Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Mihaela Popa Versiunea pentru printare

Mihaela POPA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.4

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until apr. 2012
PNL-National Liberal Party - since apr. 2012

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until apr. 2012
The parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2012

Standing committees
(since may 2010)
- Vice-Chairperson
(until sep. 2011)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic  Secretary
 Friendship parliamentary group with Estonia 
 Friendship parliamentary group with Australia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:22 (in 16 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 58, din care 6 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 24 april 2019, 22:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro