Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (sen.)
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Cristian-Sorin Dumitrescu Versiunea pentru printare

Cristian-Sorin DUMITRESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.34 SUCEAVA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1999 - Vice-Chairman
 sep. - dec. 1998 
 feb. - jun. 1998 
 sep. - dec. 1997 
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 
 sep. - dec. 1999 - Quaestor

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party  Leader

Standing committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malaysia - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 6, din care 4 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 5 july 2020, 20:58
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro