You are here: Home page > Parliamentary bodies 2008-2012 > Parliament of Romania > Committees > UNESCO Printable version
2008-2012

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Știrbu Gigel-Sorinel
chairperson since 26 jun. 2012
deputy PNL  
2. Vice-Chairpersons Axenie Carmen
vice-chairperson since 26 jun. 2012
deputy PD-L  
3. Secretaries Voicu Mădălin-Ștefan deputy PSD  
4. Members Amet Aledin deputy Mino.  
5.   Bașa Petru senator PD-L  
6.   Bărbulescu Daniel-Ionuț deputy PSD  
7.   Burnei Ion deputy PSD  
8.   Crăciun Avram senator Prog. 31.05.2011
9.   Diaconu Mircea senator PNL  
10.   Dobra Nicolae senator Prog.  
11.   Dolineaschi Andrei deputy PSD  
12.   Farkas Anna-Lili deputy UDMR  
13.   Feldman Radu Alexandru senator PD-L  
14.   Giurgiu Mircia deputy PSD  
15.   Luca Ciprian-Florin deputy PSD  
16.   Nicula Vasile Cosmin senator PSD  
17.   Palăr Ionel deputy PNL 26.06.2012
18.   Popa Octavian-Marius deputy PNL  
19.   Socaciu Victor deputy PSD  
20.   Surpățeanu Mihai deputy PD-L  
21.   Zătreanu Dan-Radu deputy PD-L 12.06.2012

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Uioreanu Horea-Dorin deputy PNL 26.06.2012
2. Vice-Chairpersons Sava Andrei-Valentin deputy PSD 12.06.2012

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Adomniței Cristian Mihai deputy PNL 30.03.2010 27.06.2012
2. Dobre Cristina Elena deputy PD-L   30.03.2010
3. Prunea Nicolae Dănuț senator PSD   31.05.2011
4. Sava Andrei-Valentin deputy PSD   12.06.2012
5. Uioreanu Horea-Dorin deputy PNL   26.06.2012

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 20 march 2019, 23:56
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro