You are here: Home page > Parliamentary bodies 2000-2004 > Chamber of Deputies > Committees > Agricultură Printable version
2000-2004

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Bâldea Ioan
chairperson since 17 apr. 2002
PRM  
2. Vice-Chairpersons Kelemen Atilla-Béla-László UDMR  
3.   Nicolescu Mihai PSD  
4. Secretaries Neagu Victor PSD  
5.   Pereș Alexandru PD  
6. Members Bozgă Ion PSD 22.02.2001
7.   Crăciun Dorel Petru PSD  
8.   Eserghep Gelil PRM  
9.   Gheorghe Valeriu PNL  
10.   Ianculescu Marian PSD  
11.   Ionel Adrian PSD  
12.   Mardari Ludovic PRM  
13.   Micula Cătălin PNL  
14.   Mocioalcă Ion PSD 22.02.2001
15.   Naum Liana Elena PSD 22.02.2001
16.   Nădejde Vlad-George PRM  
17.   Neacșu Ilie PSD  
18.   Popescu Bejat Ștefan Marian PD  
19.   Posea Petre PSD  
20.   Predică Vasile PNL  
21.   Pribeanu Gheorghe PRM  
22.   Rasovan Dan Grigore PSD  
23.   Sadici Octavian PRM  
24.   Stan Ioan PSD  
25.   Ștefan Ion PSD  
26.   Tărâță Culiță PSD  
27.   Vâlva Melania PRM 13.09.2004

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Neacșu Ilie PSD 13.03.2002

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Babiaș Iohan-Peter Minoritati   14.03.2002
2. Bălan Marian PSD   16.01.2001
3. Kovacs Zoltan UDMR 28.12.2000 28.06.2004
4. Mihalachi Vasile PSD   30.06.2004
5. Toader Mircea-Nicu PD   12.07.2004
6. Vișinescu Marinache PRM   18.07.2004

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 19 june 2019, 15:42
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro