Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (sen.)
1996-2000 (sen.)
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Eugen Durbacă Versiunea pentru printare

Parliamentary activity in legislature 2016-present

Constituency no.18 GALATI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
ALDE-Alliance of Liberals and Democrats Party - until may 2017
independent  - since may 2017

Parliamentary group:
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - until may 2017
Non-attached Members - since may 2017

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization - Secretary (until jun. 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 
 Friendship parliamentary group with Republic of Zambia 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 5, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 21 march 2018, 15:01
Telephone: +40213160300, +40214141111