Mircea-Titus DOBRE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA, uninominal college no.7

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Secretary - since sep. 2013
 - until sep. 2016
   Vice-Leader - since sep. 2016

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since oct. 2013)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since nov. 2014) - Vice-Chairperson (until mar. 2015)
Committee for Labour and Social Protection (until oct. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran 
 Friendship parliamentary group with Netherlands 
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic