Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Petru Juravlea Versiunea pentru printare

Petru JURAVLEA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.34 SUCEAVA

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party - until oct. 2000
 
independent  - since oct. 2000

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Christian Democrat Party  - until oct. 2000
Senator non-attached - since oct. 2000

Standing committees

(since sep. 1999)
(until feb. 1998)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ukraine - since feb. 1997 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 6, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 26 april 2019, 11:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro