You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Senate > Groups > FDSN/PDSR Versiunea pentru printare

Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania

 Position Full nameMember since
1. Members Apostolache Victor
2.   Botiș-Griguță Augustin
3.   Broscățeanu Ioan
4.   Cojocariu Dumitru 17 sep. 1996
5.   Culcea Ion 1 nov. 1993
6.   Darie Simion
7.   Dedu Stelian
8.   Dima Emil
9.   Diniș Ion
10.   Dumitrașcu Gheorghe
11.   Gherman Oliviu
12.   Ionescu Gheorghe
13.   Lupu Ioan 9 sep. 1993
14.   Marcu Ion
15.   Marin Dan Stelian
16.   Matetovici Mihai
17.   Mincu Iulian
18.   Mocanu Dumitru
19.   Mocuța Traian-Ștefan 25 apr. 1994
20.   Momanu Valeriu
21.   Muntean Octavian
22.   Nicolaescu Sergiu-Florin
23.   Ninosu Petre
24.   Nistor Mihai 9 feb. 1993
25.   Opriș Octavian
26.   Păunescu Teiu
27.   Petrescu Mihai
28.   Pipa Vasile
29.   Platică-Vidovici Ilie
30.   Pop Ioan Constantin
31.   Popa Dimitrie
32.   Popa Virgil
33.   Popescu Dan-Mircea
34.   Popescu Dragomir
35.   Preda Elena
36.   Predilă Marin
37.   Rădulescu-Botică Florin
38.   Rizescu Gheorghe
39.   Sava Constantin
40.   Secară Florică
41.   Senciuc Niculai
42.   Simionescu Constantin
43.   Solcanu Ion
44.   Tatu Neculai Simeon
45.   Tărăcilă Doru Ioan
46.   Timofte Alexandru-Radu
47.   Tulpan Dan 5 oct. 1993
48.   Vasile Dumitru
49.   Văcaru Vasile
50.   Zăiceanu Constantin

Former members of the group:

  Full namePartyMember until
1. Băncescu Ioan PDSR 1 feb. 1993
2. Dudiță Florea PDSR 10 jun. 1993
3. Ion Vasile PDSR 28 sep. 1993
4. Stan Dragomir PDSR 9 sep. 1993
5. Vonica Romul Petru PDSR 11 sep. 1996

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 20 june 2019, 20:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro