Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
1992-1996 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Voicu Valentin Glodean Versiunea pentru printare

Voicu Valentin GLODEAN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.25 MARAMURES

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 1997 - Secretary
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party - until jun. 1999
 
independent  - since jun. 1999

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Christian Democrat Party  - until jun. 1999
Senator non-attached - since jun. 1999

Standing committees
(since feb. 1998)
(until feb. 1998)

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation - until jun. 1999 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Canada - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 25 april 2019, 19:41
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro