The parliamentary group of the USR PLUS

 Position Full nameMember since
1. Leader Mihail Radu-Mihai
2. Vice-Leaders Cernic Sebastian
since 1 feb. 2022
3.   Oprinoiu Aurel
since 1 feb. 2022
4.   Pălărie Ștefan
since 1 feb. 2022
5.   Trifan Raoul-Adrian
since 1 feb. 2022
6. Secretaries Vicol Costel
since 4 may 2021
7. Members Berea Cristinel-Gabriel
8.   Bob Virgil Marius 1 feb. 2022
9.   Bodea Marius
10.   Bordei Cristian
11.   Darău Ambrozie-Irineu
12.   Dinică Silvia-Monica
13.   Dragu Anca Dana
14.   Ghica Cristian
15.   Ivan Dan
16.   Mircescu Ion-Narcis
17.   Mîndruță Gheorghiță
18.   Mureșan Claudiu-Marinel
19.   Negoi Eugen-Remus
20.   Popescu Ion-Dragoș
21.   Postică Andrei
22.   Poteraș Cosmin-Marian
23.   Spătaru Elena-Simona
24.   Vlad Sergiu Cosmin
25.   Zob Alexandru-Robert

Former members of the group bureau:

 Position Full name
1. Vice-Leaders Mircescu Ion-Narcis
until 21 dec. 2020
2.   Popescu Ion-Dragoș
until 21 dec. 2020
3.   Spătaru Elena-Simona
until 8 jan. 2021
4.   Zob Alexandru-Robert
until 21 dec. 2020

Former members of the group:

  Full namePartyMember until
1. Viașu Cosmin-Cristian USR 21 jan. 2022