You are here: Home page > Parliamentary bodies 1992-1996 > Chamber of Deputies > Committees > Învățământ Printable version
1992-1996

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Dabu Romulus PDSR  
2. Vice-Chairpersons Asztalos Ferenc UDMR  
3.   Crețu Mircea PUNR  
4. Secretaries Gemil Tasin Minoritati  
5. Members Antonescu George Crin Laurențiu non-attached  
6.   Bagdasar Simion PDSR 16.03.1993
7.   Boroș Emil PD  
8.   Brezniceanu Alexandru PD  
9.   Burlacu Viorel PRM  
10.   Corniță Ion PNȚCD/PER  
11.   Fekete Jolt Zoltan UDMR 25.04.1994
12.   Feric Emeric Minoritati  
13.   Golu Mihail PDSR  
14.   Ioan Petru PUNR  
15.   Jecan Aurel non-attached 07.12.1992
16.   Mladin Liviu PDSR 18.05.1993
17.   Mohora Tudor Socialist  
18.   Nagy Benedek UDMR 09.11.1992
19.   Negoiță Florin PDSR 23.02.1993
20.   Németh Ioan UDMR  
21.   Păunescu Costel PNȚCD/PER  
22.   Pop Ioan PUNR  
23.   Sălăjean Gheorghe PDSR  
24.   Străchinaru Ioan PSDR  
25.   Știrbu Georgeta PD 13.06.1996
26.   Tarna Gheorghe PD  
27.   Țurlea Petre non-attached  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Secretaries Mischie Nicolae PDSR 02.09.1995

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Diaconescu Marin PDSR 15.03.1993
2. Ioniță Mihnea-Tudor PL'93/PAC 11.09.1995
3. Márton Árpád-Francisc UDMR 09.11.1992
4. Mischie Nicolae PDSR 02.09.1996
5. Rákóczi Ludovic UDMR 10.03.1994
6. Sonea Ioan PUNR 06.06.1995
7. Tobă Alexandru PDSR 09.02.1993

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 23 april 2019, 5:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro