You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-present > Chamber of Deputies > Committees > Validare Printable version
2016-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Nistor Laurențiu
chairperson since 13 feb. 2018
PSD 13.02.2018
2. Vice-Chairpersons Andronache Gabriel PNL  
3. Secretaries Ion Stelian-Cristian USR  
4. Members Bica Dănuț PNL  
5.   Borza Remus-Adrian Neafiliați  
6.   Bucura-Oprescu Simona PSD  
7.   Căprar Dorel-Gheorghe PSD  
8.   Chiriac Viorel PSD  
9.   Ciolacu Ion-Marcel PSD  
10.   Csoma Botond UDMR  
11.   Cupșa Ioan PNL  
12.   Dehelean Silviu USR  
13.   Dobre Mircea-Titus PSD  
14.   Drăghici Mircea-Gheorghe PSD  
15.   Duruș Vlad-Emanuel USR  
16.   Gavrilescu Grațiela Leocadia ALDE  
17.   Gheorghe Tinel PNL  
18.   Goga Octavian PSD  
19.   Grosaru Andi-Gabriel Minoritati  
20.   Iancu Iulian PSD  
21.   Iordache Florin PSD  
22.   Kulcsár-Terza József-György UDMR  
23.   Nicolicea Eugen PSD  
24.   Pană Adriana-Doina PSD  
25.   Prișcă Răzvan Sorin PNL  
26.   Schelean-Șomfelean Valeria-Diana PNL  
27.   Șimon Gheorghe PSD  
28.   Todoran Adrian-Mihăiță PMP  
29.   Tudose Mihai PSD  
30.   Vlase Petru Gabriel PSD  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Chairperson Ciolacu Ion-Marcel PSD 16.01.2016 19.04.2017
2.   Iordache Florin PSD   05.01.2017
3.   Mocioalcă Ion PSD 19.04.2017 13.02.2018

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Mocioalcă Ion PSD 13.02.2018

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 26 april 2018, 12:45
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro