Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Gabriel Andronache Versiunea pentru printare

Gabriel ANDRONACHE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV, uninominal college no.5

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until may 2013
PNL-National Liberal Party - since may 2013

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until may 2013
The parliamentary group of the National Liberal Party - since may 2013

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Secretary (until jun. 2013), Secretary (sep. 2014 - nov. 2015)
Committee for Standing Orders (feb. 2014 - feb. 2015) - Vice-Chairperson (since feb. 2014)
Committee for Standing Orders (until oct. 2013) - Secretary

Special committees - joint

(until jun. 2013)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of India - until dec. 2013 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:75 (in 61 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 60, din care 13 promulgate legi
Questions & Interpellations: 6
Motions: 18

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 20 july 2018, 6:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro