You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Chamber of Deputies > Committees > Diaspora Printable version
2020-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Știrbu Gigel-Sorinel PNL  
2. Vice-Chairpersons Făgărășian Valentin-Ilie PNL  
3.   Macovei Silviu Nicu PSD  
4. Secretaries Alexe Florin-Alexandru PNL  
5.   Lőrincz Ștefan-Iulian USR  
6. Members Gheorghe Andrei Daniel PNL 17.02.2021
7.   Intotero Natalia-Elena PSD  
8.   Rasaliu Marian-Iulian PSD 24.03.2021
9.   Rodeanu Bogdan-Ionel USR  
10.   Trif Bogdan Gheorghe PSD  
11.   Tulbure Simina-Geanina-Daniela USR  
12.   Volosatîi Boris AUR 01.02.2021

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Mărgărit Mitică-Marius PSD 24.02.2021

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 26 october 2021, 2:27
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro