Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Ion Diaconescu Versiunea pentru printare

Ion DIACONESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY - President of the Chamber of Deputies
Constituency no.41 BUCURESTI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Chairman
 feb. - jun. 2000 
 sep. - dec. 1999 
 feb. - jun. 1999 
 sep. - dec. 1998 
 feb. - jun. 1998 
 sep. - dec. 1997 
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist  Leader - until jul. 1997

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side)  co-president

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:288 (in 84 plenary sittings)
Legislative initiatives: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 21 january 2019, 5:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro