Chamber of Deputies
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Versiunea pentru printare

Deputies by alphabetical order -- R

  Member name Constituency Parliamentary
Group
No. NameUninominal
College
1.  Raețchi Ovidiu Alexandru 43 DIASPORA 4 PNL
2.  Răducanu Ion 37 TIMIȘ 4 UNPR
3.  Rădulescu Cătălin-Marian 3 ARGEȘ 9 PSD
4.  Rădulescu Romeo 40 VÂLCEA 1 non-attached
5.  Reuer Elena-Ramona 13 CLUJ 9 PNL
6.  Rizea Cristian 9 BRĂILA 5 PSD
7.  Roman Cristian-Constantin 7 BOTOȘANI 5 PNL
8.  Roman Petre 8 BRAȘOV 8 PNL
9.  Roșca Lucreția 18 GALAȚI 7 PSD
10.  Roșca Mircea 31 PRAHOVA 1 PNL
11.  Rotaru Răzvan 20 GORJ 1 UNPR
12.  Rusu Valentin 11 CARAȘ-SEVERIN 4 PNL

Deputies who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member until
No. NameUninominal
College
1.  Rușanu Dan Radu 22 HUNEDOARA 3 PNL 29 apr. 2013
2.  Rățoi Neculai 24 IAȘI 5 PSD 26 apr. 2016
3.  Resmeriță Cornel-Cristian 22 HUNEDOARA 4 PSD 1 jul. 2016
4.  Roman Gheorghe 34 SIBIU 3 PNL 1 jul. 2016
5.  Rădulescu Constantin 40 VÂLCEA 2 PSD 7 jul. 2016
6.  Roman Victor 41 VRANCEA 6 PSD 11 oct. 2016
7.  Roman Ioan Sorin 5 BIHOR 6 PSD 28 nov. 2016

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 17 december 2018, 13:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro