You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-present > Parliament of Romania > Committees > UNESCO Printable version
2016-present

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Palăr Ionel
chairperson since 13 sep. 2017
deputy PNL 13.09.2017
2. Vice-Chairpersons Novák Csaba-Zoltán senator UDMR  
3. Secretaries Alexandrescu Vlad-Tudor senator USR  
4. Members Băișanu Ștefan-Alexandru deputy ALDE 13.09.2017
5.   Breaz Valer-Daniel senator PSD  
6.   Csokany Petronela-Mihaela deputy Minoritati  
7.   Dobrovici-Bacalbașa Nicolae deputy PSD  
8.   Ganea Ion senator PMP  
9.   Intotero Natalia-Elena deputy PSD  
10.   Lazăr Sorin deputy PSD 18.10.2017
11.   Moldovan Sorin-Dan deputy PNL  
12.   Nechifor Cătălin-Ioan deputy PSD  
13.   Pereș Alexandru senator PNL  
14.   Resmeriță Cornel-Cristian senator PSD  
15.   Simion Lucian-Eduard deputy PSD  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Nicolăescu Gheorghe-Eugen deputy PNL 01.06.2017

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Matei Călin-Vasile-Andrei deputy PSD 18.10.2017
2. Nicolăescu Gheorghe-Eugen deputy PNL 01.06.2017
3. Vosganian Varujan deputy ALDE 13.09.2017

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 21 october 2017, 18:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro