Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Marcu Burtea Versiunea pentru printare

Marcu BURTEA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.20 GORJ
end of the mandate: 28 june 2000 - resignation
replaced by: Petra Doandes

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania 

Standing committees

(until feb. 1997)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Australia - since feb. 1997
 - until jun. 2000
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - since feb. 1997
 - until jun. 2000

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 23 march 2019, 14:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro