Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > ªtefan-Mihail Antonie Versiunea pentru printare

ªtefan-Mihail ANTONIE
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.28 MURES
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2005
 
independent  - since dec. 2005

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since apr. 2007

Standing committees
- Secretary (since sep. 2008)
(since sep. 2007) - Vice-Chairperson
(sep. 2006 - feb. 2008) - Chairperson
(until sep. 2007) - Secretary
(oct. 2005 - mar. 2007)
(oct. 2005)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - since apr. 2007 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire  Chairperson
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 
 Friendship parliamentary group with United Mexican States 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:68 (in 55 plenary sittings)
Political declarations:23
Legislative initiatives: 23, din care 4 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 27 may 2019, 14:03
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro