You are here: Home page > Parliamentary bodies 2008-2012 > Parliament of Romania > Committees > Statut Printable version
2008-2012

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Gheorghe Bîrlea Bîrlea Gheorghe senator PD-L  
2. Vice-Chairpersons Anghel Stanciu Stanciu Anghel
vice-chairperson since 15 dec. 2009
deputy PSD  
3. Secretaries Károly Kerekes Kerekes Károly deputy UDMR  
4. Members Tinel Gheorghe Gheorghe Tinel deputy PD-L  
5.   Mircea Grosaru Grosaru Mircea deputy Mino. 31.05.2011
6.   Traian Constantin Igaș Igaș Traian Constantin senator PD-L  
7.   Florin Iordache Iordache Florin deputy PSD  
8.   Luminița Iordache Iordache Luminița deputy Prog. 12.12.2011
9.   Miron Tudor Mitrea Mitrea Miron Tudor senator PSD 31.05.2011
10.   Romeo Florin Nicoară Nicoară Romeo Florin senator PNL 22.06.2009
11.   Gheorghe-Eugen Nicolăescu Nicolăescu Gheorghe-Eugen deputy PNL 21.09.2010
12.   Gelu Vișan Vișan Gelu deputy PD-L  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Eugen Nicolicea Nicolicea Eugen deputy Prog. 15.12.2009

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. George Crin Laurențiu Antonescu Antonescu George Crin Laurențiu senator PNL 22.06.2009
2. Liana Dumitrescu Dumitrescu Liana deputy Mino. 27.01.2011
3. Eugen Nicolicea Nicolicea Eugen deputy Prog. 12.12.2011
4. Ioan Timiș Timiș Ioan deputy PD-L 15.08.2010
5. Adrian Țuțuianu Țuțuianu Adrian senator PSD 31.05.2011

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 20 april 2019, 0:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro