Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
2000-2004 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Csaba Sógor Versiunea pentru printare

SÓGOR Csaba
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.21 HARGHITA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 3 december 2007 - resignation
replaced by: Vilmos Zsombori

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania - until dec. 2007 Secretary

Standing committees

(until dec. 2007)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until dec. 2007 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia - until dec. 2007 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:26 (in 25 plenary sittings)
Political declarations:8
Legislative initiatives: 18, din care 9 promulgate legi
Member of the1 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 20 june 2019, 20:13
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro