You are here: Home page > Parliamentary bodies 2008-2012 > Chamber of Deputies > Committees > Afaceri europene Printable version
2008-2012

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Niculescu Duvăz Bogdan Nicolae
chairperson since 25 sep. 2012
PSD  
2. Vice-Chairpersons Chiuariu Tudor-Alexandru
vice-chairperson since 25 sep. 2012
PNL  
3.   Derzsi Ákos
vice-chairperson since 17 may 2011
UDMR  
4.   Păduraru Nicușor
vice-chairperson since 17 may 2011
PD-L  
5. Secretaries Spînu Teodor-Marius
secretary since 17 may 2011
PD-L 17.05.2011
6.   Tîlvăr Angel
secretary since 17 may 2011
PSD  
7. Members Ardeleanu Sanda-Maria PD-L  
8.   Banu Mihai PD-L  
9.   Bănicioiu Nicolae PSD  
10.   Brînză William Gabriel PD-L  
11.   Chiriță Dumitru PSD  
12.   Cristian Horia PNL  
13.   Ganț Ovidiu Victor Mino.  
14.   Giurgiu Mircia PSD  
15.   Grosaru Mircea Mino.  
16.   Hrebenciuc Viorel PSD  
17.   Leșe Doru Brașoan PNL  
18.   Máté András-Levente UDMR  
19.   Nicolăescu Gheorghe-Eugen PNL  
20.   Pâslaru Florin-Costin PSD 12.10.2011
21.   Popescu Adrian PD-L  
22.   Știrbeț Cornel PD-L  
23.   Voinescu-Cotoi Sever PD-L  
24.   Zgonea Valeriu Ștefan PSD  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Chairperson Hrebenciuc Viorel PSD 02.05.2011 25.09.2012
2. Vice-Chairpersons Nicolăescu Gheorghe-Eugen PNL 17.05.2011 25.09.2012

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Cărare Viorel non-attached 17.05.2011
2. Cherecheș Cătălin non-attached 30.05.2011
3. Dușa Mircea PSD 12.10.2011

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 30 october 2014, 14:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro