Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1992-1996 (dep.)
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Nicolae Drăghiea Versiunea pentru printare

Nicolae DRĂGHIEA
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.26 MEHEDINTI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1994 - Quaestor
 sep. - dec. 1993 

Parliamentary group:
Parliamentary group socialist - until feb. 1995
Member non-attached - since feb. 1995

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (since sep. 1994)
Committee for Foreign Policy

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Political declarations:1
Questions & Interpellations: 22

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 18 april 2021, 22:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro