You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Parliament of Romania > Delegations > PACE Versiunea pentru printare

Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

 Position Full name Parliamentary
Group
since
1. Chairperson Preda Cezar-Florin deputy PD-L
2. Members Anghel Florin Serghei deputy PD-L
3.   Badea Viorel Riceard senator PNL
4.   Corlățean Titus senator PSD
5.   David Cristian senator PNL 30.03.2010
6.   Fenechiu Relu deputy PNL
7.   Frunda György senator UDMR
8.   Stavrositu Maria deputy  30.03.2010
9.   Tudose Mihai deputy PSD
10. Deputies Blaga Iosif Veniamin deputy PD-L
11.   Călian Petru deputy PD-L 30.03.2010
12.   Igaș Traian Constantin senator PD-L
13.   Iordache Florin deputy PSD 30.03.2010
14.   Kelemen Atilla-Béla-László deputy UDMR
15.   Mang Ioan senator PSD
16.   Panțîru Tudor deputy PSD
17.   Stoica Mihaela deputy PD-L
18.   Stroe Ionuț-Marian deputy PNL

Former members

  Full name Parliamentary
Group
until
1. Călian Petru deputy PD-L 30.03.2010
2. Năstase Adrian deputy PSD 20.06.2012
3. Robu Nicolae senator PNL 30.03.2010

Former deputies

  Full name Parliamentary
Group
until
1. Mihălcescu Carmen-Ileana deputy PSD 30.03.2010
2. Săftoiu Ana Adriana deputy PNL 1.02.2012
3. Stavrositu Maria deputy  30.03.2010

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 21 april 2019, 1:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro