Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Nicolae Dide Versiunea pentru printare

Nicolae DIDE
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.16 DAMBOVITA

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party 

Standing committees

(since feb. 1997)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (until dec. 1997)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 1, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 2 april 2020, 18:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro