Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Mircea Dușa Versiunea pentru printare

Mircea DUȘA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.21 HARGHITA, uninominal college no.5

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2010 - Vice-Chairman

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Leader - since sep. 2010
 - until may 2012

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since mar. 2011)
The Committee on European Affairs (until oct. 2011)
Committee for Labour and Social Protection (sep. 2010 - mar. 2011)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until sep. 2010) - Vice-Chairperson (until mar. 2010)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs

Special committees - joint

Inquiry committees
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malaysia  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco 
 Friendship parliamentary group with Belgium 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:493 (in 153 plenary sittings)
Political declarations:42
Legislative initiatives: 49, din care 7 promulgate legi
Questions & Interpellations: 38
Motions: 12

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 22 april 2019, 18:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro