Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2004-2008 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Camera Deputaților > Mircea Dușa > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Mircea DUȘA
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 01.04.1955 Toplița, jud.Harghita
  • Stare civilă: căsătorit, doi copii

Studii și specializări

  • 1962-1970 - Școala generală Toplița
  • 1970-1974 - Liceul silvic Gurghiu
  • 1984-1988 - Științe economice București
  • 2004 - Masterat -Universitatea ‘’Lucian Blaga’’ din Sibiu
  • 2004 - Studii postuniversitare - Universitatea ‘’Lucian Blaga’’ din Sibiu

Activitate profesională

  • 1976-1986 - Consiliul popular al orașului Toplița - șef serviciu
  • 1986-1990 - Consiliul popular al orașului Toplița - vicepreședinte
  • 1990-1996 - Consiliul popular al orașului Toplița - viceprimar
  • 1996-2000 - Consiliul popular al orașului Toplița - primar
  • 2001-2004 - Prefectura Harghita - prefect
  • 2004-2008 - Parlamentul României - deputat
  • 2008-2012 - Parlamentul României - deputat
  • mai 2012 - august 2012 - Ministru pentru Relația cu Parlamentul
  • august 2012 - decembrie 2012 - Ministru al Administrației și Internelor
  • decembrie 2012 - reales deputat

Funcții, activități într-un partid politic

  • 1996 - prezent, membru PSD, președintele Org. Județene Harghita PSD

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • 1996-2001 - prim-vicepreședinte al Asociației Orașelor din România

Funcții, activități parlamentare anterioare

  • 2004-2008 - deputat, vicepreședinte al Comisiei pentruadministrație publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic
  • 2008 - martie 2010 - vicepreședinte al Comisiei pentru administrație publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic
  • feb. 2010 - sept. 2010 - vicepreședinte al Camerei Deputaților
  • sept. 2010 - mai 2012 - lider al Grupului Parlamentar PSD

Limbi straine

  • Franceză
  • Maghiară
21.12.2012

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 15 noiembrie 2018, 6:15
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro