You are here: Home page > Parliamentary bodies 1992-1996 > Chamber of Deputies > Committees > Agricultură Printable version
1992-1996

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Stanciu Anghel
chairperson since 13 may 1996
PRM 13.05.1996
2. Vice-Chairpersons Baniță Petre PDSR  
3.   Stănescu George PNȚCD/PER  
4. Secretaries Brăneanu Dumitru PDSR  
5.   Șteolea Petru PUNR  
6. Members Alecu Aurelian Paul PNȚCD/PER  
7.   Argeșanu Valentin PNȚCD/PER  
8.   Babiaș Iohan-Peter Minoritati  
9.   Berechet Constantin PD  
10.   Chiriac Mihai PD  
11.   Chirilă Trifu PDSR  
12.   Costin Anatolie PDSR  
13.   Dărămuș Nicolae Octavian PUNR  
14.   Elek Matei Barna UDMR  
15.   Galin-Corini Vlad-Vladimir PDSR  
16.   Gurău Ion PD  
17.   Ifrim Dumitru PSDR  
18.   Lazar Nicolai PDSR  
19.   Mladin Liviu PDSR 31.05.1993
20.   Monoranu Corneliu PDSR  
21.   Niculescu Duvăz Bogdan Nicolae PD  
22.   Olteanu Mihail PDSR  
23.   Popescu Aurelian-Octavian PDSR  
24.   Răban Grigore non-attached  
25.   Rizescu Sergiu-George PNȚCD/PER  
26.   Roman Gheorghe PDSR  
27.   Rusu Horia Mircea PL'93/PAC 10.03.1994
28.   Sârbu Chiriaca PDSR 23.03.1993
29.   Simionovici Alexandru PNȚCD/PER  
30.   Tabără Valeriu PUNR 06.06.1995
31.   Tudorachi Spiridon PDSR 26.11.1992
32.   Voicu Vasile PDSR  
33.   Zgondea Gheorghe PDSR  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Popovici Dan Ion Cristian PRM 23.04.1996

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Popovici Dan Ion Cristian PRM 23.04.1996
2. Tabără Valeriu PUNR 29.04.1993

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 26 may 2019, 4:43
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro