Chamber of Deputies
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Versiunea pentru printare

Deputies by alphabetical order -- T

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member since
No. Name
1.  Tabără Valeriu 36 TIMIȘ PUNR
2.  Tarna Gheorghe 23 IALOMIȚA PD
3.  Tănasă Ioan 13 CLUJ PRM
4.  Tănase Stelian 41 BUCUREȘTI PAC
5.  Tănasie Petru 8 BRAȘOV
6.  Tânjală Ulis Mihai 26 MEHEDINȚI PDSR 20 mar. 1995
7.  Tcaciuc Ștefan   Minoritati
8.  Teculescu Constantin 41 BUCUREȘTI PDSR
9.  Teodorescu Mihai 7 BOTOȘANI PDSR
10.  Teodoriu Bujor-Bogdan 33 SIBIU PD 26 oct. 1992
11.  Timiș Ioan 22 HUNEDOARA non-attached
12.  Tobă Francisc 33 SIBIU PDSR
13.  Toduț Gheorghe 31 SATU-MARE PL'93/PAC
14.  Tokay Gheorghe 2 ARAD UDMR 26 oct. 1992
15.  Tomescu Ion 20 GORJ PDSR 4 sep. 1996
16.  Török Ernest 8 BRAȘOV UDMR 25 jun. 1996
17.  Trepcea Dan Florin 24 IAȘI PL'93/PAC
18.  Tudorachi Spiridon 40 VRANCEA PDSR 23 nov. 1992
19.  Țărnea Marta Nora 2 ARAD PD 17 oct. 1995
20.  Țepelea Gabriel 5 BIHOR PNȚCD/PER
21.  Țurlea Petre 30 PRAHOVA

Deputies who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member sinceMember until
No. Name
1.  Tobă Alexandru 17 DOLJ PDSR 9 feb. 1993
2.  Takács Albert Csaba 22 HUNEDOARA UDMR 26 oct. 1992 14 mar. 1994

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 16 april 2021, 2:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro