Parliamentary activity
2016-present (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Senate > Dorin-Valeriu Bădulescu Versiunea pentru printare

Dorin-Valeriu BĂDULESCU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

SENATOR
Constituency no.10 BUZAU

Political party:
PMP-People's Movement Party - until jul. 2018
 
independent  - since jul. 2018

Parliamentary group:
The parliamentary group of the People's Movement Party - until jun. 2018 Leader
Non-attached Members - since jun. 2018
 - until jul. 2018
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - since jul. 2018

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (since jun. 2017)

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Serbia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 71
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 12 december 2018, 19:32
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro