You are here: Home page > Parliamentary bodies 1992-1996 > Chamber of Deputies > Committees > Sănătate Printable version
1992-1996

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Bárány Francisc UDMR 02.11.1992
2. Vice-Chairpersons Cojocaru Anișoara PDSR  
3.   Dobrescu Doru Mihai PSDR  
4. Secretaries Berciu Ion PNȚCD/PER  
5.   Nicolau Anton Minoritati  
6. Members Bratu Emilian PNȚCD/PER  
7.   Câutiș Gheorghe PDSR  
8.   Constantin Constantin PDSR  
9.   Danilescu Ion non-attached 16.11.1993
10.   Dobrescu Smaranda PSDR  
11.   Ionescu Ion PDSR  
12.   Joca Romulus Ioan non-attached  
13.   Marinescu Bogdan Voinea PD  
14.   Marinescu Ioan PRM 08.02.1996
15.   Nicola Ilie PDSR  
16.   Opriș Constantin Remus PNȚCD/PER  
17.   Ota Alexandru PD  
18.   Potolincă Vasile PUNR  
19.   Rădulescu Cristian PD  
20.   Udrea Florian PDSR  
21.   Vintilescu Teodor non-attached 16.11.1993

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Fițion Gheorghe Socialist 20.02.1995
2. Pascu Horia-Radu non-attached 09.11.1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 26 may 2019, 16:30
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro