Senatul
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Senatul > Versiunea pentru printare

Lista senatorilor în ordinea vârstei

  Nume si prenume Data
nasterii
Circumscriptia electorala PartidMembru
din
Nr. Denumire
1.  Dănăilă Leon 1 iul. 1933 42 BUCUREȘTI PNL
2.  Meleșcanu Teodor Viorel 10 mar. 1941 31 PRAHOVA ALDE
3.  Andronescu Ecaterina 7 apr. 1948 42 BUCUREȘTI PSD
4.  Baciu Gheorghe 4 apr. 1949 15 COVASNA Neafiliați
5.  Hadârcă Ion 17 aug. 1949 39 VASLUI ALDE
6.  Lupu Victorel 27 aug. 1949 24 IAȘI PSD
7.  Popa Cornel 31 ian. 1951 5 BIHOR PNL
8.  Ganea Ion 10 iul. 1951 38 TULCEA PSD
9.  Băsescu Traian 4 noi. 1951 42 BUCUREȘTI Neafiliați
10.  Popescu-Tăriceanu Călin Constantin Anton 14 ian. 1952 42 BUCUREȘTI ALDE
11.  Ruse Mihai 14 sep. 1952 9 BRĂILA ALDE
12.  Marin Gheorghe 1 oct. 1952 3 ARGEȘ PSD
13.  Moga Nicolae 25 oct. 1952 14 CONSTANȚA PSD
14.  Pereș Alexandru 20 dec. 1952 1 ALBA PNL
15.  Caracota Iancu 31 mar. 1953 16 DÂMBOVIȚA PNL
16.  Mihu Ștefan 12 mai 1953 14 CONSTANȚA PSD
17.  Rotaru Ion 17 mai 1953 9 BRĂILA PSD
18.  Marciu Ovidiu-Cristian-Dan 13 iun. 1953 19 GIURGIU PSD
19.  Dumitrescu Cristian-Sorin 24 apr. 1955 41 VRANCEA PSD
20.  Iriza Scarlat 3 sep. 1955 20 GORJ PSD
21.  Stan Ioan 3 mar. 1956 35 SUCEAVA PSD
22.  Filipescu Răducu-George 13 mar. 1956 12 CĂLĂRAȘI PNL
23.  Bulacu Romulus 14 apr. 1956 40 VÂLCEA PNL
24.  Cârciumaru Florin 28 apr. 1956 20 GORJ PSD
25.  Pănescu Doru-Adrian 26 mai 1956 24 IAȘI PSD
26.  Valeca Șerban Constantin 23 iun. 1956 3 ARGEȘ PSD
27.  Niță Ilie 18 iul. 1956 35 SUCEAVA ALDE
28.  Ionașcu Gabi 21 apr. 1957 23 IALOMIȚA Neafiliați
29.  Stănescu Paul 25 aug. 1957 30 OLT PSD
30.  Diaconescu Renică 2 oct. 1957 30 OLT PSD
31.  Arcaș Viorel 12 mai 1958 34 SIBIU PSD
32.  Savin Emanoil 6 sep. 1958 31 PRAHOVA PSD
33.  Silistru Doina 30 oct. 1958 39 VASLUI PSD
34.  Salan Viorel 14 noi. 1958 22 HUNEDOARA PSD
35.  Nicoară Marius Petre 19 noi. 1958 13 CLUJ ALDE
36.  Pop Gheorghe 15 apr. 1959 33 SĂLAJ PSD
37.  Iordache Virginel 22 apr. 1959 35 SUCEAVA PSD
38.  Smarandache Miron Alexandru 17 mar. 1960 4 BACĂU PSD
39.  Hărău Eleonora-Carmen 4 noi. 1960 22 HUNEDOARA PNL
40.  Bădălău Niculae 8 dec. 1960 19 GIURGIU PSD
41.  Fejér László-Ődőn 11 noi. 1961 15 COVASNA UDMR
42.  Cazan Mircea-Vasile 1 iun. 1962 34 SIBIU PNL
43.  Covaciu Severica-Rodica 30 iul. 1962 26 MARAMUREȘ Neafiliați
44.  Chițac Vergil 10 sep. 1962 14 CONSTANȚA Neafiliați
45.  Derzsi Ákos 2 noi. 1962 5 BIHOR UDMR
46.  Manoliu Dan 23 dec. 1962 29 NEAMȚ PSD
47.  Țapu Nazare Eugen 24 dec. 1962 29 NEAMȚ PNL
48.  Vela Ion-Marcel 2 iun. 1963 11 CARAȘ-SEVERIN PNL
49.  Simionca Ioan 21 iul. 1963 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD ALDE
50.  Avram Nicolae 24 iul. 1963 34 SIBIU PSD
51.  Brăiloiu Tit-Liviu 21 iun. 1964 14 CONSTANȚA PSD
52.  László Attila 20 sep. 1964 13 CLUJ UDMR
53.  Crețu Gabriela 16 ian. 1965 39 VASLUI PSD
54.  Arcan Emilia 13 feb. 1965 29 NEAMȚ PSD
55.  Ilie Viorel 19 mar. 1965 4 BACĂU ALDE
56.  Oprea Mario-Ovidiu 9 iun. 1965 17 DOLJ PNL
57.  Alexandrescu Vlad-Tudor 22 iun. 1965 42 BUCUREȘTI USR
58.  Țuțuianu Adrian 1 aug. 1965 16 DÂMBOVIȚA PSD
59.  Mazilu Liviu-Lucian 23 noi. 1966 27 MEHEDINȚI PSD
60.  Diaconu Adrian-Nicolae 26 noi. 1966 37 TIMIȘ PSD
61.  Șoptică Costel 18 feb. 1967 7 BOTOȘANI PNL
62.  Zamfir Daniel-Cătălin 10 mar. 1967 8 BRAȘOV ALDE
63.  Fălcoi Nicu 13 mar. 1967 37 TIMIȘ USR
64.  Sbîrnea Liliana 3 mai 1967 10 BUZĂU PSD
65.  Romașcanu Lucian 19 mai 1967 10 BUZĂU PSD
66.  Soporan Aurel-Horea 16 aug. 1967 28 MUREȘ PSD
67.  Popa Ion 4 sep. 1967 3 ARGEȘ ALDE
68.  Cadariu Constantin-Daniel 16 dec. 1967 35 SUCEAVA PNL
69.  Corlățean Titus 11 ian. 1968 16 DÂMBOVIȚA PSD
70.  Botnariu Emanuel-Gabriel 12 feb. 1968 25 ILFOV PSD
71.  Nicolae Șerban 5 apr. 1968 42 BUCUREȘTI PSD
72.  Deneș Ioan 13 apr. 1968 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD PSD
73.  Orțan Ovidiu-Florin 21 mai 1968 8 BRAȘOV PSD
74.  Badea Viorel Riceard 21 iun. 1968 43 DIASPORA PNL
75.  Marussi George-Nicolae 16 mar. 1969 31 PRAHOVA USR
76.  Mihail Radu-Mihai 8 apr. 1969 43 DIASPORA USR
77.  Ghica Cristian 7 iul. 1969 42 BUCUREȘTI USR
78.  Lungu Dan 15 sep. 1969 24 IAȘI USR
79.  Fenechiu Cătălin-Daniel 20 noi. 1969 4 BACĂU PNL
80.  Fifor Mihai-Viorel 10 mai 1970 2 ARAD PSD
81.  Oprea Ștefan Radu 14 iun. 1970 31 PRAHOVA PSD
82.  Dan Carmen Daniela 9 oct. 1970 36 TELEORMAN PSD
83.  Ilea Vasile 23 dec. 1970 13 CLUJ PSD
84.  Pauliuc Nicoleta 11 mai 1971 25 ILFOV PNL
85.  Teodorovici Eugen Orlando 12 aug. 1971 38 TULCEA PSD
86.  Bodog Florian Dorel 6 sep. 1971 5 BIHOR PSD
87.  Cazanciuc Robert-Marius 26 noi. 1971 42 BUCUREȘTI PSD
88.  Mirea Siminica 28 noi. 1971 30 OLT PSD
89.  Chirteș Ioan-Cristian 9 feb. 1972 28 MUREȘ PNL
90.  Costoiu Mihnea Cosmin 2 mar. 1972 42 BUCUREȘTI PSD
91.  Cîțu Florin-Vasile 1 apr. 1972 42 BUCUREȘTI PNL
92.  Dumitrescu Iulian 12 mai 1972 31 PRAHOVA PNL
93.  Stocheci Cristina-Mariana 1 iul. 1972 3 ARGEȘ PSD
94.  Pîrvulescu Eugen 3 apr. 1973 36 TELEORMAN PNL
95.  Cseke Attila-Zoltán 9 iun. 1973 5 BIHOR UDMR
96.  Wiener Adrian 23 iun. 1973 2 ARAD USR
97.  Marin Nicolae 27 iun. 1973 18 GALAȚI PSD
98.  Goțiu Remus Mihai 6 dec. 1973 13 CLUJ USR
99.  Chisăliță Ioan Narcis 14 dec. 1973 11 CARAȘ-SEVERIN PSD
100.  Pop Liviu-Marian 10 mai 1974 26 MARAMUREȘ PSD 20 feb. 2017
101.  Federovici Doina Elena 30 mai 1974 7 BOTOȘANI PSD
102.  Craioveanu Elena-Lavinia 18 oct. 1974 17 DOLJ PSD
103.  Császár Károly Zsolt 20 oct. 1974 28 MUREȘ UDMR
104.  Butunoi Ionel Daniel 2 ian. 1975 18 GALAȚI PSD
105.  Pavel Marian 9 mar. 1975 23 IALOMIȚA PSD
106.  Breaz Valer-Daniel 23 mar. 1975 1 ALBA PSD
107.  Dinu Nicoleta-Ramona 31 aug. 1975 14 CONSTANȚA USR
108.  Cristina Ioan 9 sep. 1975 2 ARAD PNL
109.  Novák Csaba-Zoltán 27 oct. 1975 28 MUREȘ UDMR
110.  Benea Adrian-Dragoș 18 dec. 1975 4 BACĂU PSD
111.  Manda Iulian Claudiu 20 dec. 1975 17 DOLJ PSD
112.  Leș Gabriel-Beniamin 23 dec. 1975 32 SATU-MARE PSD
113.  Talpoș Ioan-Iustin 18 ian. 1976 26 MARAMUREȘ PSD
114.  Toma Vasilică 4 feb. 1976 24 IAȘI PSD
115.  Tánczos Barna 25 mai 1976 21 HARGHITA UDMR
116.  Trufin Lucian 1 iun. 1976 7 BOTOȘANI PSD
117.  Bădulescu Dorin-Valeriu 15 iun. 1976 10 BUZĂU ALDE
118.  Vulpescu Ioan 17 iun. 1976 42 BUCUREȘTI PSD
119.  Scântei Laura-Iuliana 1 iul. 1976 24 IAȘI PNL
120.  Dinică Silvia-Monica 14 iul. 1976 42 BUCUREȘTI USR
121.  Turos Lóránd 18 mar. 1977 32 SATU-MARE UDMR
122.  Dogariu Eugen 21 apr. 1977 37 TIMIȘ PSD
123.  Toma Cătălin Dumitru 11 dec. 1977 41 VRANCEA PNL
124.  Presadă Florina-Raluca 26 mai 1978 42 BUCUREȘTI USR
125.  Gorghiu Alina-Ștefania 16 sep. 1978 37 TIMIȘ PNL
126.  Coliban Allen 3 iun. 1979 8 BRAȘOV USR
127.  Lungu Vasile-Cristian 22 sep. 1979 33 SĂLAJ Neafiliați
128.  Pațurcă Roxana-Natalia 6 oct. 1979 12 CĂLĂRAȘI PSD
129.  Resmeriță Cornel-Cristian 26 ian. 1980 22 HUNEDOARA PSD
130.  Sibinescu Ionuț 14 mai 1980 27 MEHEDINȚI ALDE
131.  Preda Radu-Cosmin 18 iun. 1980 17 DOLJ PSD
132.  Dunca Marius-Alexandru 19 iul. 1980 8 BRAȘOV PSD
133.  Matei Constantin-Bogdan 26 oct. 1980 40 VÂLCEA PSD
134.  Dircă George-Edward 26 noi. 1980 18 GALAȚI USR
135.  Stângă George-Cătălin 20 mar. 1982 18 GALAȚI PNL
136.  Antal István-Loránt - 21 HARGHITA UDMR 5 mar. 2018

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 16 octombrie 2018, 16:54
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro