantin senator PD-L  
7.   Iordache Florin deputy PSD  
8.   Iordache Luminița deputy Prog. 12.12.2011
9.   Mitrea Miron Tudor senator PSD 31.05.2011
10.   Nicoară Romeo Florin senator PNL 22.06.2009
11.   Nicolăescu Gheorghe-Eugen deputy PNL 21.09.2010
12.   Vișan Gelu deputy PD-L  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Nicolicea Eugen deputy Prog. 15.12.2009

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Antonescu George Crin Laurențiu senator PNL 22.06.2009
2. Dumitrescu Liana deputy Mino. 27.01.2011
3. Nicolicea Eugen deputy Prog. 12.12.2011
4. Timiș Ioan deputy PD-L 15.08.2010
5. Țuțuianu Adrian senator PSD 31.05.2011

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 20 march 2019, 13:00
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro