Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2004-2008 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2000-2004 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Camera Deputaților > Costache Mircea Versiunea pentru printare

Costache MIRCEA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.10 BUZĂU
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PRM-Partidul România Mare - până în sep. 2008
PC-Partidul Conservator - din sep. 2008

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului România Mare - până în sep. 2008 Vicelider - din feb. 2008
 - până în sep. 2008
Grupul parlamentar al Partidului Conservator - din sep. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții - Secretar (din mar. 2007)

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României
Comisia Parlamentului României pentru Integrare Europeană (dec. 2006)

Comisii speciale comune
Comisia parlamentară specială referitoare la repartizarea și monitorizarea timpilor de antenă în vederea campaniei vizând referendumul național privind introducerea votului uninominal pentru alegerea membrilor Parlamentului României

Comisii de ancheta
Comisia de anchetă parlamentară pentru analiza activității Ministerului Economiei și Comerțului

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă privind activitatea Societății Române de Televiziune (din mar. 2008)

Alte comisii
Comisia de validare

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - din mai 2006 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Polonă 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:198 (în 163 sedinte)
Declaratii politice:85 (din care 37 consemnate conform materialului depus la secretariatul de sedinta)
Propuneri legislative initiate: 121, din care 7 promulgate legi
Întrebari si interpelari: 168
Motiuni: 3

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București vineri, 24 noiembrie 2017, 0:20
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro