You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Chamber of Deputies > Committees > Sănătate Printable version
2020-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Tătaru Nelu PNL  
2. Vice-Chairpersons Buicu Corneliu-Florin PSD  
3.   Suciu Sebastian-Ilie
vice-chairperson since 9 feb. 2021
AUR 01.02.2021
4.   Wiener Adrian USR PLUS  
5. Secretaries Achimaș-Cadariu Patriciu-Andrei PSD  
6.   Balint Liviu-Ioan PNL  
7.   Stoica Diana USR PLUS  
8. Members Barbu Costel PNL 03.03.2021
9.   Ciornei Radu Tudor USR PLUS  
10.   Dinu Cristina-Elena PSD  
11.   Feodor Silviu Minoritati  
12.   Gavrilescu Grațiela Leocadia PSD  
13.   Holban Georgeta-Carmen PSD  
14.   Marșalic Jaro Norbert PNL  
15.   Mihalcea Remus-Gabriel PSD  
16.   Muncaciu Sorin-Titus AUR 01.02.2021
17.   Nassar Rodica PSD  
18.   Neaga Florian-Claudiu PSD 01.02.2021
19.   Orban Ludovic PNL 24.02.2021
20.   Pop Rareș Tudor USR PLUS  
21.   Rafila Alexandru PSD  
22.   Sărmaș Ioan-Sabin PNL 17.02.2021
23.   Ungureanu Emanuel-Dumitru USR PLUS  
24.   Vecerdi Cristina-Agnes PNL 17.03.2021
25.   Zakarias Zoltán UDMR  

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Gheorghe Andrei Daniel PNL 03.03.2021

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 13 april 2021, 0:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro